Jonáš Ťoupal vyrůstal v Motoru. Hokej mu usnadnil studium v Americe

19.07.2019

Čtyřiadvacetiletý Jonáš Ťoupal prožil sedm let na americkém ledě. Z juniorských soutěží se přesunul do NCAA III a odehrál čtyři úspěšné sezony ve druhé nejvyšší univerzitní lize. Stipendium, které získal díky sportovní činnosti, usnadnilo Jihočechovi ze Včelné u Českých Budějovic finančně zvládnout studium. Čerstvý bakalář v oboru geologie aktuálně přechází na prestižní Pennsylvánskou univerzitu. Hokej zůstane jeho zábavou.


Č. BUDĚJOVICE – Doma měl Jonáš (14. 4. 1995) velké vzory z hokejového a zároveň akademického prostředí. Dědeček Bohumír Ťoupal nastupoval v obraně ligového Motoru a celoživotně působil jako pedagog. Pamatují si ho především absolventi Základní školy Grünwaldova. Otec Radek patřil k hvězdám domácí extraligy, oblékal dres národního týmu a vystudoval pedagogickou fakultu. Strýc Kamil vyměnil extraligu za bavorský Landshut, kde se zařadil k nejvýraznějším postavám klubové historie. Starší bratr Ondřej prošel mládeží Motoru až do juniorky, dnes je chirurgem v budějovické nemocnici.

Cesta nejmladšího ze třetí hokejové generace Ťoupalů se zpočátku odvíjela standardně. Od přípravky postupoval jednotlivými kategoriemi motorácké mládeže, až si ho povšimli stavitelé reprezentačního týmu šestnáctiletých. Jenže mladičký obránce nabral zámořský kurz a od sezony 2012–13 oblékal dres týmu New Apple Core v juniorské EmJHL. Dva ročníky přidal v barvách South Shore Kings v USHL Premier a završil přitom středoškolská studia. „V naší rodině se vždycky zdůrazňovalo, že podstatná je škola. Brácha se směrem do zahraničí rozhoupal trochu pozdě. Neměl dost informací. V mém případě taťka s mamkou vyhledali agenturu Stipendia.cz, která mi ulehčila přesun do USA,“ líčí Jonáš.

Komu se nedaří ve škole, ztratí místo v sestavě

Následovaly čtyři sezony v Hobart College Statesmen v NCAA III završené ziskem dvou individuálních ocenění. Ze čtyřletého pobytu na Hobart and William Smith College si pilný Jihočech odnesl bakalářský titul a nemalé renomé za účast v soutěži Chasing Genius Challenge, pořádané společností National Geografic, kde s projektem na přeměnu geotermální energie v elektrickou sice nepostoupil do finále, ale sklidil početné lajky od třech tisícovek soutěžních konkurentů. Předně však získal stipendium na University of  Pennsylvania, jejíž pověst si v ničem nezadá s Harvardem nebo Yale. Za další čtyři roky by odtud rád vyšel s titulem PhD.

Díky hokeji měl uhrazené školné, platil si jen kolej. Hrál třetí univerzitní divizi – druhou Američané kdoví proč v hokeji nevypisují (v jiných sportech ano), první divize je špičková, mnozí borci odtud směřují do NHL – a patřil k nejproduktivnějším obráncům. Poslední dva a půl roku strávil na levé straně útoku, kam ho zařadil trenér při velké marodce. Dozadu se nevrátil. Není divu. Sbíral body a dvakrát ho vyhlásili nejlepším levým křídlem celé divize. „Jako obyčejný student bych neměl na univerzitě takové výsledky. Hokej mi poskytl odreagování i motivaci. Ze třiceti hráčů může nastoupit osmnáct. Komu se nedaří ve škole, ztratí místo v sestavě,“ zdůrazňuje jediný Evropan v týmu.

Krajánci hrají o padesát korun

V soutěži NCAA může hokejista účinkovat maximálně jeden kvartál. Jonáš Ťoupal využil příležitost stoprocentně. Loučil se s kapitánským céčkem na dresu a příznivými referencemi, které mu otevřely dveře do kabiny studentského týmu na Pennsylvánské univerzitě. V nižší ACAA však bude hrát více méně pro zábavu. „Vtipné je, že nás tam čeká docela pěkná aréna s lepším zázemím, než bylo v Hobartu. Mezi spoluhráči bude i jeden Švéd, což mě těší. Zatím jsem se potkával se samými Američany, případně Kanaďany,“ usmívá se vysokoškolský sportovec, jenž na předchozím působišti rovněž dirigoval fotbalové družstvo, k jehož členům povinně patřila i děvčata.

Na Hobart College byl Jonáš Ťoupal také prezidentem inženýrského klubu nebo mentorem pro studenty prvního ročníku, což mu generovalo finanční prostředky. V Pennsylvánii si prohloubí znalosti v oboru geologie. Dostane plné akademické stipendium, navrch bude za honorář vyučovat posluchače prvního a druhého ročníku bakalářského studia. Předstoupí před ně s úvodem do oceánografie a problematiky životního prostředí. Během prázdninového pobytu u rodičů už činí první kroky k přípravě doktorandské práce. Zajímá se o přípravu těžby lithia poblíž Cínovce. Netají, že chtěl být prospektorem. „Pořád mě to tahá, ale ještě víc mě zajímá rekultivace prostoru po těžbě,“ vysvětluje.

Deset měsíců v roce tráví Jonáš Ťoupal ve Spojených státech. Do vlasti se dostane v létě a krátce přes vánoční svátky. Myšlenky si urovnává v angličtině, ale nenechal se unést americkým přízvukem. Procvičování rodného jazyka mu umožňují moderní komunikační prostředky, díky nimž udržuje pravidelný kontakt s domovem. Sleduje také výsledky mateřského Motoru a hokejové osudy svých souputníků Luboše Roba ml., Radka Prokeše či Tomáše Pařízka. V létě se snaží nevynechat tréninky s veterány a krajánky v Hokejovém centru Pouzar. „Líbí se mi ten mix hráčů. Chodí tam třeba Milan Gulaš nebo můj táta. Je to zdravě vyhrocené, hraje se o padesát korun,“ říká pobaveně.

Ladislav LhotaKrátké zprávy
22. 09. 2019 Extraliga juniorů, skupina Západ, 4. kolo: Ústí nad Labem - IHC Písek 5:4 v prodl. (2:0, 2:1, 0:3 - 1:0). Góly a nahrávky jihočeského týmu: 27. Egert, 52. Karbulka (M. Přibyl), 54. Egert (Vajner), 60. Egert (Fríd, Tampier).
21. 09. 2019 Turnaj o Pohár DHL (junioři), 6. kolo: Oceláři Třinec - Motor Č. Budějovice 8:3 (4:0, 3:2, 1:1). Góly a nahrávky poražených: 35. Janoch (Jak. Novák), 36. V. Krcho (Silný), 60. Řezáč (M. Masopust). Extraliga dorostu, skupina Střed: Technika Brno - HC Tábor 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1: ). Góly a nahrávky Jihočechů: 19. Vaněk (Kofroň, Cháb), 28. Šimák (Polák). Hradec Králové - Motor Č. Budějovice 10:3 (2:1, 4:1, 4:1). Góly a nahrávky hostujícího týmu: 16. T. Březina (Kašpar), 22. Kalčík (Petrásek, Marhoun), 41. Dub.
21. 09. 2019 Na sobotu 21. září a neděli 22. září připadl start nového ročníku Krajské ligy na jihu Čech. Mezi dvanácti týmy oproti minulé sezoně chybí SK Telč, rozpuštěná rezerva HC Tábor a také rezerva Pelhřimova, místo níž naskočí A-tým, který sestoupil z 2. ligy. Staronovým účastníkem je TJ Božetice s domácím prostředím v Milevsku. Božetice hrály jihočeskou Krajskou ligu nepřetržitě dvacet let a třikrát se dostaly do finále - dvakrát padly a v roce 2010 se staly mistry, načež vybojovaly postup do 2. ligy, ale přenechaly licenci nově založenému HC Milevsko 2010. V období 2014 až 2019 hrály božetické "plameny" středočeskou nejvyšší soutěž.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web