Nejstarší žijící ligový hokejista Václav Lenc převzal dres s číslem devadesát devět

24.07.2019

Fenomenální kanadský útočník Wayne Gretzky prožil celou profesionální kariéru se dvěma devítkami na zádech. Vytvořil spoustu rekordů a dodal číslu 99 doslova magický rozměr. Stalo se v podstatě nedotknutelným, stejně jako Jágrova osmašedesátka. Číslo 99 nyní může právem nosit, byť už nikoliv mezi mantinely, také nejstarší žijící ligový hráč českého hokeje Václav Lenc, narozený u soutoku Vltavy s Malší 18. července 1920. Dres převzal od zástupců Motoru.


KAPLICE – Někdejší poctivý útočník i obránce AC Stadionu, Meteoru a Slavoje, jenž si odbyl ligový debut v sezoně 1941 – 42 (za áčko ACS nastoupil již v osmatřicátém) před časem opustil dům se zahradou v českobudějovické Havlíčkově kolonii a našel pohodlný, bezstarostný azyl v kaplickém Domově pro seniory, kde má své soukromí a zároveň je pořád mezi lidmi. „Nemám nouzi o návštěvy. Oslava narozenin se opakovala několikrát,“ usmívá se Václav Lenc, jenž někdy chodí o hůlce, jindy bez ní, denně cvičí a stále čte bez brýlí. Aktuálně je zahloubaný do biografie slavného fotbalisty Josefa Masopusta.

K fotbalu byl připoutaný možná víc, než k hokeji. Aktivní kariéru na trávníku protáhl o sedm let déle přes tu hokejovou, kterou uzavřel v osmapadesátém. Kopačky nosil v zelenobílém SK Meteor, za který nastupoval i jako hokejista a dvakrát s bruslemi absolvoval neúspěšnou kvalifikaci o postup do nejvyšší soutěže.  V barvách AC Stadionu a pozdějšího Slavoje si užil devět ligových sezon, v nichž dal dva góly. „Nepatřil jsem k elitním hráčům. Mojí parketou byla spíše taková ta černá práce,“ přiznává nejstarší žijící ligový hokejista. Druhý za ním je mistr světa 1947 a 1949 Vladimír Zábrodský. Mezi devadesátníky se nachází jihočeský trojlístek Fiktus, Oberleitner, Kaucký.   

Václav „Kolík“ (přezdívku mu přišil proslulý budějovický plejer Slávek Aibl) Lenc vždycky dýchal pro mužstvo a držel partu. Menší počet darů shůry nahrazoval obětavostí. Druhou světovou válku mu Němci zpestřili totálním nasazením v Říši, ale neváhal riskovat a za dobrodružných okolností dojížděl k mistrovským zápasům z hornorakouského Lince, kde pracoval v pekárně. Cestoval i na tendru parní lokomotivy a vyskakoval za jízdy před nádražím. Teď se z okna ve třetím patře dívá na lesy za Kaplicí, kudy jeho váleční druhové ilegálně pronikali přes hranice. „Na zdejším nádraží nás jednou vytáhli z rychlíku k osobní kontrole. Utekl jsem,“ mrká šibalsky očima.

Ladislav LhotaKrátké zprávy
18. 08. 2019 Dvaadvacetiletý útočník Jan Bárta neuspěl na zkoušce v prvoligové Kadani. Hokejově vyrůstal v budějovickém Motoru, kde nastoupil také za A-mužstvo ve dvou utkáních baráže o extraligu v roce 2017. V následující sezoně pendloval mezi juniorkou Motoru a druholigovým Pískem, loňský ročník absolvoval v barvách druholigového David Servisu. Kam povedou jeho další kroky?
17. 08. 2019 Příprava na Krajskou ligu: HC Milevsko 2010 - HC Strakonice 1:8 (0:3, 0:3, 1:2). Góly a nahrávky: 48. Záhora (Sláma) - 4. Švec, 12. Dlouhý (Škoda), 12. Dlouhý (Řehoř, M. Hrubý), 25. Šebesta (Kopenec), 31. Šebesta (M. Hrubý, Jiřinec), 40. Dlouhý, 45. L. Hrubý (Šebesta, Kopenec), 52. Šebesta ( Jiřinec). Rozhodčí: Flegl - Diviš, Mašek. Vyloučení: 8:4. Využití: 0:2. Milevsko: Princ - Štych, Jíška, Gřegořek, A.Hájek, Havran, Mil.Čunát - Suchan, Müller, Kořánek, Radosta, Šimák, Moch. Jelínek, T. Bílek, Pouch, Fencl, Sláma, Záhora, Bauška, Hrající trenér Petr Gřegořek. Strakonice: Myslivec - Kopenec, Škoda, Vaněček, M. Hrubý, L. Hrubý, Topinka - Řehoř, Mikeš, Dlouhý, Švec, Jiřinec, Šebesta, Babor, Menšík. Trenér Luboš Krupka. Strakonický Ondřej Dlouhý skóroval ve 12. minutě dvakrát během 11 vteřin.
17. 08. 2019 Jednadvacetiletý centr Milan Dančišin po loňském vcelku úspěšném vstupu do Chance ligy, kde sehrál čtyřiašedesát utkání (včetně baráže o extraligu) za Motor s bilancí 3 + 8 nezískal letos místo v budějovickém kádru a po neúspěšném testu v Dukle Jihlava zamířil do druholigového HC Tábor - tam loni nastoupil čtyřikrát v rámci střídavého startu. Mužstvo od Jordánu bude v nadcházející sezoně výrazně posílené i několika dalšími hráči, jejichž příchody jsme již avizovali dříve.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web