To byl blázinec. Češi proti Švédům museli otáčet skóre, nakonec je přestříleli 8:4

29.04.2017

Po odpoledním vítězství Finů 1:0 nad Rusy, kteří jsou jistými šampióny letošního ročníku Euro Hockey Tour, se druhý hrací den Carlson Hockey Games na budějovickém ledě posunul k souboji národního mužstva České republiky se Švédskem. Domácí v retro dresech vedli, ale prohráli první třetinu. Potom se převlékli a otočili vývoj zápasu, v jehož závěru si otevřeli střelnici a jasným výsledkem si zajistili rovněž pohár pro vítěze celého turnaje – bez ohledu na zbývající program.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Za doprovodu houslového virtuosa Pavla Šporcla zapěli státní hymny Jana Šrejma Kačírková a Petr Kolář, všichni tři budějovičtí rodáci. Potom se rozběhl dlouho očekávaný souboj, ve kterém naši reprezentanti absolvovali úvodní třetinu v retro svetrech připomínajících první československé mistry světa z roku 1947. Na postech centrů druhé a čtvrté řady nastoupili Jihočeši Jan Kovář (měl číslo 1 po kapitánovi týmu z roku 1947 Františku Pácaltovi) resp. Roman Horák (se čtrnáctkou po obojživelníkovi Jaroslavu Drobném).

Češi odstartovali zostra. Po šancích Jakuba Krejčíka, Libora Šuláka a Petra Vrány nastala již ve 4. minutě velká chvíle Tomáše Kundrátka, který v jízdě vypálil z pravého kruhu, jeho střelu tečoval Robin Hanzl do tyčky, od níž se puk odrazil zpátky k dobruslujícímu Kundrátkovi a ten z úhlu otevřel skóre. V závěru periody ale domácí neudrželi aktivní Švédy. V 18. minutě při hře čtyři na čtyři srovnal Mario Kempe nápřahem přes obránce Radko Gudase, za dvě minuty už hosté vedli po střele zadáka Johna Klingberga z prostoru mezi kruhy.

Pečetili v odvážné švédské power play

Švédský obránce John Klingberg ve 29. minutě namířil od modré čáry a jeho spoluhráč Gabriel Landeskog při přesilovce tečoval na 1:3. Naštěstí o minutu později korigoval Michal Birner šikovnou tečí Řepíkovy střely. Skandinávci ve 35. minutě nevyužili slibné přečíslení dva na jednoho a potom nastal obrat, když Jan Kovář v přesilovce zblízka srovnal na 3:3 a necelé tři minuty před druhou sirénou vrátil domácím vedení Radim Šimek, který se trefil rovněž zblízka po akci kapitána Jakuba Voráčka.

Při trestu Davida Skleničky na začátku třetího dějství pálil z pravého kruhu Linus Omark, ale Pavel Francouz skvěle zareagoval a vytěsnil kotouč nad branku. Potom byl v obrovské šanci faulovaný Petr Vrána, čeští hráči sice nevyužili početní převahu, ale brzy po jejím skončení z vytvořeného tlaku skórovali popáté. Od modré střílel Michal Kempný a zády k brance zakončoval bekhendem Petr Holík.

Tři korunky následně potrestaly Hanzlovo čtyřminutové vyloučení, ale se značným přispěním soupeře, když Libor Šulák z rohu namazal před branku zcela volnému Carlu Klingbergovi. Zdaleka to však nebylo všechno. V přesilovce pět na tři zvýšil Roman Červenka, v další převaze pět na čtyři se trefil od modré Michal Kempný a při power play Švédů pečetil zdálky do prázdné klece Radim Šimek.

Carlson Hockey Games:

Česká republika – Švédsko  8:4 (1:2, 3:1, 4:1)
4. Kundrátek (Hanzl), 31. Birner (Řepík, Krejčík), 37. Jan Kovář (Kindl, Šulák), 38. Šimek (Voráček), 49. P. Holík (Kempný, Voráček), 57. Červenka (Voráček, Jan Kovář), 59. Kempný (Voráček, Červenka), 60. Šimek (Hanzl) – 18. Kempe (J. Klingberg), 20. J. Klingberg (Krüger, Ekman-Larsson), 29. Landeskog (J. Klingberg, Ekman-Larsson), 55. C. Klingberg.
Rozhodčí:
Gofman, Buturlin (Rusko) – Gebauer, Lederer (Česko).
Vyloučení: 6:8.
Využití: 3:2.
Střely na branku: 32:20.
Diváků: 6 401 (vyprodáno).
Česká republika: Francouz – Gudas, Krejčík, Kundrátek, Kempný, Kindl, Šimek, Sklenička, Šulák – Voráček, P. Holík, Červenka, Radil, Jan Kovář, Vrána, Řepík, Hanzl, Birner, Hyka, R. Horák, T. Zohorna. Hlavní trenér Josef Jandač.
Švédsko: Läck – Stralman, Hedman, J. Klingberg, O. Ekman-Larsson, Rosén, Brodin, Holm – Lindholm, Rask, Omark, C. Klingberg, W. Karlsson, Everberg, Eriksson Ek, Söderberg, Landeskog, J. Lundqvist, Krüger, Nordström, Kempe. Hlavní trenér Rikard Grönborg.
Hráno 29. dubna.

20. 04. 2024 Odchovanec milevského hokeje Tomáš Vrzal, aktuálně hráč Energie Karlovy Vary, skóroval v barvách reprezentačního týmu U16 při vítězství nad Slovenskem 5:2 na Turnaji čtyř v Kravařích. Jednu asistenci v tomto utkání si připsal obránce Václav Nedorost ml., budějovický odchovanec ve službách švédského Jönköpingu.
20. 04. 2024 Gólman Matyáš Mařík z budějovického Motoru, obránce Jan Skok (odchovanec Písku, nyní Plzeň) a exbudějovický útočník Samuel Drančák se prosadili do závěrečné nominace reprezentačního týmu U18 pro mistrovství světa, které začne ve Finsku 25. dubna.
20. 04. 2024 Vedení druholigového HC Tábor potvrdilo v trenérských funkcích na střídačce A.-týmu stávající dvojici Jakub Grof - Richard Lobo. Jejich úkolem bude zvládnout s týmem přechod do profesionálního režimu a dovést ho k postupu do Chance 1. ligy.