Nejstarší žijící ligový hokejista Václav Lenc převzal dres s číslem devadesát devět

24.07.2019

Fenomenální kanadský útočník Wayne Gretzky prožil celou profesionální kariéru se dvěma devítkami na zádech. Vytvořil spoustu rekordů a dodal číslu 99 doslova magický rozměr. Stalo se v podstatě nedotknutelným, stejně jako Jágrova osmašedesátka. Číslo 99 nyní může právem nosit, byť už nikoliv mezi mantinely, také nejstarší žijící ligový hráč českého hokeje Václav Lenc, narozený u soutoku Vltavy s Malší 18. července 1920. Dres převzal od zástupců Motoru.


KAPLICE – Někdejší poctivý útočník i obránce AC Stadionu, Meteoru a Slavoje, jenž si odbyl ligový debut v sezoně 1941 – 42 (za áčko ACS nastoupil již v osmatřicátém) před časem opustil dům se zahradou v českobudějovické Havlíčkově kolonii a našel pohodlný, bezstarostný azyl v kaplickém Domově pro seniory, kde má své soukromí a zároveň je pořád mezi lidmi. „Nemám nouzi o návštěvy. Oslava narozenin se opakovala několikrát,“ usmívá se Václav Lenc, jenž někdy chodí o hůlce, jindy bez ní, denně cvičí a stále čte bez brýlí. Aktuálně je zahloubaný do biografie slavného fotbalisty Josefa Masopusta.

K fotbalu byl připoutaný možná víc, než k hokeji. Aktivní kariéru na trávníku protáhl o sedm let déle přes tu hokejovou, kterou uzavřel v osmapadesátém. Kopačky nosil v zelenobílém SK Meteor, za který nastupoval i jako hokejista a dvakrát s bruslemi absolvoval neúspěšnou kvalifikaci o postup do nejvyšší soutěže.  V barvách AC Stadionu a pozdějšího Slavoje si užil devět ligových sezon, v nichž dal dva góly. „Nepatřil jsem k elitním hráčům. Mojí parketou byla spíše taková ta černá práce,“ přiznává nejstarší žijící ligový hokejista. Druhý za ním je mistr světa 1947 a 1949 Vladimír Zábrodský. Mezi devadesátníky se nachází jihočeský trojlístek Fiktus, Oberleitner, Kaucký.   

Václav „Kolík“ (přezdívku mu přišil proslulý budějovický plejer Slávek Aibl) Lenc vždycky dýchal pro mužstvo a držel partu. Menší počet darů shůry nahrazoval obětavostí. Druhou světovou válku mu Němci zpestřili totálním nasazením v Říši, ale neváhal riskovat a za dobrodružných okolností dojížděl k mistrovským zápasům z hornorakouského Lince, kde pracoval v pekárně. Cestoval i na tendru parní lokomotivy a vyskakoval za jízdy před nádražím. Teď se z okna ve třetím patře dívá na lesy za Kaplicí, kudy jeho váleční druhové ilegálně pronikali přes hranice. „Na zdejším nádraží nás jednou vytáhli z rychlíku k osobní kontrole. Utekl jsem,“ mrká šibalsky očima.

Ladislav LhotaKrátké zprávy
07. 07. 2020 Dvacetiletý gólman Dominik Pavlát, rodák z Tábora a odchovanec tamního klubu, jenž nedávno přestoupil z Chomutova do extraligové Plzně a je členem charitativního projektu Saves help, se zapojil do spontánní akce českých hokejistů, kteří se rozhodli podpořit léčbu svého kamaráda Ondřeje Buchtely (20), obránce prvoligového týmu Benátek nad Jizerou. Lékaři mu diagnostikovali nádor na srdci. Hokejisté pomáhají formou dražby podepsaných holí a dresů, někteří i přímým poskytnutím finančního obnosu.
06. 07. 2020 Barvy druholigového Tábora bude i v následující sezoně hájit dvaadvacetiletý Dominik Havelka, loni pátý nejproduktivnější bek skupiny Střed. Pražský rodák zároveň hodlá pokračovat v týmu UK Hockey Prague v Univerzitní lize a vyloučené nejsou ani jeho střídavé starty do prvoligového Kolína. Čerstvě získal HC Tábor i posilu do útoku - dvacetiletého píseckého rodáka a odchovance Jana Matiáška, jenž má na kontě jeden extraligový start za Plzeň a poslední dvě sezony odehrál ve 2. lize za Klatovy. Jako mládežnický reprezentant se zúčastnil Hlinka Gretzky Cupu v roce 2018.
05. 07. 2020 Novinářský kolega Václav Jáchim na webu Hokej.cz sestavil žebříček deseti nejlepších Kanaďanů, kteří brázdili kluziště naší nejvyšší soutěže v novodobé historii po roce 1989. Na třetí místo zařadil exbudějovického zadáka Andrewa Ference, jenž odehrál pod Černou věží jednadvacet extraligových utkání v sezoně 2012-13. Budějovický dres oblékl také v ročníku 2004-05, kdy pomohl Jihočechům s návratem mezi klubovou elitu.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web