Před startem Chance ligy se na jihu prodalo víc permanentek, než loni. Cílem zůstáva postup

04.09.2018

Opakuje se to pošesté. Prvoligový ČEZ Motor vyhlašuje pro nadcházející sezonu jako cíl číslo jedna postup do extraligy. Předcházející pokusy se nezdařily, do dalšího vstupuje budějovické A-mužstvo s přestavěným kádrem a po nebývale tvrdé přípravě, kterou nastolil hlavní kouč Václav Prospal s asistentem Alešem Tottrem. Pomáhali jim kondiční trenéři Tomáš Cibulka a František Bombic, jenž se zároveň posunul do funkce videokouče, a trenér brankářů Stanislav Hrubec.


Č. BUDĚJOVICE – Nový vládce střídačky Václav Prospal přestěhoval celou svoji rodinu z Floridy na český jih. V přebudovaném kádru mužstva nastolil od letní přípravy tuhý režim. „Příprava se lišila diametrálně od té předchozí. Začátek byl pro všechny složitější, ale tým už funguje, už je to zavedené. Co jsem během kariéry mockrát nezažil, hráči se dokonce sami trestají. Když někdo udělá chybu, nečeká na trenérův pokyn a rovnou si dá dvacet kliků,“ usmívá se kapitán Zdeněk Kutlák. 

Osmatřicetiletý obránce a bývalý reprezentant může srovnávat. Prošel evropskými i zámořskými kluby. Loňský ročník prožil v Motoru, který zpočátku vedl Antonín Stavjaňa. „Každý trenér má svoje metody a přístupy. Tonda Stavjaňa je výborný trenér a člověk, ale pod Vencou Prospalem jsou tréninky tvrdší. A velmi kvalitní. Zvýšila se jejich intenzita. Mě to nepřekvapilo, v cizině se trénuje podobně. Ale mnozí kluci říkají, že ještě nezažili něco takového. Také se podstatně změnil herní systém. V obraně i útoku. Hokej by měl být hodně zajímavý,“ slibuje Zdeněk Kutlák.    

Základním cílem klubu s devadesátiletou tradicí zůstává postup do extraligy. „Zatím jsme vždycky hledali příčiny, proč se to nepovedlo,“ ohlíží se prezident klubu Roman Turek za pěti předchozími sezonami po znovuzrození Motoru. „Chceme hrát aktivní, agresivní, atraktivní hokej. Říkáme tomu A. A. A. hokej,“ vysvětluje první muž klubové hierarchie. Hlavní kouč Václav Prospal souhlasí, ale stojí přitom pevně na zemi. „Abych teď slíbil, že postoupíme, to prostě neudělám,“ prohlašuje rázně.

Mladíci příjemně překvapili

Mužstvo pod Černou věží opustili Václav Nedorost, Petr Vampola, Filip Novák a další zkušení hráči. Vrátil se obránce René Vydarený a útočník Jiří Šimánek. Připojil se k nim Lukáš Endál, ze střední generace Jakub Babka, Zdeněk Doležal nebo kanadští centři Cody Bradley s Davidem Gilbertem. Příležitost dostávají mladíci z domácí líhně Milan Dančišin, Vojtěch a Jakub Doktorové, Jakub Čížek, Martin Beránek, Pavel Novák. „Příjemně nás překvapili,“ říká na jejich adresu Roman Turek.

Zabudování odchovanců do A-týmu je další cíl budějovického klubu. Jejich výchova pod střechou Budvar arény probíhá v rámci Akademie Českého hokeje a také díky vlastnímu programu, Developmentu Aleše Kotalíka, kde se talentovaným jedincům dostává individuální péče. První úspěšné plody sklidili v Motoru na konci minulé sezony díky mistrovskému titulu starších dorostenců. Někteří hráči ze zlatého týmu se již prosadili na soupisku prvoligového áčka. 

V průběhu sezony plánují Jihočeši v rámci Chance ligy sehrát retro zápas (dresy vyberou fanoušci, kteří hlasovali také pro podobu ligového zápasového dresu), specielní utkání pro ženy, seniory a charitu. Zájem o hokej v jihočeské metropoli stále roste. „Loni jsme vydali ke stejnému datu 4 150 permanentek, letos již 4 500,“ vyzdvihuje generální manažer Stanislav Bednařík. ČEZ Motor bude pracovat s rozpočtem padesát pět milionů korun, který se může navýšit splněním výkonnostních cílů. U mládeže se počítá s dvaceti miliony.

Ladislav Lhota  Krátké zprávy
20. 09. 2018 Bývalý reprezentační kapitán Jiří Novotný, odchovanec Jindřichova Hradce a Českých Budějovic, se nedávno vrátil do české extraligy a po dlouhých šestnácti létech zde odehrál čtyři zápasy. Aktuálně zakončil hostování v Plzni a zamířil do švýcarského Ambri-Piotta.
20. 09. 2018 Mužstvo SK Telč vstoupí do své třetí sezony v jihočeské Krajské lize s půltuctem posil. Do města s hokejovou tradicí a moderní halou přišli David Vacek (hostování z Moravských Budějovic), Martin Tobola (hostování z Jiskry Humpolec), Martin Lupač (návrat do mateřského klubu), Lukáš Křížek, Jakub Rubner (oba hostování z BK Havlíčkův Brod) a Jiří Lander (hostování z HC Orli Znojmo). Telčskou kabinu naopak opustili Martin Švec, Jan Lupač, Zdeněk Kubát a Jiří Havlík. Poslední dva jmenovaní jsou vytížení v trenérských funkcích, ale mohou pomoci mužstvu jako hráči v případě nouze.
19. 09. 2018 Pětadvacetiletý brankář David Honzík, který je odchovancem Milevska a před nedávnem byl k dispozici na střídavý start budějovickému Motoru, dostal znovu příležitost ukázat se v 1. lize. Aktuální zaměstnavatel Sparta Praha jej uvolnil na výpomoc pražské Slavii.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web