Martin Novák dobře věděl, že po operaci a dlouhé pauze ho čeká spousta dřiny

01.01.2018

Devětadvacetiletý křídelník Martin Novák přišel do budějovického Motoru loni v létě po své dosud nejlepší sezoně, kdy zářil v barvách Prostějova. Zlákaly ho ambice Jihočechů na postup do extraligy. Z úvodních zápasů v Litoměřicích a se Slavií vytěžil dva góly, jenže ve třetím duelu na havířovském ledě se zranil. Následovala operace a dlouhá pauza. Zbytek roku 2017 proseděl na tribuně. Obnovenou premiéru chystá na 4. ledna, kdy Motor zajíždí do Ústí nad Labem.


Č. BUDĚJOVICE – Pro Martina nešťastné utkání v Havířově neslo datum 16. září. O deset dní později ležel hráč na operačním sále. Šikovný pravák, jenž v předchozím prvoligovém ročníku sbíral takřka bod na zápas a patřila mu druhá příčka v kanadském bodování po základní části, musel zapomenout na hokej. „Měl jsem přetržené postranní vazy v levém koleni a poškozený meniskus. Se souhlasem klubu mě dával dohromady přední ortoped Radomír Holibka v Olomouci. Znal jsem ho ze svého prostějovského působení,“ líčí potencionální žolík Motoru, který se zatím nestihl uplatnit.

Prvotní vyšetření po úrazu podstoupil v jihočeské metropoli. Potom se přesunul na Hanou, odkud dostávali kluboví lékaři podrobní zprávy o hráčově zdravotním stavu. „Od třetího nebo čtvrtého týdne po operaci už jsem byl v Budějovicích. Absolvoval jsem tady kompletní rehabilitaci. Také jsem chodil v Praze na léčebné procedury, aby se zlepšilo hojení. Nenastaly žádné komplikace, všechno se vyvíjelo podle očekávání,“ říká sportovec, pro něhož bylo utrpením sledovat nové spoluhráče tři měsíce jenom jako divák.

Začátek si představoval jinak

Dlouhotrvající výpadek zažil již v počátku své kariéry mezi dospělými. Shodou okolností nosil dres Ústí nad Labem, kde by se mohl nyní objevit v motorácké sestavě. „Před devíti léty mě potkalo podobné zranění. Možná se tehdy hojilo líp. Letos už jsem tak trochu věděl, co bude následovat. Hlavně spousta dřiny, než se dostanu zpátky do provozních obrátek,“ usmívá se odchovanec pražské Sparty, jenž působil v ústecké a liberecké mládeži, načež k druholigovým epizodám v Děčíně a Jablonci přidal extraligový debut za ústecký tým.

Patálie s kolenem ho přibrzdila v rozletu. Rozehrával se v Litoměřicích, kde pomohl vybojovat 1. ligu a nakonec zůstal šest sezon, během nichž se propracoval ke kapitánskému céčku i několika dalším extraligovým zkušenostem, tentokrát v mateřské Spartě. Dvě poslední sezony strávil u prostějovských Jestřábů. „V Litoměřicích mi dali možnost vrátit se k hokeji. Pak jsem zkusil ambicióznější Prostějov. Po loňské televizní porážce v Budějovicích se staly nějaké věci, které nebudu komentovat, ale zanechaly ve mně určitou stopu. Sezona se mi přesto povedla a cítil jsem, že mohu zkusit něco výš,“ svěřuje se Martin Novák.

Jako kmenový hráč Sparty zamířil k soutoku Malše s Vltavou na hostování. Podepsal roční smlouvu s opcí. „Měl jsem několik nabídek z domácích i zahraničních klubů. Nevyšlo to s nejvyšší soutěží a jako nejbližší k extralize jsem bral České Budějovice. Nehleděl jsem tolik na finance, rozhodovalo především sportovní hledisko,“ vysvětluje střelec a bojovník, kterého potkala obrovská smůla. „Představoval jsem si to rozhodně jinak. Chtěl jsem navázat na minulou sezonu, ale skončil jsem na marodce,“ krčí rameny.

Nechtěl nic uspěchat

Šest týdnů po operaci začal s tréninkem. Nejdřív jenom v teplákách. Noha bolela a byla slabá. Postupně přidával zátěž, nasadil speciální ortézu. „S trenéry jsme trochu řešili, že bych nastoupil už v posledním loňském zápase doma s Třebíčí. Ale nechtěli jsme nic uspěchat a dohodli jsme se, že to necháme po Novém roce. Mohlo by to vyjít v Ústí nad Labem, pokud se dostanu do sestavy,“ usmívá se Martin Novák, jenž může vnést do útoku údernou sílu a nějaký gól navíc.

Návrat do ligového kolotoče vnímá s pokorou. „Potrvá asi nějakou dobu, než získám zápasovou praxi. Určitě ale všichni pracujeme na tom, abychom se víc tlačili do zakončení a dávali třeba i ošklivé góly,“ ujišťuje hokejista, který chce pomoci Jihočechům naplnit postupový cíl. „Podle starého, ale pravdivého klišé začíná sezona s příchodem nového kalendářního roku. Závěr bude hodně těžký. V play off a případné baráži už není prostor na chyby jako v základní části,“ připomíná.

Setrvání v Českých Budějovicích i pro příští soutěžní období spatřuje jako dobrou variantu. „Bydlím tady sice sám a přítelkyně za mnou dojíždí, nebo já za ní, když mám volný den, ale nemůžu si vůbec na nic stěžovat. Město je hezké a Motor má ambice, je hodně na očích. Za jedinou kaňku považuji, že jsem se zranil. Určitě bych tady rád zůstal. Bude záležet na mých výkonech. Uvidíme, jak se potom rozhodne klubové vedení a jestli se domluví se Spartou,“ vzhlíží Martin Novák k blízké budoucnosti.  

Ladislav LhotaKrátké zprávy
21. 02. 2019 Extraliga dorostu, 2. část, skupina D, 14. kolo: Motor Č. Budějovice - BK Havlíčkův Brod 2:3 (0:0, 0:2, 1:1 - P 1:0). Góly a nahrávky domácích: 42. Kudrnáč (Kumpfmüller, Lukeš), 64. Dubský (Marhoun). Žďár nad Sázavou - HC Tábor 4:4 (1:1, 2:2, 1:0 - P 0:1). Góly a nahrávky Jihočechů: 7. Matašovský (Suchan, Janda), 25. Matašovský (Nevšímal, Janda), 31. Vavřík (Janda), 63. Nevšímal.
20. 02. 2019 Českobudějovický odchovanec Milan Gulaš v barvách Plzně zazářil v dohrávce 46. kola Tipsport extraligy, když pěti góly a jednou asistencí pomohl k domácí výhře Škodovky nad Zlínem v poměru 9:2. K úspěšnému výsledku přispěli také písečtí odchovanci Jan Kovář (4 asistence) a Roman Vráblík (1 asistence).
19. 02. 2019 Do tréninkového procesu s A-týmem druholigového HC Tábor se zapojil dvacetiletý americký útočník Nick DiLisi, jenž v úvodu letošní sezony hrál třetí nejvyšší soutěž ve Švédsku za tým IFK Strömsund. Rodák z Pennsylvanie předtím účinkoval v juniorských soutěžích v USA. Jeho případné angažmá u Jordánu v příští sezoně bude otázkou dalších jednání.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web