V čerstvě otevřené expozici Síně slávy českého hokeje se prezentují čtyři kluby z jihu

16.06.2020


Síň slávy českého hokeje v pražské Galerii Harfa vítá návštěvníky zbrusu novou výstavou, která pod názvem Kolébky hokeje připomíná malé neprofesionální kluby a ukazuje na skutečnost, že mnoho generací výborných hokejistů vyrostlo na přírodním ledě, zamrzlých rybnících, řekách a nádržích. Týká se to i českého jihu. Kmotry expozice se stali Jan „Gusta“ Havel (mistr Evropy 1971), Vladimír Martinec (mistr světa 1972, 1976, 1977) a za současné hráče Filip Chytil.


PRAHA – Při slavnostním otevření v úterý 16. června nechyběli jihočeští „rybníkáři“ Stanislav Neveselý (trenér mistrů světa 1985), jenž začínal na přírodním ledě v Břilicích u Třeboně, a Jaroslav Pouzar (mistr světa 1976, 1977), který se naučil bruslit v Čakovci na Českobudějovicku. Jihočeský hokej v prvotní instalaci – výstava se bude postupně obměňovat – zastupují svými historickými i současnými artefakty amatérské kluby ze Soběslavi, Hluboké nad Vltavou, Českého Krumlova a také Českobudějovičtí lvi, v jejichž barvách vyrůstá hokejový potěr teprve od roku 2016.  

Hitem výstavního projektu je skoro šedesátiminutový film o hokejistech Holoubkova z roku 1949 (mužstvo TJ Kovosvit Holoubkov si na rybníce vybojovalo postup do nejvyšší domácí soutěže 1952–53, k odchovancům patřil i budoucí trenér budějovického Motoru Zdeněk Uher). Snímek se podařilo zdigitalizovat a opatřit komentářem. Předseda Českého hokeje Tomáš Král připomněl v zahajovacím projevu, že dvě třetiny aktivních reprezentantů vyrůstaly v klubech mimo extraligu. Slíbil také, že dlouhodobý nedostatek přírodního ledu, dříve hlavní „kolébky“ hokejistů, se pokusíme v naší zemi nahradit dalšími umělými plochami.  

Kolébky hokeje představují otevřenou výstavu, která je výzvou pro fanoušky a nadšence z amatérských klubů, aby prohlédli svá fotoalba, archivy, otevřeli obecní a klubové kroniky, vyhledali staré sportovní brašny. Vše zajímavé z historie se může ocitnout v Síni slávy českého hokeje. Nabídky k zapůjčení dokumentů a rekvizit lze posílat na e-mail: info@sinslavycslh.cz nebo mobilní telefon 702 168 925. Aktualizace se dočkala v Síni slávy rovněž expozice o zámořské NHL. Tato část nese nyní název Česká stopa v NHL. K vidění jsou prsteny vítězů NHL, trofeje Dominika Haška a další exponáty včetně prvního dresu Patrika Eliáše nebo trikotu Romana Turka.

(lho, jah)Krátké zprávy
07. 05. 2021 Exbudějovický gólman Petr Kváča (23, nyní Liberec) si odbyl premiéru v reprezentačním A-týmu při vítězství 2:1 nad Slovenskem na pražském ledě. Podal velmi dobrý výkon a stal se v pořadí již 42. debutantem národního mužstva v sezoně 2020-21 pod vedením kouče Filipa Pešána.
07. 05. 2021 Kapitán A-týmu Hluboké nad Vltavou Josef Miler se raduje z druhého přírůstku do rodiny. Syn Adam (2.7 kg) i maminka jsou v pořádku. Gratulujeme.
07. 05. 2021 Do extraligového Madeta Motoru zamířil další třicátník a Nejihočech - doposud litvínovský obránce David Štich (32), jenž vystřídal v extralize již sedm klubů (376 utkání, 15 gólů) a čtyřikrát oblékl dres reprezentačního A-týmu. Plzeňský rodák a odchovanec podepsal smlouvu u břehu Vltavy na jeden rok.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Retrogalerie