V čerstvě otevřené expozici Síně slávy českého hokeje se prezentují čtyři kluby z jihu

16.06.2020


Síň slávy českého hokeje v pražské Galerii Harfa vítá návštěvníky zbrusu novou výstavou, která pod názvem Kolébky hokeje připomíná malé neprofesionální kluby a ukazuje na skutečnost, že mnoho generací výborných hokejistů vyrostlo na přírodním ledě, zamrzlých rybnících, řekách a nádržích. Týká se to i českého jihu. Kmotry expozice se stali Jan „Gusta“ Havel (mistr Evropy 1971), Vladimír Martinec (mistr světa 1972, 1976, 1977) a za současné hráče Filip Chytil.


PRAHA – Při slavnostním otevření v úterý 16. června nechyběli jihočeští „rybníkáři“ Stanislav Neveselý (trenér mistrů světa 1985), jenž začínal na přírodním ledě v Břilicích u Třeboně, a Jaroslav Pouzar (mistr světa 1976, 1977), který se naučil bruslit v Čakovci na Českobudějovicku. Jihočeský hokej v prvotní instalaci – výstava se bude postupně obměňovat – zastupují svými historickými i současnými artefakty amatérské kluby ze Soběslavi, Hluboké nad Vltavou, Českého Krumlova a také Českobudějovičtí lvi, v jejichž barvách vyrůstá hokejový potěr teprve od roku 2016.  

Hitem výstavního projektu je skoro šedesátiminutový film o hokejistech Holoubkova z roku 1949 (mužstvo TJ Kovosvit Holoubkov si na rybníce vybojovalo postup do nejvyšší domácí soutěže 1952–53, k odchovancům patřil i budoucí trenér budějovického Motoru Zdeněk Uher). Snímek se podařilo zdigitalizovat a opatřit komentářem. Předseda Českého hokeje Tomáš Král připomněl v zahajovacím projevu, že dvě třetiny aktivních reprezentantů vyrůstaly v klubech mimo extraligu. Slíbil také, že dlouhodobý nedostatek přírodního ledu, dříve hlavní „kolébky“ hokejistů, se pokusíme v naší zemi nahradit dalšími umělými plochami.  

Kolébky hokeje představují otevřenou výstavu, která je výzvou pro fanoušky a nadšence z amatérských klubů, aby prohlédli svá fotoalba, archivy, otevřeli obecní a klubové kroniky, vyhledali staré sportovní brašny. Vše zajímavé z historie se může ocitnout v Síni slávy českého hokeje. Nabídky k zapůjčení dokumentů a rekvizit lze posílat na e-mail: info@sinslavycslh.cz nebo mobilní telefon 702 168 925. Aktualizace se dočkala v Síni slávy rovněž expozice o zámořské NHL. Tato část nese nyní název Česká stopa v NHL. K vidění jsou prsteny vítězů NHL, trofeje Dominika Haška a další exponáty včetně prvního dresu Patrika Eliáše nebo trikotu Romana Turka.

(lho, jah)Krátké zprávy
18. 09. 2020 Extraliga juniorů, 1. kolo: IHC Králové Písek - Slovan Ústí nad Labem 2:4 (1:0, 0:1, 1:3). Góly a nahrávky poražených: 6. Kovařík (Kurfürst, Lechnýř), 58. Václ. Brož (Kurfürst, M. Novotný).
18. 09. 2020 Vedení HC Vimperk krátce před startem Krajské ligy mužů získalo posilu. Do týmu přichází třicetiletý vimperský odchovanec Jaroslav Šaršok, univerzální hráč schopný nastupovat v obraně i útoku. Loňskou sezonu zahájil v barvách druholigového Písku, zbytek strávil na německém ledě. Během kariéry prošel řadou klubů od mládeže Motoru přes Tatranské Vlky Poprad a jejich tehdejší áčko v KHL po týmy ve Švédsku, Maďarsku, Polsku či Anglii.
18. 09. 2020 Jihočeská krajská disciplinárka potrestala klub HC Vajgar Jindřichův Hradec za odhlášení A-týmu z Krajské ligy mužů finančním postihem ve výši pět tisíc korun, za odhlášení týmu ze soutěže 5. tříd finančním postihem ve výši dva tisíce korun. Složené startovné se v těchto případech nevrací v souladu s článkem 206 SDŘ.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Retrogalerie