Otta Horčička odložil brusle po vojně. K pětasedmdesátce dostal plaketu od fotbalistů

11.07.2021


Bruslit začal na rybníku v Novém Vrátě po vzoru slavného předchůdce Františka Fiktuse. Od deseti let ho doprovázel dědeček na budějovický zimní stadion, ale také na hřiště fotbalového Dynama. Oba sporty mu šly k duhu, stejně jako většině spoluhráčů – obojživelníků. Střední útočník Otta Horčička s kapitánským céčkem přivedl hokejové dorostence Slavoje k mistrovskému titulu 1964. V tu chvíli měl před sebou tři sezony na ledě, zato desítky let v kopačkách.


Č. BUDĚJOVICE – Rodokmen má plný Hammerschmiedů. Až tatínek Otto (syn je Otta, vnuk Ota), fotbalista AC Stadionu a SK Č. Budějovice, se nechal přejmenovat na Horčičku. Nebylo to výjimečné v době, kdy cokoliv německého klesalo v kursu. S hokejkou se Otta probil do druholigového áčka Slavoje, ale jako mladík nedostal mnoho šancí. Ani neskóroval. Stejnou soutěž hrál na Slovensku jako voják a hned první sezonu 1965–66 absolvoval s Duklou Trenčín kvalifikaci o celostátní ligu. Odkroutil si další ročník a na jaře v sedmašedesátém byl zpátky v jihočeské metropoli. Jako fotbalista Dynama. „Pro fotbal jsem byl rozhodnutý už před vojnou,“ přiznává.  

Od žáků do dorostu s ním kopali příští výborní hokejisté Václav Mařík, Vladimír Zeman, Ferdinand Hovora, Václav Ruprecht, ryzí fotbalové hvězdy František Cipro, Josef Frydrych, nebo v obou sportech úspěšný Pavel Bartyzal, mládežnický přeborník republiky s hokejovým Slavojem a ligový fotbalista Jablonce. „Cítil jsem se lépe ve fotbalové partě. Poslední půlrok vojny jsem dosluhoval v Budějovicích a stihl jsem s Dynamem úspěšné jaro 1967. Vybojovali jsme postup z divize do 2. ligy. Tehdy jsme na dálku soupeřili o prvenství s Karlovými Vary a v posledním kole potřebovali vysoké vítězství. Porazili jsme sousední Lokomotivu 10:0, což vyústilo v aféru,“ vzpomíná.

Šéfové fotbalu považovali výsledek za podezřelý. Ač nikomu neprokázali podvod, přeřadili Dynamo za trest do 1. A třídy. Otta Horčička prožil v černobílém dresu následující sezony při cestě zpět do vyšších soutěží a zahrál si ještě 3. ligu. Pokračoval v Igle, jako šestatřicetiletý uzavíral kariéru na Lokomotivě, kde se potkal s bývalým hokejistou Jiřím Helmichem. Za veterány Igly nastupoval do sedmdesáti, poslední gól dal proti starým pánům Dynama. K letošním pětasedmdesátinám (narodil se 1. 2. 1946) dostal plaketu jako první hráč v čerstvě založené Síni slávy OFS České Budějovice. Se syny Otou a Martinem trénuje přípravku budějovické Slávie. Fotbal hrají i vnuci Jan a Matěj.    

Ladislav LhotaKrátké zprávy
09. 08. 2022 Písecký odchovanec Adam Měchura jednou gólovou asistencí přispěl k vítězství českého reprezentačního týmu nad Slovenskem v poměru 5:4 při ostrém vstupu do světového šampionátu dvacetiletých na ledě kanadského Edmontonu.
09. 08. 2022 Příprava juniorů: Motor Č. Budějovice - Hokejová akademie Linec 6:0, góly Turek a Kříž po 2, Sochor, Hohenberger.
09. 08. 2022 Extraligový Motor ve svém druhém přípravném utkání utrpěl nepříjemný debakl. Rytíři Kladno - Motor Č. B. 7:2 (3:0, 2:2, 2:0). Góly za poražené dávali Vojtěch Tomeček (při své premiéře v budějovickém dresu) a Kristofers Bindulis. Hrálo se v Příbrami.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie