Nejstarší žijící ligový hokejista Václav Lenc převzal dres s číslem devadesát devět

24.07.2019

Fenomenální kanadský útočník Wayne Gretzky prožil celou profesionální kariéru se dvěma devítkami na zádech. Vytvořil spoustu rekordů a dodal číslu 99 doslova magický rozměr. Stalo se v podstatě nedotknutelným, stejně jako Jágrova osmašedesátka. Číslo 99 nyní může právem nosit, byť už nikoliv mezi mantinely, také nejstarší žijící ligový hráč českého hokeje Václav Lenc, narozený u soutoku Vltavy s Malší 18. července 1920. Dres převzal od zástupců Motoru.


KAPLICE – Někdejší poctivý útočník i obránce AC Stadionu, Meteoru a Slavoje, jenž si odbyl ligový debut v sezoně 1941 – 42 (za áčko ACS nastoupil již v osmatřicátém) před časem opustil dům se zahradou v českobudějovické Havlíčkově kolonii a našel pohodlný, bezstarostný azyl v kaplickém Domově pro seniory, kde má své soukromí a zároveň je pořád mezi lidmi. „Nemám nouzi o návštěvy. Oslava narozenin se opakovala několikrát,“ usmívá se Václav Lenc, jenž někdy chodí o hůlce, jindy bez ní, denně cvičí a stále čte bez brýlí. Aktuálně je zahloubaný do biografie slavného fotbalisty Josefa Masopusta.

K fotbalu byl připoutaný možná víc, než k hokeji. Aktivní kariéru na trávníku protáhl o sedm let déle přes tu hokejovou, kterou uzavřel v osmapadesátém. Kopačky nosil v zelenobílém SK Meteor, za který nastupoval i jako hokejista a dvakrát s bruslemi absolvoval neúspěšnou kvalifikaci o postup do nejvyšší soutěže.  V barvách AC Stadionu a pozdějšího Slavoje si užil devět ligových sezon, v nichž dal dva góly. „Nepatřil jsem k elitním hráčům. Mojí parketou byla spíše taková ta černá práce,“ přiznává nejstarší žijící ligový hokejista. Druhý za ním je mistr světa 1947 a 1949 Vladimír Zábrodský. Mezi devadesátníky se nachází jihočeský trojlístek Fiktus, Oberleitner, Kaucký.   

Václav „Kolík“ (přezdívku mu přišil proslulý budějovický plejer Slávek Aibl) Lenc vždycky dýchal pro mužstvo a držel partu. Menší počet darů shůry nahrazoval obětavostí. Druhou světovou válku mu Němci zpestřili totálním nasazením v Říši, ale neváhal riskovat a za dobrodružných okolností dojížděl k mistrovským zápasům z hornorakouského Lince, kde pracoval v pekárně. Cestoval i na tendru parní lokomotivy a vyskakoval za jízdy před nádražím. Teď se z okna ve třetím patře dívá na lesy za Kaplicí, kudy jeho váleční druhové ilegálně pronikali přes hranice. „Na zdejším nádraží nás jednou vytáhli z rychlíku k osobní kontrole. Utekl jsem,“ mrká šibalsky očima.

Ladislav LhotaKrátké zprávy
19. 10. 2019 Extraliga dorostu, skupina Střed, 12. kolo: HC Tábor - Motor Č. Budějovice 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0). Góly a nahrávky: 53. Cháb (A. Eremiáš), 65. A. Eremiáš (Matašovský) – 60. Kašpar (Kalčík). Turnaj O Pohár DHL (junioři), 12. kolo: HC Litvínov - Motor Č. Budějovice 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0). Vedoucí gól Jihočechů dal v 8. minutě kapitán Michal Silný, bez asistence.
18. 10. 2019 Turnaj O Pohár DHL (junioři), 11. kolo: Piráti Chomutov - Motor Č. Budějovice 3:2 sn (0:2, 2:0, 0:0 - 0:0). Góly a nahrávky poražených: 4. Janoch (M. Hrubec, V. Krcho), 13, Silný (J. Čížek, Schwartz). Extraliga juniorů, skupina Západ, 11. kolo: IHC Králové Písek - Slovan Ústí nad Labem 6:5 v prodl. (1:3, 2:2, 2:0 - 1:0). Góly a nahrávky domácího týmu: 11. Karbulka (Vajner, M. Novotný), 31. Krýner (Karbulka), 38. Petřík (Kocour), 41. Egert, 44. M. Novotný (Krýner), 64. Egert (Fríd).
17. 10. 2019 Extraliga dorostu, skupina Střed, 11. kolo: Motor Č. Budějovice - Technika Brno 2:1 (1:0, 0:0, 1:1). Góly a nahrávky vítězného celku: 20. Kašpar (Petrásek), 58. M. Fousek (Kašpar, Petrásek). Dynamo Pardubice - HC Tábor 4:2 (1:1, 2:1, 1:0). Góly a nahrávky poražených: 18. A. Eremiáš (Kundrát, Cháb), 40. Souš (A. Eremiáš, Kundrát).
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web