Od památného derby mezi Budějovicemi a Jindřichovým Hradcem uplyne dvaadvacet let

09.10.2015

Byla neděle 10. října 1993. Poprvé v historii nejvyšší domácí soutěže proti sobě nastoupily dva jihočeské týmy – HC České Budějovice a HC Vajgar Jindřichův Hradec. Zkušenější celek od Černé věže na domácím ledě zvítězil rozdílem osmi gólů. Od památného derby uplyne v den prvoligového utkání mezi Motorem a Duklou Jihlava plných dvaadvacet let. Dvě dvojky představují docela hezké výročí, byť není ani trochu kulaté.


ČESKÉ BUDĚJOVICE – Kde jsou ty časy, když měli Jihočeši mezi tuzemskou elitou dvojí zastoupení. Aktuálně nefiguruje ve špičce ani jeden tým. Budějovický Motor usiluje o návrat, ale cesta bude přetěžká, neboť podobnou myšlenkou se intenzivně zabývají také v dalších tradičních klubech – zmíněné Dukle Jihlava nebo Kladně či pražské Slavii. Ale vraťme se na chvíli do historie.

Dva jihočeské týmy se v nejvyšší celostátní lize objevily společně čtyřikrát. Již před druhou světovou válkou, v sezoně 1937 – 38, skončil SK Písek na čtvrtém místě skupiny A, zatímco budějovický AC Stadion byl šestý ve skupině B. První dvě sezony po válce účinkovaly v nejlepší hokejové společnosti AC Stadion a táborský DSK.

V ročníku 1945 – 46 se Budějovičtí umístili na třetí příčce skupiny A a celku Tábora patřila čtvrtá příčka ve skupině B. Sezona následující přinesla stadioňákům čtvrtou pozici ve skupině A. Pro Tábor páté místo ve skupině B znamenalo sestup. Protože Jihočeši hráli v odlišných skupinách a nedostali se do finále, nedošlo nikdy k jejich vzájemné konfrontaci. Až 10. října 1993 se přepisovaly dějiny.

Kotli se nelíbil Ruda Suchánek

Časopis Hokejklub v říjnovém čísle z roku 1993 věnuje zápasu na budějovickém ledě celou prostřední dvoustranu svého tehdy novinového formátu. V úvodníku se praví: „10. kolo české hokejové extraligy mělo na pořadu hned dvě velká derby. Ve východočeském se soupeři, HC Pardubice a Stadion Hradec Králové, rozešli i po prodloužení smírně 4:4. Jihočeské svedlo dohromady týmy z protilehlých pólů tabulky, vedoucí HC České Budějovice a poslední Vajgar Jindřichův Hradec.

Vývoj zápasu, jakož i jednoznačný konečný výsledek tomuto představení plně odpovídaly. Naopak atmosféra zcela nesplnila předpoklady. Příliš se nejiskřilo. A nebylo vyprodáno. Z Jindřichova Hradce nepřijelo tolik fanoušků, kolik se čekalo. Hlasité povzbuzování obstarávaly pouze tábory teenagerů. Hradecký kotel byl co do počtu i výzbroje (vlajky, vyluzovače zvuků) slabší, ale srovnáme-li vystupování, vyhráli na body Hradečtí.

Hesla, podporující hosty, byla slušná (Vajgar, Vajgar! Hoši bojovat! Dáme góla, dáme!), v jednom případě byla užita dokonce vtipná replika. Když domácí kotel vyrukoval se svým Táhněte domů, ozvalo se z protější strany: My jsme všude doma! Českobudějovičtí hoši a dívky měli na repertoáru rovněž slušné pokřiky (Jedině Motor! Budějcká šlechta! Prší, prší budvárek!), ale velmi často jim přecházela přes rty slova vulgární a pramálo duchaplná. Hesla této kategorie nelze reprodukovat. Pardon, jedno nebylo sprosté, pouze trapné – Zabte Suchánka!“

Arpád Györi poprvé vystřelil

Velký prostor je v Hokejklubu věnovaný detailnímu popisu dění na ledě, jak šly za sebou minuta po minutě. A nechybí hlasy z tiskové konference. Co řekli tehdejší povolaní muži? Nejprve domácí trenér Jiří Vrba: „Ze zápasu jsme měli obavy, přeci jen šlo o derby, navíc za Hradec hrají hráči, kteří pocházejí z Budějovic a chtějí ukázat své kvality. První třetina se nám nevydařila, ale od druhé jsme se chytili a potvrdili, že jsme lepším mužstvem.“

Kouč vítězného celku také označil nejpovedenější trefu: „Byl to Györiho zásah na 1:0. Arpád Györi je pracovitý, technický hráč, ale téměř vůbec nestřílí. Snad poprvé za dobu, co je v Budějovicích, dnes vystřelil na branku a byl z toho nádherný gól,“ usmíval se Vrba, který vydržel na budějovické střídačce jednu jedinou sezonu.

Jindřichohradecký trenér Milan Kašpárek: „Utkání potvrdilo veškeré papírové předpoklady. Českobudějovický tým je velice kvalitní, nabitý jmény, má nejvyšší ambice. U našeho mužstva se znovu projevila nedisciplinovanost. Dodržujeme taktiku dvacet minut, pak někteří jedinci nevydrží, začnou létat nahoru dolů a přidávají se k nim další. Tímto způsobem body získávat nebudeme. Už teď je jasné, že kádr v tomto složení nedohraje sezonu, nastanou změny.“

Lodivod poražených ještě dodal: „Z dnešního výsledku neděláme žádnou tragédii. Získali jsme fůru poznatků a své další soupeře určitě ještě potrápíme. Ligu chceme udržet.“ Slovo si vzal i budějovický generální manažer Karel Pražák: „Pokladníci napočítali 4 100 prodaných vstupenek. Ale my odhadujeme, že v hledišti bylo alespoň pět tisíc lidí. Při stávajícím stavu na zimním stadionu jsme nebyli schopní uhlídat černé návštěvníky. Budeme však hledat cesty vedoucí k tomu, aby nám diváci za hokej zaplatili.“

Česká extraliga 1993 – 94, 10. kolo:

HC Č. Budějovice – HC Vajgar J. Hradec 9:1 (2:1, 4:0, 3:0)
Góly:
R. Ťoupal, Pýcha a Kubíček po 2, Györi, R. Bělohlav, Božek – Czerlinski.
Rozhodčí: Brada – Novák, Šembera.
Vyloučení: 5:4.
Využití: 1:0.
Diváků: 4 101.
Č. Budějovice: R. Turek – Hodek, Beníšek, Mainer, Šedý, K. Ťoupal, Kubíček – R. Ťoupal, R. Bělohlav, Božek, L. Rob st., R. Horák st., Pýcha, Györi, F. Turek, Vošta. Trenéři Jiří Vrba a Vladimír Caldr.
J. Hradec: Hudáček (36. Kučera) – Pácal, Němec, R. Suchánek st., Veber, Kozačka, Rákosník – Hřeben, Pitel, Cmunt, Šperger, Volár, Bednařík, Duchoslav, Czerlinski, Dufek, Novotný, Hasil, Fousek. Trenéři Milan Kašpárek a František Joun.
Hráno 10. října 1993.

Ladislav LhotaKrátké zprávy
15. 12. 2018 Dnešní duel 26. kola spojených skupin 2. ligy Jih a Východ mezi týmy HC Tábor a Valašského Meziříčí odehrají domácí ve speciální sadě vánočních dresů. Všech dvaadvacet kusů mohou fanoušci získat v dražbě, která začala dva dny před utkáním. Noví majitelé si vyzvednou dresy již patnáct minut po závěrečné siréně. Duel Tábora s Valachy bude mít i charitativní náplň. Lidé mohou do pokladniček přispívat na pomoc šestiletému Danečkovi, který trpí střední až těžkou mentální retardací.
14. 12. 2018 V průběhu mistrovského utkání 2. ligy mezi Pískem a Hodonínem v sobotu 15. prosince mohou fanoušci přispívat do připravených kasiček. Výtěžek sbírky věnuje klub rodině vážně nemocného Šimona Šrámka z Písku, který trpí poruchou buněčného metabolismu. Ke sbírce se připojí hráči IHC Písek i partnerského týmu Sokol Radomyšl. Zároveň odstartuje prodej charitativního kalendáře s hráči IHC Písek, kteří se neváhali při focení svléknout. Kalendář stojí 100 korun, výtěžek z prodeje poputuje na konto rodiny nemocného Šimona. Chlapci bude v únoru deset let. Hokejisté mu věnují také výtěžek ze vstupného z přátelského zápasu mezi Pískem a českou akademickou reprezentací 28. prosince.
13. 12. 2018 Útočníci Martin Beránek a Pavel Novák z budějovického Motoru dostali pozvánku do reprezentačního týmu osmnáctiletých, se kterým absolvují Turnaj pěti zemí ve švýcarském Zuchwillu od 25. do 30. prosince. Mezi náhradníky figuruje jejich kluboý kolega Jakub Čížek, jedním z trenérských asistentů je Radek Bělohlav.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web