Stanleyův pohár se objevil po sedmnácti létech v Písku. Přivezl ho zdejší odchovanec Jan Rutta

02.09.2021


Stanleyův pohár, nejcennější klubová trofej hokejového světa, se vrátil po třech létech do České republiky a po sedmnácti do jihočeského Písku. V roce 2004 přivezl „stříbrný křapáč“ do města nad Otavou zdejší odchovanec (nikoliv rodák) Stanislav Neckář, jenž nastupoval v obraně Tampy Bay Lightning. Barvy stejného klubu hájil při vítězstvích v roce 2020 a 2021 také jeho následovník Jan Rutta, písecký odchovanec a rodák.


PÍSEK – Pohár, o který se bojuje na severoamerickém kontinentu od roku 1893 a nese na stále se zvětšujícím podstavci také jména dvaceti osmi českých vítězů (z Jihočechů uspěl třikrát Jaroslav Pouzar s Edmontonem Oilers, jednou Roman Turek s Dallasem Stars, jednou zmiňovaný Stanislav Neckář a poslední dva ročníky vyhrál Jan Rutta), přivezli do naší vlasti naposledy v roce 2018 Michal Kempný a Jakub Vrána, kteří pomohli k triumfu Washingtonu Capitals. Loni se kvůli pandemii covidu-19 cenná trofej vůbec nepřevážela do Evropy. Mužstvo Tampy Bay však letos obhájilo prvenství a rozvolněná hygienická opatření již dovolila evropským hráčům ukázat patnáctikilovou „mísu na salát“ i doma.  

Letošní cesta Stanleyova poháru vedla z východoslovenských Košic, kde se pochlubil svým úspěchem Erik Černák, do Frýdku-Místku za Ondřejem Palátem a odtud již na český jih. Obránce Jan Rutta s trofejí na klíně přistál na letišti ve Strakonicích 2. září v časných dopoledních hodinách a spolu se dvěma zámořskými bodyguardy přepravili vzácný artefakt do Písku. Dvojnásobný vítěz byl v Kulturním domě na nábřeží 1. máje nejprve krátce k dispozici novinářům a poté se v přilehlé zahradě od jedenácti do dvanácti hodin věnoval fanouškům, z nichž valnou část tvořili písečtí hokejoví mládežníci. K dispozici byly podepsané kartičky a lidé se mohli vyfotit s pohárem.

Jan Rutta prozradil, že k hokeji ho přivedl tatínek. Na píseckém zimáku mu uvázal brusle a tím položil základ k jeho kariéře. „Dnešní den je pro mě suprový. Mám obrovskou radost, že můžu v Písku ukázat Stanley Cup. Loni to nebylo možné. Oslavy v zámoří jsme ale před rokem neošidili. Na Floridě nebyla moc přísná protipandemická opatření. Letos se to vylepšilo tím, že se hrálo před diváky, kteří mohli s námi sdílet vítězné pocity hned po rozhodujícím utkání s Montrealem,“ prozradil úspěšný hokejista, jenž přijal od zástupců mládeže IHC Králové Písek dres s číslem 44 a také roušku s píseckým znakem od starostky Evy Vanžurové. Potom odvezl pohár do svého bydliště v Praze.  

Ladislav LhotaKrátké zprávy
19. 01. 2022 Třiadvacetiletý centr Milan Dančišin se vrátil ze studijního pobytu v zahraničí a bude znovu k dispozici druholigovému HC Tábor. Nastoupit by měl již v domácím utkání 32. kola skupiny Jih proti HC Příbram.
18. 01. 2022 Strakonický rodák a odchovanec Alexander Salák údajně porušil podmínky smlouvy v pražské Spartě a předčasně se rozloučí s klubem. Pětatřicetiletý gólman podle čerstvých informací oblékne dres Djurgaardenu Stockholm.
18. 01. 2022 Městská rada v krajské metropoli schválila navýšení neinvestičního příspěvku v celkové výši 165 tisíc korun pro mateřské a základní školy zapojené do projektu Děti do bruslí. Uvedená částka slouží k podpoře platby pronájmu ledové plochy v Hokejovém centru Pouzar od ledna do března. Děti se učí bruslit a mnohé získávají základy pro hokejový růst pod odborným metodickým a trenérským vedením. Premiérového kurzu v roce 2019 se zúčastnilo přes 500 malých adeptů.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie