V čerstvě otevřené expozici Síně slávy českého hokeje se prezentují čtyři kluby z jihu

16.06.2020

Síň slávy českého hokeje v pražské Galerii Harfa vítá návštěvníky zbrusu novou výstavou, která pod názvem Kolébky hokeje připomíná malé neprofesionální kluby a ukazuje na skutečnost, že mnoho generací výborných hokejistů vyrostlo na přírodním ledě, zamrzlých rybnících, řekách a nádržích. Týká se to i českého jihu. Kmotry expozice se stali Jan „Gusta“ Havel (mistr Evropy 1971), Vladimír Martinec (mistr světa 1972, 1976, 1977) a za současné hráče Filip Chytil.


PRAHA – Při slavnostním otevření v úterý 16. června nechyběli jihočeští „rybníkáři“ Stanislav Neveselý (trenér mistrů světa 1985), jenž začínal na přírodním ledě v Břilicích u Třeboně, a Jaroslav Pouzar (mistr světa 1976, 1977), který se naučil bruslit v Čakovci na Českobudějovicku. Jihočeský hokej v prvotní instalaci – výstava se bude postupně obměňovat – zastupují svými historickými i současnými artefakty amatérské kluby ze Soběslavi, Hluboké nad Vltavou, Českého Krumlova a také Českobudějovičtí lvi, v jejichž barvách vyrůstá hokejový potěr teprve od roku 2016.  

Hitem výstavního projektu je skoro šedesátiminutový film o hokejistech Holoubkova z roku 1949 (mužstvo TJ Kovosvit Holoubkov si na rybníce vybojovalo postup do nejvyšší domácí soutěže 1952–53, k odchovancům patřil i budoucí trenér budějovického Motoru Zdeněk Uher). Snímek se podařilo zdigitalizovat a opatřit komentářem. Předseda Českého hokeje Tomáš Král připomněl v zahajovacím projevu, že dvě třetiny aktivních reprezentantů vyrůstaly v klubech mimo extraligu. Slíbil také, že dlouhodobý nedostatek přírodního ledu, dříve hlavní „kolébky“ hokejistů, se pokusíme v naší zemi nahradit dalšími umělými plochami.  

Kolébky hokeje představují otevřenou výstavu, která je výzvou pro fanoušky a nadšence z amatérských klubů, aby prohlédli svá fotoalba, archivy, otevřeli obecní a klubové kroniky, vyhledali staré sportovní brašny. Vše zajímavé z historie se může ocitnout v Síni slávy českého hokeje. Nabídky k zapůjčení dokumentů a rekvizit lze posílat na e-mail: info@sinslavycslh.cz nebo mobilní telefon 702 168 925. Aktualizace se dočkala v Síni slávy rovněž expozice o zámořské NHL. Tato část nese nyní název Česká stopa v NHL. K vidění jsou prsteny vítězů NHL, trofeje Dominika Haška a další exponáty včetně prvního dresu Patrika Eliáše nebo trikotu Romana Turka.

(lho, jah)Krátké zprávy
09. 07. 2020 Písečtí Králové rozšířili druholigový kádr o dvaatřicetiletého forvarda a klubového odchovance Tomáše Roda, jenž v minulé sezoně pauzíroval od hokeje a letos plánoval naskočit za Sokol Radomyšl v nejvyšší krajské soutěži. V předchozí kariéře nasbíral spoustu zkušeností v 1. lize (Písek, Ústí nad Labem, Třebíč, Prostějov, Most) a také extralize (celkem 50 utkání za Mladou Boleslav a České Budějovice). Krátce si zahrál 2. ligu ve Francii, naposledy účinkoval v druholigových Řisutech.
09. 07. 2020 Nový trenér ženské reprezentace Tomáš Pacina sezval hráčky na první společný kemp, který se uskuteční v Benešově od 27. do 31. července. V nominaci nechybí Jihočešky - brankářka Julie Pejšová (Milevsko, nyní Kobra Praha), obránkyně Martina Zedníková (Jindřichův Hradec, nyní Příbram) a útočnice Tereza Vanišová (Strakonice, nyní Boston Pride, NWHL).
08. 07. 2020 Pětatřicetiletý obránce Peter Mikuš, jenž nastupoval v sezoně 2011-12 za extraligový tým Českých Budějovic, prodloužil do příštího ročníku své působení v barvách HC Nové Zámky ve slovenské extralize.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web