Vedení Českého hokeje navrhlo změnu herního modelu extraligy na příští čtyři roky

02.05.2020

Vedení Českého hokeje a Tipsport extraligy zaslalo klubům návrh nového modelu soutěže pro nejbližší čtyři roky. Reagovalo na ekonomické podmínky, které vznikly v důsledku pandemie koronaviru a promítly se ve výrazném propadu klubových příjmů. Z šetření mezi účastníky nejvyšší soutěže vyplynulo, že v souvislosti s předčasným ukončením extraligy očekávají jen v této sezoně ztráty příjmů ve výši stovek milionů korun. Úspory nákladů budou výrazně nižší.


PRAHA – Další ztráty přinesou dopady krize na ekonomiku jako celek a na sponzorské rozpočty partnerů v nejbližších létech. Cílem návrhu je vytvořit v nejbližších dvou sezonách prostor pro finanční stabilizaci klubů, aby se dokázaly vyrovnat s novou situací a propadem příjmů. Od třetí sezony by se soutěž vrátila k otevřenému modelu, který považuje vedení Českého hokeje a Tipsport extraligy za nejvhodnější. Návrh počítá s tím, že v sezonách 2020-21 a 2021-22 by extraliga byla nesestupová a otevřená pro vítěze druhé nejvyšší soutěže, pokud splní licenční podmínky. S cílem zajistit sportovní motivaci pro co nejvíce klubů.

V co nejdelším období by současně došlo k úpravě vyřazovací části – do čtvrtfinále play off by postupovala čtyři nejlepší mužstva, zatímco celky na páté až dvanácté příčce by se střetly v předkole. V sezoně 2022-23 by dvě nejhůře umístěná mužstva sestupovala přímo a jedno další, určené systémem play down mezi celky na jedenácté až čtrnácté příčce, by účast obhajovalo v baráži. V sezoně 2023-24 by se soutěž vrátila ke čtrnácti účastníkům, přičemž tým vzešlý z play down mezi mužstvy na jedenácté až čtrnácté příčce by hrál baráž. Účastníci extraligy se k návrhu mají vyjádřit do poloviny května 2020.

Výkonný výbor Českého hokeje poté rozhodne o herním modelu soutěže pro další období. Prezident Tomáš Král (letos v červnu se uskuteční volby do vedení svazu včetně obsazení pozice prezidenta – pozn.) už dříve prohlásil, že je stoupencem otevřeného modelu se sestupy a postupy. „Na tom se nic nemění. Poslední, divácky rekordní sezona prokázala jeho atraktivitu. Teď však čelíme zcela zásadním problémům, způsobeným chybějícími příjmy a nepředvídatelností dalšího vývoje. Je povinností svazu hledat způsoby, jak klubům umožnit, aby se s kritickou situací vyrovnaly a ekonomicky stabilizovaly. Věřím, že navrhované, časově ohraničené úpravy by k tomu pomohly,“ říká Tomáš Král.

Tisková zpráva Českého hokeje
(redakčně upravená)


Krátké zprávy
09. 07. 2020 Písečtí Králové rozšířili druholigový kádr o dvaatřicetiletého forvarda a klubového odchovance Tomáše Roda, jenž v minulé sezoně pauzíroval od hokeje a letos plánoval naskočit za Sokol Radomyšl v nejvyšší krajské soutěži. V předchozí kariéře nasbíral spoustu zkušeností v 1. lize (Písek, Ústí nad Labem, Třebíč, Prostějov, Most) a také extralize (celkem 50 utkání za Mladou Boleslav a České Budějovice). Krátce si zahrál 2. ligu ve Francii, naposledy účinkoval v druholigových Řisutech.
09. 07. 2020 Nový trenér ženské reprezentace Tomáš Pacina sezval hráčky na první společný kemp, který se uskuteční v Benešově od 27. do 31. července. V nominaci nechybí Jihočešky - brankářka Julie Pejšová (Milevsko, nyní Kobra Praha), obránkyně Martina Zedníková (Jindřichův Hradec, nyní Příbram) a útočnice Tereza Vanišová (Strakonice, nyní Boston Pride, NWHL).
08. 07. 2020 Pětatřicetiletý obránce Peter Mikuš, jenž nastupoval v sezoně 2011-12 za extraligový tým Českých Budějovic, prodloužil do příštího ročníku své působení v barvách HC Nové Zámky ve slovenské extralize.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web