Příběh (ze) staré fotografie (2): Tenisté a komik potrénovali s vimperským Šumavanem

26.01.2021


Počínaje zprovozněním umělé ledové plochy v listopadu 1971 se hokej ve Vimperku vydává na cestu vzhůru. V sezoně 1975–76 se A-mužstvo podruhé stane nováčkem tehdejší II. ČNHL (Česká národní hokejová liga), která představuje třetí stupeň v hierarchii celostátních soutěží na úrovni dnešní 2. ligy, a ve skupině A vybojuje 3. místo. Hala už je zastřešená a začínají sem nacházet cestu zajímavé posily z budějovického Motoru. Na skok se zastaví i tenisové hvězdy.


VIMPERK – Trenérskou taktovku drží pevně v rukou už sedmou sezonu Karel Kroupa, někdejší gólman ligového Slavoje České Budějovice a mistr republiky z roku 1951. Vyhlášený poctivec a pedant starostlivě uchovává písemné přípravy svých tréninků, ale také novinové výstřižky a fotografie mapující hokej v Šumavanu. Z trenérovy pozůstalosti po létech vyplave unikátní snímek nejlepších českých tenistů té doby Jana Kodeše (vítěz dvouhry ve Wimbledonu 1973) a Jiřího Hřebce (mnohonásobný reprezentant v Davis Cupu a bavič publika), doplněných výborným amatérským tenistou a semaforským komikem Miloslavem Šimkem, kteří zavítají na vimperský led.

Kdo by si nechtěl sklouznout s týmem, jehož brankoviště střeží exbudějovický Jan Čermák, v obraně nastupuje zkušená dvojice bývalých ligistů Jiří Helmich – František Vápeník a v útoku tvrdí muziku Petr Podlaha, Vladimír Koberna, Jiří Vondrka či Milan Kupka? Uprostřed rozehrané sezony, v prosinci 1975, požádá pražský trojlístek trenéra Kroupu o možnost zapojit se do tréninku. Kodeš, Hřebec a Šimek se potřebují rozcvičit před exhibičním mačem, ve kterém přivedou mužstvo svých kamarádů (komik Luděk Sobota, rozhlasový reportér Stanislav Sigmund st. a další známé osobnosti) proti výběru zaměstnanců vimperského zimního stadionu. Domácí kouč neprotestuje. Naopak, vítá zpestření.

Ve Vimperku se Pražané neobjevili náhodou, jak v kurzívě poznamenala Jihočeská pravda. Za celou akcí hledejme Miloslava Šimka, jenž měl velice dobře prošlapanou Šumavu a svého času dokonce provozoval hostinec U Sv. Antonína nedaleko Nalžovských Hor. „Nepamatuji si už přesně, jak tenkrát došlo ke kontaktu, ale nejspíš to opravdu bylo přes pana Šimka,“ ohlíží se téměř po půl století tehdejší vimperský hlasatel, později vedoucí A-týmu, šéf stadionu a veteránský organizátor Václav Linhart. „Na zápas se ani netiskly plakáty, jenom jsem dal poutač před zimák. Hrálo se, myslím, v neděli po poledni. Přišlo nejméně patnáct set diváků a ohromně se bavili,“ říká o duelu, který skončil výsledkem 20:30.

Ladislav Lhota


Krátké zprávy
26. 05. 2022 Pracovitý útočník Jiří Smejkal z českobudějovické hokejové líhně se připojil ke skórující hvězdné trojce Pastrňák, Červenka, Krejčí a čtvrtým gólem při soupeřově power play pečetil vítězství českých barev 4:1 nad Německem ve čtvrtfinále MS v Helsinkách.
26. 05. 2022 Na pozici hlavního kouče extraligového dorostu HC Tábor čerstvě nastoupil jednapadesátiletý Arpád Györi, jenž dosud vedl úspěšné táborské áčko ve 2. lize. Vystřídal Tomáše Matušíka, který působil u dorostenců čtyři sezony. Ve funkcích asistentů zůstali Petr Bačo a René Skalický.
26. 05. 2022 Třicetiletý gólman Pavel Kantor, rodák z Českých Budějovic a zdejší odchovanec, opustil brankoviště Znojemských Orlů a zamířil na Slovensko, kde bude hrát extraligu za HC Nové Zámky.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie