Trenér Rudolf Suchánek hodnotí minulou sezonu a chystá letní přípravu v David Servisu

27.03.2017

Premiérovou sezonu ve třetí nejvyšší republikové soutěži s plně zaplacenou nováčkovskou daní má za sebou českobudějovický HC David Servis. Poprvé od roku 1950 se jihočeská metropole pochlubila dvěma týmy usilujícími o body na celostátní úrovni, byť výsledek servismanů v podobě devátého místa v druholigové skupině Střed se nedá označit jinak, než jako neúspěšný. Mužstvu skončila sezona 22. února. Trenéři s majitelem hned začali plánovat příští ročník.


ČESKË BUDĚJOVICE – V šestatřiceti utkáních základní části nasbírali hráči David Servisu dvacet sedm bodů za devět vyhraných zápasů. Hůř si vedl pouze Jindřichův Hradec, který si prodloužil závodní období účastí v play out a sportovní cestou zachránil druholigovou příslušnost. Prvních osm celků válčilo v play off, jenom servismani zůstali na ocet. „Postup nám unikl o nějaké bodíky. Nebýt absencí kvůli zraněním a pracovním povinnostem, možná jsme to uhráli. Řadu zápasů jsme ztratili v závěru, kdy jsme odcházeli fyzicky,“ ohlíží se jeden z dvojice trenérů Rudolf Suchánek st.

Suchánkův kolega Jiří Fedur v závěru ligových bojů chyběl na střídačce kvůli nemoci. Léčení se protáhlo do prvních jarních dnů. „Povídalo se, že jsme z mužstva vyhodili kluky, kteří loni vyhráli Krajskou ligu. Není to pravda,“ dementuje Rudolf Suchánek st. budějovickou hokejovou šuškandu. „Lukáš Vomela na rovinu řekl, že dá přednost zaměstnání. Jarda Korbela nehrál z rodinných důvodů. Za Petra Macháčka žádal Chomutov šedesát tisíc, podobné peníze chtěla Mladá Boleslav za Pepíka Jindru. Také za Zdeňka Špergra bychom museli platit Jindřichovu Hradci,“ vysvětluje důvody, proč konkrétní jména zmizela ze sestavy.

Bezesporu šlo o ztráty. „Za velkou škodu považujeme také odchod Romana Šulčíka, s nímž jsme se nedohodli. Byl pracovně vytížený a nepřistoupil na naše podmínky,“ říká Suchánek starší, jenž společně s Jiřím Fedurem zůstává na druholigové střídačce. Plácli si s majitelem klubu Jaroslavem Davidem. „Zaslechl jsem názor, že jsme se mohli pohybovat kolem čtvrtého místa, kdybychom udrželi kádr, který vybojoval postup z Krajské ligy. Nesouhlasím. Ti kluci v minulosti hráli vyšší soutěže, ale z nějakých důvodů pokračovali jenom na úrovni kraje. Návrat do 2. ligy, která se herně velmi zvedla, by nebyl pro ně až tak jednoduchý,“ uvažuje.

Vrátí se bývalé opory?

Mužstvo David Servisu zaplatilo ve 2. lize tvrdou nováčkovskou daň. Za pochodu se hledalo nové složení, hráčů bylo málo. Přidávala se zranění nebo absence kvůli civilním profesím. Chřipková epidemie odložila derby s Táborem. „Někteří kluci chodili na tréninky, jiní se vymlouvali, že mají práci. Sešlo se nás deset, dvanáct. Všechny mančafty dnes kvalitně trénují, přidávají si v tělocvičně, hráči na sobě makají sami. Bohužel, u našich jsem to neviděl. A je tady ještě věc starších hráčů, aby ty mladé přijali do kolektivu. Poradili jim a šli jim příkladem,“ vypočítává bývalý reprezentant nedostatky, které ovlivňovaly výkonnost mužstva.

Samostatným námětem na diskusi bylo obsazení brankářského postu. Loňský muž číslo jedna Tomáš Vojta se vrátil do mateřského Slavoje Český Krumlov a zoufale se hledala náhrada. „Docela jsme vyhořeli na gólmanech,“ přiznává trenér. „Tomáše jsme přemlouvali, ale musel přednostně řešit rodinné problémy. Jarda Jágr přes léto pracuje na Lipně a nemá čas na přípravu. S Hynkem Kůdelou jsme byli od začátku domluvení, že může kdykoliv odejít do zahraničí (nakonec zamířil do Šumperka – pozn.), a tak jsme ho střídali s motoráckým juniorem Petrem Spáčilem, který ještě nemůže být jedničkou.“

Loni měli servismani dlouhou sezonu a ponechali letní přípravu na individuálním přístupu hráčů. To se jim vymstilo, v závěrech zápasů je opouštěla kondice. Letos půjdou do přípravy společně od 2. května. Do konce června plánují čtyři tréninky týdně – dvakrát v tělocvičně, dvakrát na hřišti ve Čtyřech Dvorech plus výběhy. Nevylučují přídavek na ledě v Hokejovém centru Pouzar. Ostré bruslení hodlají zahájit 28. července.

Vedení David Servisu počítá s tím, že devadesát procent kmenových hráčů, včetně navrátilců z hostování, se zapojí od jara do týmu. „Po roční pauze by to chtěl zkusit Lukáš Vomela, v kontaktu jsme také s Jardou Korbelou a Danem Mikešem. Slibně vypadá příchod dvou brankářů. Oba mají vztah k jižním Čechám, jména si ještě nechám pro sebe. Petr Spáčil samozřejmě může zabojovat o místo. Věřím, že se zlepší spolupráce s Motorem, odkud nám nejvíc pomohl obránce Babčuk. Nevylučuji další kontakty s pražskou Slavií. V závěru sezony u nás hostovali tři mladíci z Edenu a určitě nezklamali,“ uzavírá Rudolf Suchánek st.

Ladislav Lhota      

 

Krátké zprávy
26. 05. 2019 Životní šedesátku si připomíná Jan Tlačil, někdejší útočník budějovického Motoru (ligové stříbro) nebo pražské Sparty (zlato), následně vynikající trenér mládeže. Pochází z Břilic u Třeboně, stejně jako bývalý reprezentační kouč Stanislav Neveselý nebo Lukáš Vopelka, současný útočník extraligového Hradce Králové, či obránce David Nehoda, aktuálně působící v Lokomotivě Veselí nad Lužnicí. Na hokejovou dráhu se vydal i Jan Tlačil mladší, jenž loní střílel góly za juniorku Motoru.
25. 05. 2019 Ve věku nedožitých sedmasedmdesáti let dnes ráno v Praze zemřel Karel Masopust, bývalý obránce Sparty a také budějovického Motoru (1970 až 1974). Držitel stříbrné medaile z MS a ZOH 1968 v Grenoblu odešel nečekaně. Chystal se na operaci kolena, ale jinak netrpěl zdravotními potížemi. S odstupem jednoho měsíce následoval na věčnost svého švagra Luďka Bukače. Rozhovor s K. Masopustem jsme přinesli loni v červenci (viz Osobnosti).
24. 05. 2019 Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Bratislavě vydala doporučení, aby se velké mezinárodní akce s okamžitou platností pořádaly na kluzištích s rozměry platnými v zámořské NHL. Na zúžené ploše se bude hrát i příští světový šampionát ve Švýcarsku. Dosud se uplatňoval evropský rozměr ledové plochy 30 x 60 metrů, v NHL se hraje na ploše 26 x 60 metrů. Tento krok ze strany IIHF je nejradikálnější změnou od zrušení červené čáry.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web