Strakonický kapitán Tomáš Růžička: Náš mladý kádr se dostane rychle zpátky do hry

21.11.2020


Strakonický hokej se hrdě hlásí k tradici, která začala ustavující valnou hromadou 28. prosince 1908. O čtrnáct let později se klub od břehu Otavy stal mistrem republiky ve stylu bandy se zahnutými holemi, v moderní éře patřil k pravidelným účastníkům třetí nejvyšší soutěže (1992–93 resp. 1998 až 2007). Nedostatek financí ho vrátil mezi krajské mantinely, kde patří ke špičce. K poslednímu triumfu v play off 2018 ho přivedl současný kapitán Tomáš Růžička (33).


STRAKONICE – Nadšení pro hokej tady nechybělo nikdy, byť podmínky k provozování ekonomicky náročného sportu zůstávaly často hodně vzdálené pomyslnému ideálu. Mezi mantinely Zimního stadionu na Křemelce, který zahájil provoz v prosinci 1978 a dostal střechu v roce 1983, zakořenila dlouhodobě vynikající práce s mládeží. Vyprodukovala celý zástup vynikajících borců. Nelze nepřipomenout Romana Turka, Václava Krále, Štěpána Hřebejka, z těch nejmladších Václava Svacha. Hráči žákovských kategorií se s železnou pravidelností objevují v krajských výběrech a nejlepší z nich pokračují v dorosteneckých týmech Písku nebo Českých Budějovic. 

Zápasy A-mužstva se pravidelně těší nadstandardní divácké podpoře v rámci Krajské ligy. Návštěvy se počítají na stovky, v play off atakují i překračují tisícovku. „Máme velkou podporu od fanoušků a dobře připravený tým, složený převážně z vlastních odchovanců. V klubu panuje hodně přátelská, rodinná atmosféra. V posledních dvou létech snad nejlepší, jakou jsem tady zažil,“ říká centr první útočné formace Tomáš Růžička, jenž letos zahájil osmou sezonu ve strakonickém dresu. Šestou s céčkem na hrudi. Patří k výjimkám, které nevyšly ze zdejší líhně. Je odchovancem Písku. „Usadil jsem se ve Strakonicích, ale díky minimální vzdálenosti jsem v Písku skoro každý den,“ usmívá se.          

Trénoval ho jmenovec – olympijský vítěz

V čase hokejového růstu býval o krok před vrstevníky. Z písecké mládeže zamířil do pražské Slavie, kde hrál dorosteneckou extraligu po boku Romana Červenky, Vladimíra Sobotky, Michala Birnera, Vladimíra Růžičky mladšího. Trénoval je olympijský vítěz Vladimír Růžička starší. Když mu v polovině druhé sezony končilo hostování, přemístil se narychlo do Ústí nad Labem. „Byl jsem dorostenec, ale dali mi tam vyšší plat, než brala moje máma. Dostal jsem i nabídku z Liberce, jenže ta byla zadarmo,“ líčí upřímně. Po sezoně se vrátil do Písku. Nechtěl působit daleko od domova. Nastupoval za juniorku a zkoušel dospělou kategorii ve 2. lize. Debutoval za Příbram, pokračoval v mateřském klubu.  

Jeden druholigový zápas přidal v České Lípě, potom zvolil jihočeskou Krajskou ligu. Hrál za Božetice, Radomyšl a od ročníku 2012–13 hájí strakonické barvy. S výjimkou sezony 2015–16, kdy pomohl Písku po jeho návratu do 2. ligy. „Byl to nejkrásnější úsek mojí kariéry. Po sportovní, lidské i ekonomické stránce. Ale vrátil jsem se do Strakonic, protože v té době jsme s manželkou zakládali stavební firmu a blížilo se narození syna Tomáše,“ vysvětluje služebně nejstarší hráč (spolu s hrajícím asistentem Martinem Müllerem). „Letošní covidová pauza asi vyústí v nějaké provizorium. Náš mladý kádr se do toho dostane rychle, ale co začínající děti? Pro ně to je ztracený rok. Bude jim chybět,“ prorokuje.   

Ladislav LhotaKrátké zprávy
26. 11. 2020 Ženský reprezentační A-tým má na programu třetí přípravný kemp této sezony v Říčanech od 26. do 28. listopadu. Pozvánku dostala také brankářka Julie Pejšová z Milevska (aktuálně Kobra Praha) a útočnice Lucie Eignerová (nyní HC Příbram).
25. 11. 2020 Šéftrenér Českého hokeje a kouč reprezentačního A-týmu Filip Pešán podnítil vznik série videí, v nichž představuje rozvojové projekty a podává ucelené informace o nastavení výchovy v Českém hokeji. Celkem osm videí je možné zhlédnout ZDE.
24. 11. 2020 Rada města Českých Budějovic 23. listopadu 2020 schválila bezplatný vstup do krytých bazénů plaveckého stadionu jihočeským olympionikům. Celkem šestnáct bývalých špičkových sportovců a reprezentantů naší země, účastníků olympijských her, může plavat v bazénu zdarma v průběhu celého příštího roku. K zástupcům volejbalu, vodního slalomu, veslování, juda, cyklistiky či pozemního hokeje se řadí také hokejisté v čele s Jaroslavem Pouzarem.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Retrogalerie