Příběh (ze) staré fotografie: Dres Vajgaru oblékali Musilové, příbuzní i jmenovci

21.01.2021


Název rybníka Vajgar si vypůjčili sportsmeni v Jindřichově Hradci při založení Veslařského a bruslařského klubu na konci dvacátých let minulého století. Jak se slušelo, hokejový Vajgar hrál domácí utkání na Vajgaru. Bylo tomu tak i krátce před válkou, kdy vznikla společná týmová fotografie, jejíž kvalita dostala trošku na frak, ale naštěstí úplně neztratila výpovědní hodnotu. Nese dál svůj příběh a připomíná desítku tehdy mladých mužů v klubových svetrech.


JINDŘICHůV HRADEC – Neznámý fotograf  stiskl spoušť pravděpodobně v lednu 1939, tedy za druhé Československé republiky, krátce před německou okupací a nastolením Protektorátu Čechy a Morava. Skupinka pózovala před zahradou minoritského kláštera (na její hranici s rybníkem v šedesátých létech vznikla silniční komunikace) a vyústěním Růžové ulice. Hokejovému Vajgaru dorůstala druhá hráčská generace, do týmu nakukovali teenageři. Bylo by krásné identifikovat úplně všechny plejery, ale zatím dokážeme přiřadit jména pouze k některým tvářím. Další pátrání prodlouží příběh snímku, který se podařilo vysvobodit ze zkázonosného prostředí vlhnoucího chatového objektu.

Lze se domnívat, že čtyři hráči Vajgaru z dobové momentky nosili příjmení Musil. Dva měli dokonce shodné křestní jméno, přičemž bratrská dvojice Zdeněk Musil – Vladimír Musil nebyla v příbuzenském vztahu s bratry Vladimírem a Luďkem Musilem. Stojící třetí zleva je pozdější profesor Zdeněk Musil (24. 5. 1920 v J. Hradci – 27. 10. 1996 v J. Hradci), klečící vlevo by mohl být jeho bratr Vladimír (13. 1. 1923 v J. Hradci – 23. 6. 1941 v J. Hradci). „Táta se strýcem bydleli v tzv. Slavíkově domě. Do šedesátých let stál na břehu Vajgaru, dnes je tam parčík s vrbou. Brusle si nazouvali v kuchyni, výstroj pomáhal šít dědeček Václav, který byl čalouník,“ líčí Zdeňkův syn Vladimír.   

Hokejista utonul ve Vajgaru

Rodiče bratrů Zdeňka a Vladimíra se těžko smiřovali s předčasným skonem mladšího z nich a v zármutku vytvořili dvě fotografická alba připomínající mládí jejich synů včetně hokejových aktivit. Tato alba po desetiletích zachránil Vladimír Musil pojmenovaný po strýci, kterého nikdy nepoznal. „Před léty jsem v Hradci potkal jistého Zdeňka Musila. Dělal vedoucího lahůdkářství a vůbec nebyl s námi příbuzný. Jeho táta za války pod vlivem krutého mučení na gestapu vyzradil celou skupinu kluků roznášejících pravděpodobně letáky. Všichni putovali do vězení v Jihlavě. Můj strýc se odtud vrátil, ale když se omýval ve Vajgaru, selhalo mu srdce a utonul.“

Třetí stojící na snímku zprava může snad být Luděk Musil, později známý hradecký právník. Podle svědectví jeho dcery Ivy žijící v Praze se nachází na fotografii také otcův starší bratr Vladimír. Která další jména známe? Vpravo klečí Emil Mazetti, druhý zleva stojí Jan Němec a zcela vlevo je Adolf Stach (ročník 1914), jehož vnuk Michal pomohl vybojovat Vajgaru titul v Krajské lize na konci sezony 2018–19. Michalův strýc Adolf Stach (ročník 1941) se jako odchovanec hradeckého hokeje prosadil v šedesátých létech v ligovém dresu Kladna (184 utkání, 29 gólů), Adolfův vnuk David Stach (1992) aktuálně nastupuje v extralize za Plzeň. Co ještě zjistíme díky jedné fotografii?

Ladislav Lhota  


Krátké zprávy
26. 05. 2022 Pracovitý útočník Jiří Smejkal z českobudějovické hokejové líhně se připojil ke skórující hvězdné trojce Pastrňák, Červenka, Krejčí a čtvrtým gólem při soupeřově power play pečetil vítězství českých barev 4:1 nad Německem ve čtvrtfinále MS v Helsinkách.
26. 05. 2022 Na pozici hlavního kouče extraligového dorostu HC Tábor čerstvě nastoupil jednapadesátiletý Arpád Györi, jenž dosud vedl úspěšné táborské áčko ve 2. lize. Vystřídal Tomáše Matušíka, který působil u dorostenců čtyři sezony. Ve funkcích asistentů zůstali Petr Bačo a René Skalický.
26. 05. 2022 Třicetiletý gólman Pavel Kantor, rodák z Českých Budějovic a zdejší odchovanec, opustil brankoviště Znojemských Orlů a zamířil na Slovensko, kde bude hrát extraligu za HC Nové Zámky.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie