Postoupí Motor do extraligy? Stojí před pátým pokusem v řadě

04.09.2017

Od léta 2013, kdy šéfové Mountfieldu jako majoritní vlastníci přestěhovali extraligový klub z Českých Budějovic do Hradce Králové, načež vstoupil na scénu znovuvzkříšený Motor s prvoligovou licencí, usilují Jihočeši ve druhé nejvyšší soutěži o návrat mezi elitu. V předchozích čtyřech ročnících se dvakrát probojovali do baráže, naposledy v minulé sezoně, ale zatím neuspěli. Letos je čeká pátý pokus a jejich hlavním cílem je postup.


V tomto duchu se nesla tisková konference uspořádaná v multifunkční místnosti ČEVAKu vytvořené z bývalého podzemního vodojemu ze třicátých let minulého století, který přiváděl vodu Eliášovou štolou z Úsilného do jihočeské metropole a stojí v těsné blízkosti nedávno zrekonstruované vodárenské věže na Dvorku Járy Cimrmana.

O prioritách pro nejbližší období hovořil prezident ČEZ Motor České Budějovice, exmistr světa Roman Turek. „Chceme hrát atraktivní hokej, abychom přilákali co nejvíc fanoušků na domácí zápasy. Nejvyšším cílem je postup do extraligy. Loni nám k jeho dosažení chyběl kousek. Nevyšlo to, proto jsme udělali velké změny v hráčském kádru. Myslím, že staronové posily Václav Nedorost, Zdeněk Kutlák či Filip Novák pomohou splnit naše společné přání. V průběhu základní části bychom se měli pohybovat na prvním nebo druhém místě, do play off chceme postoupit z první příčky,“ prohlásil odhodlaně.

Cesta nebude jednoduchá, varoval kapitán

Vedení budějovického Motoru přivedlo i další zajímavé hráče. Obranné řady po návratu ze zámoří rozšířil juniorský reprezentant Ondřej Kachyňa, na hostování z Plzně přišel silově vybavený Patrik Marcel, jenž jako univerzál může naskočit i v útoku. Ofenzivu posílil pilný střelec a nahrávač Martin Novák z Prostějova, produktivní Slovák Peter Galamboš či Kanaďan Tim Crowder, jenž naposledy válel francouzskou nejvyšší soutěž. O slovo se hlásí mladíci z juniorky Jakub Doktor, Jakub Káník nebo teprve šestnáctiletý talent Matěj Toman.

Brankář Petr Kváča má vyřízený střídavý start do pražské Sparty, obránce Roman Vráblík může na střídavý start vypomáhat Plzni. Po dlouhém vandrování se vrátil na mateřský led někdejší reprezentační obránce Zdeněk Kutlák a díky přirozené autoritě se stal kapitánem týmu, v pořadí pětatřicátým za posledních devadesát let. „Těšil jsem se na návrat do Budějovic. Znovuzrození Motoru jsem sledoval od začátku. Skvěle nás podporují fanoušci a věřím, že budeme úspěšní. Ale nečeká nás vůbec jednoduchá cesta,“ varoval sedmatřicetý matador.

Chystá se retro duel s Karlovými Vary

Proti loňsku došlo v Motoru k určitým změnám a úpravám kompetencí v trenérském týmu. Hlavní kouč Antonín Stavjaňa získal větší pravomoce při sestavování kádru. Jeho asistentem zůstává Martin Štrba, ve funkci dalšího asistenta přibyl na střídačku František Bombic, který je zároveň kondičním trenérem celého klubu. Přípravu brankářů má na starosti Roman Turek, jenž dostal k ruce snaživého teoretika Stanislava Hrubce. „Daří se nám výchova brankářů, kteří se loni protlačili do všech mládežnických kategoriií v reprezentaci, navíc Petr Kváča a Jiří Patera byli draftovaní do NHL. To je výborná vizitka našeho klubu,“ vyzdvihl Roman Turek.

Budějovický Motor od 1. května 2017 získal statut Akademie ČSLH, což přináší lepší materiální zajištění pro mládež a současně zvýšení rozpočtu zhruba o sedm milionů. Mládež by měla pracovat s 21 miliony, prvoligový A-tým s rozpočtem 17 až 18 milionů. „Naplnění rozpočtu se vyvíjí pozitivně. Počítáme, že nás významně podpoří městská radnice a také Jihočeský kraj. Hodně si slibujeme od příjmu ze vstupného. Očekáváme, že ještě o něco vzroste dlouhodobě vysoký divácký zájem. Zatím je vydaných 4 150 permanentek, z toho 2 800 jich zakoupili fanoušci,“ sdělil generální manažer Stanislav Bednařík.

Komfort pro návštěvníky Budvar arény jistě zvýší možnost zakupovat vstupenky on line a stejným způsobem bude možné objednávat si občerstvení s donáškou přímo k sedadlu (novinkou jsou zálohované kelímky za 50 Kč). Klub si bude v průběhu sezony připomínat devadesáté výročí založení – 10. ledna 1928 vznikl AC Stadion, na který navázal Slavoj a Motor. Součástí oslav bude duel s Karlovými Vary v retro dresech. Jihočeši nastoupí v trikotech podobným těm, které nosili jejich předchůdci v sezoně 1950 – 51 a vybojovali dosud jediný mistrovský titul pro jihočeskou metropoli.

Ladislav Lhota

Soupiska ČEZ Motor:

Brankáři: Petr Kváča, David Gába, Ondřej Bláha, David Honzík (odchovanec Milevska, střídavý start z pražské Sparty)
Obránci: Filip Novák, Mitchell Fillman, Žiga Pavlin, Pavel Pýcha, Zdeněk Kutlák, Roman Vráblík, Ján Mucha, Ondřej Kachyňa, Patrik Marcel
Útočníci: Václav Nedorost, Tim Crowder, Martin Novák, Peter Galamboš, Miloslav Čermák, Vlastimil Dostálek, Filip Vlček, Martin Heřman, Lukáš Květoň, Rok Pajić, Ondřej Šulek, Jakub Káník, Jakub Doktor, Jan Bárta.
Krátké zprávy
19. 08. 2018 Obránce Václav Svach z Motoru České Budějovice byl členem reprezentačního týmu sedmnáctiletých, který ve slovenských Piešťanech shrábl celkové vítězství v tradičním Turnaji pěti zemí této věkové kategorie.
18. 08. 2018 Brzy osmadvacetiletý písecký odchovanec Stanislav Dietz, který je aktuálně hráčem extraligových Pirátů Chomutov, dostal od reprezentačního kouče Miloše Říhy dodatečnou pozvánku na soustředění národního mužstva v Přerově od 20. do 24. srpna. Vytáhlý obránce už má na kontě tři starty za reprezentační áčko. Další písecký odchovanec David Všetečka ve svých osmatřiceti ukončil aktivní kariéru a stal se trenérem, zároveň i manažerem východoslovenského Bardejova v tamní druhé nejvyšší soutěži.
17. 08. 2018 Strakonická Tereza Vanišová (nyní University of Maine, USA) a jindřichohradecká Martina Zedníková (nyní HC Příbram) figurují v nominaci reprezentačního týmu žen pro přípravný kemp a následný Turnaj čtyř zemí v Hodoníně. Akce se uskuteční od 19. do 25. srpna.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web