Poslední zápas Františka Vápeníka byl nejtěžší. Nedal se vyhrát

14.10.2016


Někdejší fotbalový stoper Čtyř Dvorů – v tomto předměstí Českých Budějovic se narodil 28. února 1946 – a především hokejový obránce ligového Motoru nestačil se silami v nerovném boji s těžkou nemocí. Postupně se musel podrobit amputaci obou nohou a svoji životní pouť ukončil v českobudějovické nemocnici 12. října 2016. Počátkem března ještě zamával divákům v Budvar aréně, když přebíral památeční dres s číslem 70.


ČESKÉ BUDĚJOVICEVe „Čtyráku“ byl od nepaměti hlavním sportem fotbal. František Vápeník coby čahoun, který uměl pořádně přitvrdit, jaksi automaticky zakotvil na pozici stopera. V šestnácti si zahrál za áčko po boku ostřílených plejerů Zemana, Thalera či Prokopce. Ale již šest let předtím se zatoulal s kamarády na zimní stadion a zkusil také hokej v žákovském týmu, jemuž velel legendární Zlatko Červený. Držel hůl napravo a postavil se na pravé křídlo. Teprve další kouč František Vacovský jej v dorostu přesadil do defenzivy. Tam zůstal natrvalo.

V sezoně 1963 – 64 vybojovali dorostenci budějovického Slavoje historický titul mistrů republiky a vedle Horčičky, Maříka, Bartyzala, Ruprechta, Helmicha či Hovory u toho nechyběl ani František Vápeník, jenž po úspěchu dal přednost bruslím před kopačkami. Brzy nakoukl do ligového týmu a potom strávil poctivé dva roky v Dukle Písek, kterou vedl Zdeněk Fiala. „Původně jsme měli jít s Ferdou Hovorou do ligové Dukly Košice, jenže kdosi mě označil za živel štítící se práce a bylo po lize,“ vzpomínal na křivdu.

Vimperští měli podmínky skoro jako v Motoru  

V sedmašedesátém se řízný bek přezdívaný Vápno vrátil do mateřského klubu, který mezitím přešel ze Slavoje do Motoru. Dvakrát pomáhal s postupem do nejvyšší domácí soutěže, v níž se Budějovičtí roku 1970 uchytili na dlouhá léta. Pod trenéry Bartoněm, Hajšmanem, Bukačem, Sýkorou a znovu Bartoněm tady působil do čtyřiasedmdesátého. Nastupoval vedle Miroslava Kuneše, Jiřího Helmicha, Františka Jouna, Pepíků Květoně a Vondráčka. První ligu (dnes extraliga) hrál pět sezon s bilancí kolem 150 zápasů a sedmi gólů.

Potom se přesunul do Vimperka, kam dojížděl stále vyšší počet borců z Českých Budějovic. Pod praporem Šumavanu se přičinili o postup do I. ČNHL (dnes 1. liga), na jejich domácí zápasy chodilo patnáct stovek diváků a společně zažívali nejlepší éru tamního hokeje. „Finančně jsme na tom byli skoro stejně jako kluci v Motoru. K tomu cesťáky a občas byla k mání i nějaká šikovná chalupa,“ ohlížel se František Vápeník vděčně za svojí poslední hráčskou štací.

Tři roky působil v Šumavanu rovněž jako trenér. Pokračoval u mládeže v budějovickém KDPM (nyní DDM). S trenéřinou se rozloučil v roce 1987. Dál se věnoval civilním profesím, kterých vystřídal několik a nakonec si založil stavební firmu. Podle možností chodil stále do hlediště na svůj Motor a rád se zúčastňoval tradičních předvánočních setkání veteránů v Budvar aréně. Loni v prosinci tam přijel na vozíku, chyběla mu jedna noha. Jeho poslední zápas s nemocí byl nejtěžší. Nedal se vyhrát.

Ladislav Lhota    



Krátké zprávy
19. 04. 2024 Krajský výkonný výbor Českého hokeje projednal odvolání klubu TJ Sokol Radomyšl proti trestu hráče Josefa Slavíka, kterému jihočeská disciplinárka zastavila činnost na osmnáct měsíců, a potvrdil platnost verdiktu v plném rozsahu. Ve zdůvodnění se uvádí, že inzultace čárového rozhodčího jmenovaným hráčem měla za následek zranění doložené lékařskou zprávou.
19. 04. 2024 Ze čtyřletého bloku vzájemné spolupráce, na kterém se dohodly České Budějovice, Jihočeský kraj a Český hokej, nebude profitovat pouze metropole pod Černou věží, kde se uskuteční MS žen 2025 a České hokejové hry 2026 resp. 2028. Zapojí se také další jihočeská města Písek, Tábor a Jindřichův Hradec, v nichž se budou konat reprezentační akce v kategoriích U16 a U20.
18. 04. 2024 Osmdesátiny si připomněl 18. dubna českobudějovický rodák Jaroslav Kačírek, jenž na postu obránce hokejově vyrůstal v mateřském Slavoji a probojoval se až do A-týmu, v jehož dresu odehrál svoji jedinou sezonu mezi domácí elitou 1962-63. během vojenské služby vystřídal celky Dukly Litoměřice, Dukly Košice a Dukly Písek. Potom se vrátil do druholigového Motoru, ale již v pětadvaceti ukončil kariéru. Jako zřejmě jediný hokejista v budějovické historii se vyučil v oboru klavírní technik.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie