Jubilejní sezonu dotáhl soběslavský Spartak do krajského finále, ale jízdu zastavil virus

24.03.2020

Soběslavský Spartak po celou sezonu provázel duch oslav klubových devadesátin. Vylepšený zimní stadion, do jehož rekonstrukce vložilo město Soběslav přibližně dvacet osm milionů koru, byl svědkem tradičního Memoriálu Pavla Háka, veteránské exhibice a reprezentační přípravy Česko versus Rusko U16. Domácí A-tým z páté příčky po základní části Krajské ligy postoupil do finále play off proti Pelhřimovu, ale jízdu obou soupeřů zastavila pandemie nemoci Covid–19.


SOBĚSLAV – V předchozím ročníku šlo mužstvo Spartaku do play off ze šesté pozice a ve čtvrtfinále prohrálo v lužnickém derby s Lokomotivou Veselí 0:2 na zápasy. Na pětadvacátém Memoriálu Pavla Háka v úvodu jubilejní sezony 2019–20 se domácí moc nepředvedli třetím místem za Velkými Popovicemi (vítěz) a Veselím. Do krajské ligy vstoupili na vlastním ledě porážkou od Českého Krumlova. Potom třikrát bodovali naplno, načež padli ve Vimperku a také doma s Radomyšlí výsledkem 0:6, který byl 28. října trochu kyselým zakončením třídenních oslav vyplněných mládežnickými zápasy, exhibicí veteránů a společenským večerem.

Veteránské utkání mezi Old Boys Spartaku a Old Timers České republiky (výsledek 5:18) zpestřil potlesk pro klubové odchovance Jiřího Lálu a Radka Bělohlava, jejichž dresy od té chvíle visí pod stropem haly, a dlouholetého předsedu Josefa Brunera. Při prosincovém utkání Česko – Rusko U16 (výsledek (0:1) si užil poctu s vytažením dresu další odchovanec Roman Božek. „Porážka od Radomyšle na konci říjnového slavení nás hodně srazila. Následoval výpadek, ze kterého jsme se probírali měsíc a půl,“ popisoval kouč A-mužstva David Pánek, jenž neztrácel trpělivost a víru ve schopnosti svých svěřenců. Kvalita vycházela z posílení na všech postech.

Vedle dvojice úderných forvardů Adam Přibyl – Milan Dančišin (druhého z nich si Soběslavští půjčovali z druholigového Tábora), která sehrála klíčovou roli v úspěšném play off, se podařilo přivést zpátky celou řadu dalších odchovanců: Jiří Kubeš, Oliver Pánek, Adam Čížek, Vojtěch Pánek, Josef Matoušek, Domink Kaisler (ten nedohrál sezonu – zlomil si nohu při utkání v Humpolci a čekala ho dlouhá rehabilitace) prošli juniorkou budějovického Motoru. Mládežnické zkušenosti z jihočeské metropole a z Tábora si přinesl gólman Jakub Baloun. Z táborské juniorky se vrátili Vojtěch Slabý, Erik Himpan, Dominik Pauš, Jan Škoda, Martin Novák.

V rozhodující bitvě se mohli ukázat doma

Důležitým článkem sestavy zůstávali kapitán Jan Žákovský, nejlepší střelec Krajské ligy Martin Hraňo, dále Martin Hák nebo Jan Píha. „Tihle zkušení borci nás táhli bodově a podařilo se najít další kluky schopné dávat góly. Měli jsme to dobře namíchané. Nesmíme zapomenout ani na beky Honzu Kanova, Tomáše Tržila, které jsme přivedli před sezonou, a Ondru Lišku, jenž natoupil k několika důležitým zápasům. Vyztužili defenzivu, která v minulosti nebyla tak pevná,“ vyzdvihl David Pánek. Forma soběslavského týmu gradovala, což se potvrdilo v závěrečném 22. kole základní části domácí výhrou 7:6 po nájezdech nad Pelhřimovem a tažením v play off, kde klopýtl pouze jednou v Humpolci.

Ve čtvrtfinále si Spartak poradil s Humpolcem 2:1 na zápasy, v semifinále vyřadil Sokoly z Radomyšle 2:0. Bohužel, nedošlo na finále, které se mělo hrát v pátek 13. března a v neděli 15. března. Vláda České republiky zavedla nouzový stav v boji proti pandemickému šíření nákazy koronavirem způsobujícím onemocnění Covid–19 a rázem se zastavily všechny sportovní soutěže. „Ještě ve čtvrtek jsme se chystali na trénink. Ale potom byl všemu konec. Se soupeřem jsme byli dohodnutí, že sehrajeme jen dvě utkání (původně měla být série na dvě vítězná – pozn.), což by nám vlastně přineslo výhodu,“ upozornil soběslavský kouč.

První finálový duel se měl hrát v Pelhřimově, druhý v Soběslavi. Vzhledem k předchozím omezením ohledně shromažďování osob byly kluby připravené utkat se o krajský titul i před prázdnými tribunami. „Mrzí nás ten závěr hlavně kvůli lidem, kteří znovu začali u nás chodit na hokej. Herně jsme si docela věřili, zvlášť když přicházely zprávy, že soupeř má před naším týmem respekt. Při kvalitě pelhřimovského kádru by sice záleželo na každé chybičce, ale nám poměrně vyhovoval jejich útočný hokej, při němž občas zapomínali na důslednost v obraně,“ glosoval David Pánek a dodal: „Chceme zopakovat letošní úspěšnou sezonu a pracovat dál s vlastními odchovanci.“

Ladislav Lhota

Soupiska Spartaku Soběslav v sezoně 2019–20:

Brankáři: Jakub Baloun, Jiří Dvořák, Martin Křiklán, David Prušák
Obránci: Adam Čížek, Filip Hubáček, Jan Kanov, Lukáš Karpíšek, Jiří Kubeš, Ondřej Liška, Josef Matoušek, Vojtěch Pánek, Petr Sládek, Tomáš Tržil
Útočníci: Milan Dančišin, Martin Hák, Erik Himpan, Martin Hraňo, Dominik Kaisler, Martin Kučera, Vladimír Máca ml., Martin Novák, Oliver Pánek, Dominik Pauš, Jan Píha, Adam Přibyl, Vojtěch Slabý, Jan Škoda, Miroslav Zajíc, Jan Žákovský.Krátké zprávy
04. 08. 2020 Extáborský forvard Jiří Severa se objevil v sestavě Mladé Boleslavi v úvodním zapase letního Generali Česká pojišťovna Cupu proti Karlovým Varům. Uvedl se jedním gólem, ale nezabránil porážce 5:7. Do města automobilů přišel na pomoc z partnerského prvoligového týmu Slovanu Ústí nad Labem. Naopak v barvách ústeckého klubu si odbyl premiéru českobudějovický odchovanec Jan Tlačil ml., který v přípravném duelu na ledě Kadaně dal jediný gól při porážce 1:3.
04. 08. 2020 Trenéři druholigového HC Tábor přivítali na tréninku v pondělí 3. srpna nového muže do obranných řad, které rozšířil šestadvacetiletý Tomáš Pařízek, rodák z Českých Budějovic a odchovanec Motoru. Urostlý bek od svých sedmnácti let cestoval po hokejovém světě, hrál juniorské soutěže v zámoří, okusil slovenskou extraligu a polskou nejvyšší soutěž. Syn někdejšího ligového útočníka Radima Pařízka, synovec Jaroslava Pařízka a švagr Luboše Roba st. v uplynulé sezoně působil na ledě Chance 1. ligy v barvách Chomutova a Sokolova. Teď se vrací na český jih.
04. 08. 2020 Datum prvního přípravného utkání ohlásili Lední Medvědi Pelhřimov, kteří v roli jednoho z finalistů play off uplynulého ročníku jihočeské Krajské ligy přivítají na svém ledě v sobotu 29. srpna středočeské mužstvo HC Lev Benešov.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web