Tipsport extraliga se bude hrát podle nových pravidel přijatých kongresem IIHF

09.09.2021


Tipsport extraliga ledního hokeje (TELH) se bude hrát podle upravených pravidel přijatých na letošním kongresu Mezinárodní hokejové federace (IIHF) v Rize. Cílem změn bylo sjednotit pravidla používaná v různých soutěžích a upravit je ve shodě s regulemi zámořské NHL. Rozdíly zůstávají v některých procedurálních postupech. Pravidla, jimiž se budou řídit evropské soutěže, mistrovství světa i olympijský turnaj, směřují ke zrychlení hry a zajištění bezpečnosti hráčů.


PRAHA – Podle modelu NHL bude za brankou nově vymezený lichoběžník, v němž se brankářům umožňuje hrát s kotoučem. Brankář, který by s pukem hrál mimo uvedený prostor, bude postižený menším trestem. Menší trest se uloží rovněž gólmanovi, který vyjede z brankoviště, aby se pokusil dostihnout kotouč před útočícím protihráčem a místo odehrání na puk skočí, čímž způsobí přerušení hry. Nevylučuje se možnost, aby vyjetím z branky zmenšil střelecký úhel a přikryl vyražený kotouč. Podobně bude menším trestem potrestaný brankář, který není pod tlakem soupeře, avšak zalehne kotouč v brankovišti nebo přikryje tak, že způsobí přerušení hry.

Modrá čára bude při vstupu do útočného pásma považovaná za trojrozměrnou, takže rozhodčí budou posuzovat i postavení útočícího hráče nad čarou. Rozhodčí může uznat gól také v případě, že předtím, než kotouč pronikl za brankovou čáru, došlo – úmyslně či neúmyslně – k posunutí branky. V takovém případě je rozhodující, že branka byla posunutá bránícím hráčem, útočící hráč měl bezprostřední příležitost skórovat a kotouč by přešel čáru v místě, kde stojí obvykle branka. Pokud kotouč překročí brankovou čáru, gól se může uznat i poté, co rozhodčí přerušil hru, protože ztratil kotouč z dohledu. V takovém případě bude situaci zkoumat videorozhodčí, stejně jako při trenérské výzvě.

Úpravy střídání i některých vyloučení

Hráč musí mít i nadále kontrolu nad svou holí, ale nebude potrestaný, pokud soupeře neúmyslně zasáhne při běžném nápřahu, při dokončení pohybu po střele či přihrávce nebo při vhazování. Bránící tým nesmí střídat nebo si vybrat oddechový čas po neúmyslném posunutí branky jeho hráčem, pokud brankář přikryje kotouč vystřelený z poloviny soupeře nebo při zakázaném uvolnění. V těchto případech a při zahájení přesilové hry má útočící tým navíc možnost volby místa pro vhazování.

Nová verze pravidel upravuje a sjednocuje tresty za vražení na hrazení, napadení, naražení zezadu, zásah do nohou, faul loktem, úder hlavou, zásah do hlavy, kopnutí, podkopnutí, faul kolenem, hákování, nedovolené bránění, podrážení, bodnutí koncem hole, krosček, vysokou hůl, stejně jako za bitku, napadání rozhodčích nebo nesportovní chování. Na nominační listině TELH pro sezonu 2021–22 figuruje 23 hlavních a 26 čárových rozhodčích. Nováčky v nejvyšší soutěži budou hlavní Jiří Ondráček s čárovým Ondřejem Bohuňkem. Ze zahraničních kolegů byl na listinu zařazený hlavní rozhodčí Peter Stano ze Slovenska. Činnost přerušili čároví Jaromír Bryška s Radkem Špringlem.

Přehled nejdůležitějších změn v Pravidlech ledního hokeje včetně instruktážních videí lze vyhledat na https://www.ceskyhokej.cz/clanky/prehled-nejvyznamnejsich-zmen-pro-obdobi-2021-2022

Nominační listina rozhodčích TELH 2021–22:

Hlavní rozhodčí (23): Oldřich Hejduk, Pavel Hodek, Tomáš Horák, René Hradil, Antonín Jeřábek, Adam Kika, Zbyněk Kubičík, Petr Lacina, Tomáš Micka, Roman Mrkva, Pavel Obadal, Jiří Ondráček (nováček), Vladimír Pešina, Luděk Pilný, Daniel Pražák, Peter Stano (Slovensko), Roman Svoboda, Matěj Sýkora, Jakub Šindel, Robin Šír, Petr Úlehla, Tomáš Veselý a Filip Vrba.

Čároví rozhodčí (26): Michal Axman, Ondřej Bohuněk (nováček), Tomáš Brejcha, Jakub Frodl, Jiří Ganger, Jiří Gebauer, Tomáš Gerát, Marek Hlavatý, Daniel Hynek, Lukáš Kajínek, Milan Kis, David Klouček, Vít Komárek, Vít Lederer, Miroslav Lhotský, Ladislav Lučan, Ondřej Malý, Jiří Ondráček, Tomáš Pešek, Lukáš Rampír, Vladimír Rožánek, Jiří Svoboda, Petr Šimánek, Josef Špůr, Jan Votrubec a Michal Zíka.

Tisková zpráva Českého hokeje
(s redakční úpravou)Krátké zprávy
25. 09. 2021 Extraliga dorostu, skupina Střed, 6. kolo: Motor Č. Budějovice - Hradec Králové 2:6 (2:2, 0:3, 0:1). Góly a nahrávky domácích: 18. Lukeš (Aulický), 19. Hohenberger.
25. 09. 2021 Extraliga juniorů, 6. kolo: Motor Č. Budějovice - BK Mladá Boleslav 0:5 (0:3, 0:1, 0:1). Gól a dvě asistence si připsal Sebastian Jasečko, jenž začínal s hokejem ve Veselí nad Lužnicí a Motoru.
25. 09. 2021 Obránce Martin Willmann, odchovanec Vimperka a nyní hráč budějovického Motoru, obdržel pozvánku do reprezentačního týmu U17 na přípravný kemp, který se uskuteční v Hodoníně a Brně 3. - 6. října.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Retrogalerie