Jihočeská čtveřice pomohla k dívčímu bronzu ve třetím ročníku Evropského poháru

02.05.2019

Na Zimním stadionu v Příbrami skončil 29. dubna třetí ročník Evropského poháru dívek do šestnácti let považovaný v této kategorii za neoficiální šampionát starého kontinentu. Za vítěznými Ruskami a stříbrnými Finkami se umístil tuzemský výběr, jehož součástí bylo zajímavé kvarteto Jihočechů – hlavní trenér Roman Heindl z Č. Budějovic, asistentka trenéra Martina Pousková z Třeboně, brankářka Julie Pejšová z Milevska a útočnice Lucie Eignerová z Vimperka.


PŘÍBRAM / JIŽNÍ ČECHY – Domácí reprezentace chtěla na příbramském ledě navázat na předchozí dvě stříbra, která vybojovala loni ve Finsku (finále s týmem Suomi) a předloni v Maďarsku (finále s Ruskem). Loni už pod vedením Romana Heindla, který jako hráč vyrostl na budějovickém ledě, převážnou část dospělé kariéry prožil v Písku a poté se pustil do trénování mládeže. V Českých Budějovicích, Písku, aktuálně v Příbrami. Letos mu asistovali Roman Kosina s Martinou Pouskovou – bývalá reprezentantka pochází z Třeboně, bydlí v Plzni, uplynulou sezonu hrála za Kladno. Trénuje mládež a věnuje se fyzioterapii.  

Česká sestava složená z hráček narozených v létech 2003, 2004 a 2005 na úvod porazila Maďarsko 7:1, poté ve skupině vyřídila Francii 8:1 a přemohla obávané Japonsko, které se zapojilo do turnaje jako host, výsledkem 2:1. „Japonky nemají konkurenci v Asii, proto jezdí za soupeři do Evropy. Jsou to motorové myši. Dodržují systém a jsou všude, kde mají být. Mají naučenou techniku. Vítězný gól se nám povedl minutu a půl před koncem,“ popisoval Roman Heindl, jehož svěřenyně následně padly s Ruskem 2:3 v prodloužení. „Naše mladé holky hrály poprvé proti Rusku, byl to jejich první těžký zápas v kariéře,“ připomněl kouč.

Pláč vystřídala radost

Do semifinále postoupily Češky z druhého místa a v repríze loňského finále podlehly Finkám 2:4, byť už nebyly tolik nervózní jako v duelu s ruskými hráčkami. „Finky předvedly výborné přesilovky. Čtvrtý gól daly při naší power play. Holky plakaly, ale potom zvládly boj o bronzové medaile s Rakouskem. Zvítězily 3:1, přestože je svazovala nervozita před zraky rodičů a známých. Nebyl to snadný zápas. U soupeřek se projevila práce s gólmankami, které má na povel bývalý československý reprezentant Marcel Sakáč,“ přidal zajímavost lodivod těšící se respektu u hráček. „Pan Heindl je úžasný. Má nás rád a my máme rády jeho,“ usmívala se brankářka Julie Pejšová v rozhovoru pro Hokej.cz.

Odchovankyně milevského hokeje v minulé sezoně nosila dorostenecký dres v HC Příbram a výrazně přispěla k záchraně osmnáctileté reprezentace na evropském šampionátu. Duel s Rakouskem byl pro ni poslední v kategorii do šestnácti let. Absolvovala ho po propuštění z nemocnice, kde byla na pozorování po lehčím otřesu mozku. „Julča hrozně moc chtěla nastoupit. Doktor jen upozorňoval, aby se nebouchla do hlavy. Celý turnaj odchytala výborně a držela nás,“ uvedl Roman Heindl, jenž ocenil i výkon útočnice Lucie Eignerové z Vimperka. „Měl jsem ji na očích, když hrála za Sušici. Letos přešla na střídavý start do Příbrami. Udělala obrovský výkonnostní skok.“      

Konečné pořadí Evropského poháru 2019:

1. Rusko, 2. Finsko, 3. Česká republika, 4. Rakousko, 5. Německo, 6. Maďarsko, 7. Japonsko, 8. Švýcarsko, 9. Francie, 10. Norsko.      

Ladislav Lhota

 


Krátké zprávy
20. 05. 2019 Výkonný výbor druholigového klubu IHC Písek svolává členskou schůzi, která se uskuteční v zasedací místnosti na zimním stadionu v úterý 18. června od 16 hodin. Jednací program bude mít celkem devět bodů.
19. 05. 2019 Rodák z jihočeského Čakovce a mnohonásobný reprezentant Jaroslav Pouzar, který se stal dvakrát mistrem světa (1976, 1977) a třikrát vítězem Stanley Cupu (1984, 1985, 1987), bude jedním ze čtrnácti vyvolených, jejichž portrét ozdobí sérii zlatých a stříbrných mincí postupně ražených v České mincovně v Jablonci nad Nisou. V cyklu Legendy československého hokeje jako první spatřila světlo světa mince s podobiznou Ivana Hlinky, další v pořadí jsou někdejší hvězdy Dominik Hašek, Jan Suchý, Pavel Patera, David Moravec, Vladimír Růžička, Vladimír Martinec, František Pospíšil, Milan Nový, Jiří Šlégr a zmiňovaný Jaroslav Pouzar. Tři jména zatím zůstávají v tajnosti.
18. 05. 2019 Přípravu na suchu v uplynulém týdnu zahájil tým HC Strakonice zatím pod trenérským vedením Martina Všetečky, který ještě v minulé sezoně nastupoval v obranné linii. Ke stávajícímu hráčskému kádru se připojila pětice juniorů. Tečku za první fází letního drilu tradičně obstará na konci června přátelské fotbalové utkání v Radošovicích proti místnímu celku.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web