Příběh (ze) staré fotografie (5): Vimperský rodák Václav Jáchim psal o hokeji a sjezdil celý svět

21.03.2021


Zvolený snímek není tak starý, jako většina předchozích nebo těch, na které ještě přijde řada. Vznikl ve Vancouveru, přívětivém velkoměstě kanadského západního pobřeží, v době konání XXI. Zimních olympijských her (12. – 28. února 2010). Společně zapózovala čtveřice novinářů píšících o hokeji, chlapíků v nejlepších létech, z nichž ten vlevo, všemi oblíbený Václav Jáchim, zůstal od 7. března 2021 jenom ve vzpomínkách.


VANCOUVER / VIMPERK / PRAHA – Nehodlám fanoušky nadzvedávat otázkou, zda se byli podívat na hokejovém turnaji nebo jiných sportovních kláních v rámci zimní olympiády, kterou pořádala Kanada podruhé v dějinách (předtím Calgary 1988). Pokud však našinec v rámci toulek po planetě Zemi přeci jen někdy zavítal do jihozápadní části kanadské provincie Britská Kolumbie a třetího největšího města v kolébce hokeje, nazvaného po námořním kapitánu Georgi Vancouverovi, určitě přibrzdil svůj krok na Water Front, spojnici tras zdejší rychlodráhy, železničních linek a stanoviště trajektů. Lze tady nakoupit, zastavit se u kávy, což vyzkoušelo i kvarteto žurnalistů.

Bez výsledku by zřejmě skončilo pátrání po autorovi fotografie. Požádali jsme tehdy v prostorách Water Front náhodného kolemjdoucího. Vůbec netušil, že před ním stojí Václav Jáchim (Hokej.cz), Jan Uhlík (Blesk), Robert Tesař (ČTK) a Ladislav Lhota (toho času volný novinář). Pro Vénu, jak jsme mu říkali (také) podle filmové postavy, kterou ztvárnil dětský idol Tomáš Holý v šumavském příběhu Na pytlácké stezce, to nebyla první ani poslední zastávka na velkém sportovním setkání pod pěti kruhy. V závěru devadesátých let se stala jeho pracovní náplní světová mistrovství v ledním hokeji, od roku 2004 nechyběl na žádné vrcholné akci včetně olympiád.

Hlásil se k českému jihu

Létal na drafty NHL a pravděpodobně vytvořil český novinářský rekord v nepřetržité účasti na juniorských šampionátech. „Byl všude a u všeho. … Znal všechny a všichni znali jeho,“ poznamenal Vénův dlouholetý redakční souputník Pavel Bárta v Overtimu deníku Sport (13. 3. 2021). Dali se do řeči před halou Sparty v pražských Holešovicích někdy v polovině „devadesátek“. Redaktor týdeníku Gól se spřátelil s neuvěřitelně pilným sběratelem autogramů – Jáchimova alba a napěchované regály v nuselském bytě s podepsanými kartami a fotografiemi hokejových reprezentantů, hráčů NHL a slavných olympioniků v jiných disciplínách narostly do obřích rozměrů – a nabídl mu spolupráci.

Sdíleli redakční židle v Gólu, magazínu Hokej a internetovém Hokeji.cz. Díky sběratelské vášni si Vašek Jáchim vybudoval přehled v hokejovém prostředí, což mu usnadnilo vstup do žurnalistické praxe. Rychle se stal profíkem a počínal si v duchu poctivé, seriózní školy, praktikované minulými generacemi. Žádné tři úvodní věty, k tomu video a článek je hotový. To nebyl jeho styl. Nevadila mu dřina a nehleděl na čas, který obětoval své profesi. „Díky úžasným kontaktům dovedl sehnat skvělé informace. Měl obrovské znalosti a přehled, encyklopedickou paměť. Znal historii, vedl si pečlivě statistiky,“ charakterizoval Pavel Bárta nezištného parťáka a kamaráda.

Od pěti let vyrůstal v Praze, ale netrpěl pepíkovskými manýry. „Jsem prostej kluk vesnickej,“ říkával Véna a hlásil se ke svému jihočešství. Do poslední chvíle pečoval o nemovitosti ve Čkyni na Prachaticku, které zdědil po předcích. Vděčně vzpomínal na jízdy s dědečkem na traktoru a nestyděl se za dětskou touhu stát se autobusákem. Pražskou ČVUT absolvoval s diplomovou prací o stroji na jogurty, ale nikdy se neživil jako strojní inženýr. Aktivně ani nesportoval, přesto se úplně připoutal k hokeji. Nezapomněl sledovat novinky z rodného Vimperka, objevoval se v Budvar aréně. I na zápasech, o nichž nemusel referovat. Jako loni na podzim, kdy přijel naposledy. Bylo mu padesát.

Ladislav Lhota


Krátké zprávy
25. 01. 2022 Jednatřicetiletý slovenský gólman Marek Čiliak, jemuž se vůbec nepovedla uplynulá sezona v barvách extraligového Motoru, se oklikou přes Poprad vrací do Komety Brno, kde předtím strávil několik sezon a vybojoval dva mistrovské tituly.
25. 01. 2022 Kanadské bodování Krajské ligy mužů po neúplných 19 kolech: 1. Martin Hanzal (Samson) 49 bodů (19 gólů + 30 nahrávek), 2. František Mrázek (Samson) 31 (15 + 16), 3. Ondřej Dlouhý (Strakonice) 30 (15 + 15), 4. Patrik Šebesta (Strakonice) 29 (19 + 10), 5. Roman Šulčík (Samson) 28 (17 + 11), 6. Karel Schmidmayer (Hluboká) 27 (13 + 14), 7. Jakub Suchan (Milevsko) 27 (12 + 15), 8. Jan Kadlec (Č. Krumlov) 25 (13 + 12), 9. Jan Žákovský (Soběslav) 25 (8 + 17), 10. Jiří Bárta (Veselí) 25 (7 + 18).
24. 01. 2022 Kluby v Krajské lize mužů na konci ledna rozšiřují hráčské kádry. Za Lokomotivu Veselí nad Lužnicí již nastoupil brzy jednadvacetiletý útočník Maxmilián Komma, soběslavský odchovanec, který má na kontě několik startů za druholigový Tábor. V obranných řadách Milevska se objevil brzy sedmadvacetiletý David Košař, jenž hokejově vyrůstal v Táboře a prošel akademií rakouského Salcburku. 2. ligu si zahrál v barvách Nymburka, Tábora a Písku.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie