Lukáš Vopelka zvolil trasu Břilice, Budějovice, Bratislava. S odbočkou do Švédska

06.07.2016

Patří do silného ročníku 1996, který od žákovských kategorií pravidelně exportoval hokej z jihočeské metropole do finálových bojů o titul mistra republiky. V patnácti Lukáš Vopelka opustil Budvar arénu i svůj domov v Břilici u Třeboně a vydal se na zkušenou do Švédska. Působil mezi mládežníky v Örebrö, oblékal juniorský reprezentační dres. Loni si zahrál v Allsvenskan, druhé nejvyšší soutěži dospělých. Teď míří do Slovanu Bratislava v KHL.


BŘILICE – Narodil se zde hokejista Sparty a Jihlavy, později kouč národního týmu Stanislav Neveselý (1936), pochází odtud Jan Tlačil (1959), útočník budějovického Motoru a Sparty, reprezentant a trenér, jeho syn Jan (1999), jenž naposledy působil v Karlových Varech, a dvacetiletý obránce David Nehoda (dosud HC Tábor). Rožmberská vesnička, dnes předměstí Třeboně, je také bydlištěm Lukáše Vopelky (2. 3. 1996), talentovaného forvarda, kterého čeká šestá sezona v cizině. Jeho jméno se ale jistě naučí skloňovat i čeští fanoušci.

První krůčky na bruslích učinil v přípravce na soběslavském ledě. Školní docházku zahájil v Břilici, ale záhy se přemístil do budějovické „Grünwaldovky“ a spolu s Jiřím Smejkalem nebo Pavlem Pýchou mladším začal oblékat motorácký dres. „Každý rok jsme jezdili na celostátní finále,“ připomíná žákovské úspěchy. U břehu Vltavy si zahrál i za dorost, potom však zvolil skandinávskou cestu. „Odcházení bylo v módě. Probíral jsem tohle téma s tátou a hodně i s agentem,“ vysvětluje.

Zařídili mu zkoušku v týmu Örebrö, který uspořádal kemp v Praze. Lukáš uspěl a dostal šanci na severu Evropy, kde nakonec prožil pětileté období. „Švédsko považuji za ideální zemi pro mladé hokejisty. Mají tam perfektně zvládnuté akademie, dokážou skvěle vychovávat. Šel jsem do velkého neznáma, neuměl anglicky, natož švédsky, ale naštěstí to vyšlo a moc mi to prospělo. Mohl jsem si něco vzít z jejich propracovaného systému,“ chválí si teenagerskou kapitolu. V zemi Vikingů si rovněž našel dívku.

Zranění ho připravilo o šampionát

Z Motoru odcházel sebevědomě jako centr schopný plnit ofenzivní i defenzivní úkoly. „Švédové mi řekli, že vůbec neumím bránit,“ popisuje rychlé vystřízlivění. „Označili mě pouze za útočné křídlo. Hodně se mnou makali na obranných činnostech, což mi dost pomohlo, stejně jako individuální tréninky pro mladé hráče. Zlepšil jsem se v ovládání puku, v bruslení,“ připomíná, že speciální příprava ve švédském mládežnickém systému, většinou jde o ranní tréninkové jednotky, se zaměřuje na bruslařské a individuální dovednosti. 

Loni opustil juniorskou kategorii a vyzkoušel druhou nejvyšší soutěž dospělých, známou Allsvenskan, v níž se otloukají adepti mužstva Tre kronor do dvaceti let. Celou sezonu strávil na křídle, většinou pravém. V jednačtyřiceti utkáních za HC Vita Hästen nasbíral deset kanadských bodů. „Když jsem mohl hrát, tak to bylo dobré. Bohužel, provázela mě zranění, kvůli nimž jsem přišel o účast na šampionátu dvacítek,“ lituje stálý člen reprezentačních výběrů a majitel senzačního stříbra z mistrovství světa osmnáctiletých ve Finsku 2014.

Od ledna byl jeho agent v kontaktu se Slovanem Bratislava. Zájem se stupňoval, až přišla konkrétní nabídka. Lukáš Vopelka podepsal u Dunaje roční dvoucestnou smlouvu. Pokud se hned neprobije do áčka v KHL, zkusí slovenskou extraligu v Banské Bystrici, kam „belasí“ posílají borce na rozehrání. „Ve Švédsku jsem se zabydlel, je to tam super, ale chtěl jsem změnu. Bratislava je blíž mojí nátuře i domovu, klub má úžasné zázemí. Vždycky jsem snil o KHL, byť ji řadím až za NHL. Teď stojím za dveřmi,“ září mu oči.

Pod strýcovým vedením jde nahoru

V šatně Zimního stadionu Ondreje Nepely, který prošel výraznou přestavbou před MS 2011, se mladý Jihočech potká se zkušeným krajanem Václavem Nedorostem. „Většinou budeme dojíždět spolu, máme stejnou cestu. Venca je budějovická legenda. Patřil k mým idolům, když jsem byl malý. Ohromně se těším, že si s ním zahraju v jednom mužstvu,“ svěřuje se hokejista, jenž během své skandinávské mise dálkově vystudoval třeboňskou obchodní akademii. „Každé léto jsem dělal rozdílové zkoušky,“ říká loňský maturant. 

Na sezonu 2016 – 17 se připravoval individuálně. Pošesté za sebou si zopakoval model suchých tréninků vypracovaný jeho strýcem Michalem Vopelkou, házenkářským expertem, jenž dobře ví, co potřebuje tělo sportovce. „Moc mi to pomáhá. Cítím na sobě, že jdu rok od roku nahoru,“ oceňuje vděčný synovec. Letos si přidával i hodiny na ledě s dalšími krajánky a také veterány v Pouzarově aréně. „Prospal, Modrý, Ťoupal jsou pro mě hrdinové a páni hokejisti. Stále dokážou povodit i nás mladé kluky,“ usmívá se.

Zatímco hráči tuzemských klubů na startu hlavních prázdnin čerpají dovolenou, pro účastníky KHL platí jiný režim. Širší kádr bratislavského Slovanu se přesunul od 4. července do Litoměřic, kde pod vedením kouče Miloše Říhy staršího (Říha mladší vede tamní prvoligový Stadion) absolvuje dvanáctidenní kemp. „Chtěl bych si vybojovat stabilní místo v sestavě, okusit  KHL a získat týmový úspěch. Hodlám využít svoji šanci. Udělám pro to všechno,“ slibuje Lukáš Vopelka, jenž bude mít za spoluhráče i hvězdného Kanaďana Cheechoo.

Ladislav LhotaKrátké zprávy
15. 07. 2018 Bývalý gólman juniorky Motoru a trojka prvoligového áčka Jiří Patera (nyní Cedar Rapids, USLH) se představí po delší době na českém ledě. Měl by zasáhnout do jednoho z přípravných duelů v Brně se Švýcarskem 16. resp. 17. července v dresu reprezentační dvacítky.
14. 07. 2018 Kristýna Bláhová z Lokomotivy Veselí nad Lužnicí a Veronika Bucifalová z HC Strakonice obdržely pozvánku na první sraz ženského reprezentačního A-týmu před sezonou 2018 - 19. Na stadionu v Edenu v pražských Vršovicích 20. července se nominové hráčky podrobí fyzickým testům.
13. 07. 2018 Hokejisté druholigového David Servisu vstoupí poprvé na letrní led v pondělí 23. července a po zbytek přípravného období budou trénovat čtyřikrát týdně. Zápasový program odstartují 13. srpna v Písku proti jihočeskému rivalovi. Další soupeři se ještě upřesňují. Vedení klubu slibuje, že minimálně jeden duel sehraje mužstvo se zajímavým zahranočním sparrinpartnerem, podobně jako Písek nebo Tábor.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web