Stadion v Plané nad Lužnicí zahájí provoz co nevidět. V Hluboké nad Vltavou plánují halu

02.01.2021


Sportovní areál v Plané nad Lužnicí na Táborsku se rozrostl o zbrusu nové kluziště mezi tenisovou halou a sokolovnou. Poslouží hokejovému klubu, krasobruslařům a bruslící veřejnosti. Na přelomu roku se začalo mrazit, led má být připravený kolem 10. ledna, nejpozději v polovině prvního letošního měsíce. V brzké budoucnosti se počítá se zastřešením plochy. Hokejovou halu namísto původní Kuki arény hodlají postavit v Hluboké nad Vltavou. Začnou v roce 2022.


PLANÁ / HLUBOKÁ – Potřebám hokejistů a bruslařů v Plané nad Lužnicí už dávno nestačila stále méně zamrzající řeka Lužnice nebo Farský rybník. Vybudování plochy s umělým ledem bylo palčivou otázkou hlavně pro domácí klub TJ Sokol, jehož tradice sahají do předválečné doby. Po odmlce vlekoucí se od závěru minulého století obnovili hokejisté činnost před pěti léty a úspěšně se prezentují v okresním přeboru. Čerstvě vybudované kluziště o rozměrech 26 x 56 metrů jistě poslouží k jejich dalšímu rozvoji. Vedle bruslící veřejnosti budou ledové zrcadlo intenzivně využívat i zdejší školáci, jejichž tělocvikáři jsou zároveň trenéry hokeje a krasobruslení.

Město Planá se střídalo s tělovýchovnou jednotou v podávání žádostí o dotaci. Letos v květnu se konečně uchytil pokus číslo čtyři. Majitel pozemku TJ Sokol uspěl při zaručení podmínky, že město bude spolufinancovat celý projekt. „Přilehlá sportoviště, kde se hraje tenis a fotbal, patří městu. S vedením Sokola funguje velmi dobrá spolupráce. Uzavřeli jsme dohodu, podle níž se nejen podílíme na pokrytí investičních nákladů, ale vezmeme do naší režie také provoz. Počítáme, že hlavně zpočátku bude ztrátový,“ upřesňuje plánský starosta Jiří Šimánek, jehož syn Jiří donedávna nosil dres ligového Motoru a mladší syn Petr je hokejovým rozhodčím. 

Plány jsou smělé

Celkové náklady v první fázi výstavby činily dvaatřicet milionů korun. Částka je včetně DPH a patří do ní také nákup nové rolby. Osmnáct milionů pokryla dotace přiřknutá Sokolu, čtrnáct milionů přidalo město Planá ze svého rozpočtu. Kluziště stojí kolmo k silniční komunikaci E55 a vklínilo se téměř na milimetry mezi tenisovou halu a sokolovnu. Přiléhá k němu zatím jedna šatna a parkoviště s pětatřiceti místy. Na jaře přibyde parkoviště pro osmdesát aut. „Stavět se začalo v srpnu. Vzhledem k blízkosti řeky se musela zpočátku neustále odsávat voda a patřičně zpevňovat stavební plocha, což si vyžádalo vícenáklady kolem třech milionů,“ připomíná starosta.

Na konci prosince odstartovalo zamražování. Současně se pokládá gumový kloberec z vnější strany mantinelů a dokončují drobné úpravy. „Led bude připravený kolem 10. ledna, nejpozději v půlce měsíce. Zájemci o bruslení telefonují denně. Jenom nevíme, co nám dovolí koronavirus. Ve druhé fázi chystáme zastřešení. Nyní již probíhá stavební řízení. Projekt vedlejší tenisové haly již počítal s dalším střešním obloukem, který překryje ledovou plochu. Zatím zůstanou volné štítové strany, jejichž případné uzavření bude součástí třetí fáze, kdy by měly vzniknout další šatny a malá tribunka. Projektovat chceme v průběhu letošního roku,“ hlásí Jiří Šimánek.

Stavbu nové hokejové haly plánují rovněž v Hluboké nad Vltavou, kde zvolna dosluhuje nezakrytá Kuki aréna. Hlubočtí mají k dispozici studii, která počítá se zbouráním dvacet let starého stadionu. Na jeho místě u břehu Vltavy má vzniknout objekt v hodnotě zhruba sto milionů korun, pod jehož střechou by domácí Knights hráli jihočeskou Krajskou ligu. Domov by zde našli také vysokoškoláci bojující v Univerzitní lize pod hlavičkou Black Dogs Budweis. Kapacita hlediště má činit 600 míst. Dle informace ČTK zahájí město Hluboká projektovou přípravu, aby v polovině roku získalo stavební povolení. Zároveň požádá o dotaci z Národní sportovní agentury. Stavět chce od jara 2022.

Ladislav Lhota   Krátké zprávy
26. 05. 2022 Pracovitý útočník Jiří Smejkal z českobudějovické hokejové líhně se připojil ke skórující hvězdné trojce Pastrňák, Červenka, Krejčí a čtvrtým gólem při soupeřově power play pečetil vítězství českých barev 4:1 nad Německem ve čtvrtfinále MS v Helsinkách.
26. 05. 2022 Na pozici hlavního kouče extraligového dorostu HC Tábor čerstvě nastoupil jednapadesátiletý Arpád Györi, jenž dosud vedl úspěšné táborské áčko ve 2. lize. Vystřídal Tomáše Matušíka, který působil u dorostenců čtyři sezony. Ve funkcích asistentů zůstali Petr Bačo a René Skalický.
26. 05. 2022 Třicetiletý gólman Pavel Kantor, rodák z Českých Budějovic a zdejší odchovanec, opustil brankoviště Znojemských Orlů a zamířil na Slovensko, kde bude hrát extraligu za HC Nové Zámky.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie