Světový bronz po desetiletém půstu dostal v Tampere jihočeské gólové razítko

29.05.2022


Český hokej zdaleka nestojí na pozicích, které mu náležely v historii nejrychlejší kolektivní hry. Aktuálně však slaví bronzovou medaili ze světového šampionátu, na niž čekal deset let. Tehdy se radovali naši hráči v Helsinkách, čerstvý úspěch vezou znovu z finského ledu v Tampere. Duel o třetí místo s týmem USA se nevyvíjel dobře, prohrávali jsme 1:3, ale i díky kontaktnímu gólu budějovického odchovance Jiřího Smejkala se skóre obrátilo na konečných 8:4.


TAMPERE / HELSINKY – Upřímně, po vystoupeních proti Rakousku, Finsku a semifinálové blamáži s Kanadou si Češi pod taktovkou finského kouče Kariho Jalonena snad ani nezasloužili postavení na stupních vítězů. Všechno změnila třetí perioda proti Američanům, kterou vyhráli famózně 6:1 (obráceným výsledkem se stejnými číslicemi předtím podlehli javorovým listům). Jihočeské razítko na cenném zápisu do dějin obstaral bojovník Jiří Smejkal, jenž ve 33. minutě snižoval na 2:3 a potom ještě asistoval u šestého gólu z hole Davida Kämpfa. Rozhodující odpoledne v neděli 29. května si svým způsobem užil také budějovický centr Jiří Novotný, jenž glosoval bitvu pro Český rozhlas.

Všechna utkání ve skupině a oba zápasy o medaile absolvovali čeští reprezentanti na tamperském ledě, pouze pro čtvrtfinálové vítězství nad Německem si odskočili do stařičké Jäähääli v Helsinkách. Multifunkční Nokia Arena v Tampere (městečko Nokia patnáct kilometrů odtud je sídlem světoznámého výrobce elektroniky) zahájila provoz 3. prosince 2021 hokejovým derby Ilvesu proti Tappaře. Budovala se přes tři roky a spolykala 124 milionů eur. Komplex nedaleko vlakového nádraží projektoval proslulý architekt Daniel Libeskind (Židovské muzeum v Berlíně, Věž svobody v New Yorku). Finové akceptovali vlídně značný příliv českých fanoušků, všechno klapalo, jenom ty ceny…

Ladislav LhotaKrátké zprávy
30. 06. 2022 Jindřichohradecký obránce Šimon Kubíček se stal posledním Jihočechem, pro něhož na sklonku června skončila sezona 2021-22. Jeho tým Edmonton Oil Kings obsadil čtvrtou příčku ve finálovém turnaji o prestižní juniorský Memorial Cup.
30. 06. 2022 Barvy mateřského Milevska bude po návratu z působení v mládeži Písku a naposledy Tábora znovu hájit obránce Tadeáš Keřka, jenž 18. září oslaví dvacáté narozeniny.
29. 06. 2022 Galavečer sportovců VŠTE Č. Budějovice se točil do značné míry kolem hokejistů Black Dogs Budweis, kteří obsadili bronzovou příčku v Univerzitní lize. Převzali medaile a navíc individuální ceny od vedení školy a klubu. Gratulovali jim také zástupci extraligového Motoru Roman Turek a Stanislav Bednařík. Do klubové Dvorany slávy vstoupili končící hráči Radek Sitter, Martin Koupal, Jakub Šuhaj a Jan Fiala, spolu s nimi spoluzakladatel týmu, bývalý rektor Marek Vochozka. Ceny dostali Lukáš Prášek, David Svoboda, Ivo Svoboda, Jonáš Kronus, Matěj Dvořák a Miroslav Tejko. Speciální cenu obdržel studentský Fan club. Vedení školy poděkovalo trenérům Davidu Oulíkovi a Jiřímu Irrovi za odvedenou práci.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie