Vimperský kapitán Ondřej Předota: Na dětech se podepíše současná pauza nejvíc

17.12.2020


Hokejisté HC Vimperk letos nezvykle obuli brusle již v posledním srpnovém týdnu. Pod vedením nového kouče Milana Řehoře a s čerstvě zvoleným kapitánem Ondřejem Předotou (32) chtěli dohnat tréninkové manko z letních měsíců, kdy nepracovali společně. Do bojů o body vstoupili těsnými výsledky. Celek doplněný hráči ze Sušice a strakonickými juniory stihl tři zápasy. Doma padl o gól s Humpolcem, zvítězil 1:0 v Jindřichově Hradci a znovu o gól prohrál v Soběslavi.


VIMPERK – Ve městě s velkou lyžařskou tradicí začali mladí muži inklinovat k lednímu hokeji až krátce po polovině 20. století. Profesor Ladislav Pachir vytáhl studenty vimperské VHŠ do Volyně ke konfrontaci s tamním Sokolem, kterému 22. ledna 1951 podlehli 3:8. Premiérový zápas ve Vimperku se údajně hrál téhož roku na podzim. Poměřil se tým VHŠ s místními fotbalisty. Dějištěm události bylo sokolské hřiště pro házenou v souřadnicích dnešního zimního stadionu. Sezonu 1950–51 provázelo založení hokejového oddílu Slavoj OPK Vimperk tvořeného zmíněnými studenty. K hráčům – průkopníkům patřil také nedávno zesnulý Jindřich Čistota, známý jako dlouholetý rozhodčí.

Klub se přejmenoval na Jiskru, od sezony 1962–63 na Šumavan. Přírodní led pro potřeby hokejistů se vyráběl ve Vimperku do zimy 1970–71, kdy mužstvo v roli nováčka bylo třetí v divizi. Otevření stadionu s umělou plochou přineslo další úspěchy v podobě postupů do II. NHL (1973) a I. NHL (1979). Zlatým hřebem se stala účast v kvalifikaci o postup do nejvyšší celostátní soutěže (nyní extraliga) na konci ročníku 1989–90. O rok později obsadil Šumavan třetí příčku v I. NHL a poté se z finančních důvodů přesunul mezi krajské mantinely, kde účinkuje doposud. Ve třetím roce třetího tisíciletí nepřešel HC Vimperk (název od roku 1992) přes tým Karlových Varů v kvalifikaci o 2. ligu.

Trenér Jandač ho nevzal na letní přípravu

Posledních osm sezon jsou pilíři vimperské obrany Ondřej a Jan Předotové. O čtyři roky starší Ondřej figuruje v sestavě nepřetržitě od zimy 2008–09. Jejich tatínek Pavel nosil klubový dres od počátku devadesátých let, později stál na střídačce jako trenér nebo asistent, řadu let zastává funkci předsedy. „Ve čtrnácti už jsem hrál krajský přebor dorostu. Dost se to mydlilo, ale byl jsem vděčný za příležitost,“ vypráví Ondřej o svých začátcích. V polovině deváté třídy zamířil z Vimperka do Motoru, kde jej vedli trenéři Milan Stárek, Milan Černý nebo Václav Červený. Okusil mládežnické reprezentační výběry a vydržel do jednadvaceti, kdy souběžně startoval v druholigovém Písku.

Neprorazil však do motoráckého áčka. „Tehdy to vedl pan Jandač a nevzal mě ani na letní přípravu. Zkusil jsem jenom pár tréninků. Bylo mi jasné, že to nedopadne,“ říká souputník Martina Hanzala, Tomáše Mertla, Milana Gulaše. Zahrál si ještě 2. ligu v Milevsku a letos odstartoval třináctou sezonu v dresu mateřského klubu. „Býváme na hraně postupu do play off. Nejdál jsme se dostali v ročníku 2010–11. Mužstvo táhli Martin Janda s Karlem Slabým a bavili jsme se hokejem. Považuji to za nejhezčí odobí, které jsem tu zažil,“ ohlíží se projektant zdravotních instalací, jenž pomáhá také se školičkou bruslení. „Na dětech se podepíše současná pauza nejvíc,“ krčí rameny.

Ladislav Lhota   Krátké zprávy
07. 05. 2021 Exbudějovický gólman Petr Kváča (23, nyní Liberec) si odbyl premiéru v reprezentačním A-týmu při vítězství 2:1 nad Slovenskem na pražském ledě. Podal velmi dobrý výkon a stal se v pořadí již 42. debutantem národního mužstva v sezoně 2020-21 pod vedením kouče Filipa Pešána.
07. 05. 2021 Kapitán A-týmu Hluboké nad Vltavou Josef Miler se raduje z druhého přírůstku do rodiny. Syn Adam (2.7 kg) i maminka jsou v pořádku. Gratulujeme.
07. 05. 2021 Do extraligového Madeta Motoru zamířil další třicátník a Nejihočech - doposud litvínovský obránce David Štich (32), jenž vystřídal v extralize již sedm klubů (376 utkání, 15 gólů) a čtyřikrát oblékl dres reprezentačního A-týmu. Plzeňský rodák a odchovanec podepsal smlouvu u břehu Vltavy na jeden rok.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Retrogalerie