Jihočeši v obnovené extraligové premiéře dostali tvrdou lekci od nemilovaného Hradce

17.09.2020

Předehrávka 1. kola mezi Madeta Motorem a Hradcem Králové odstartovala nový ročník Tipsport extraligy. Měly se hrát dva zápasy, ale covidem atakované Vítkovice nemohly přivítat Litvínov. Duel v Budvar aréně, jejíž tribuny v souladu s vládními opatřeními smělo navštívit jen 3 710 diváků zahalených rouškami a rozdělených do sektorů s limitovaným počtem 500 míst, se vyvíjel od prvních minut jednoznačně ve prospěch hostů.

Č. BUDĚJOVICE – Naposledy se oba týmy střetly v 1. lize 2004–05, kdy Jihočeši zvítězili 11:5 a současný kouč Václav Prospal se blýskl šesti body. V extralize se tito soupeři potkali v sezoně 1993–94. Pikantnost aktuálního duelu spočívala ve stále živé události z léta 2013, kdy majitelé budějovického klubu přestěhovali všechny hráče a extraligovou licenci do Hradce Králové. Ligový hokej u soutoku Malše s Vltavou ale vstal z popela a po sedmi létech se vrátil do elitní společnosti. Shodou okolností před velmi nejistou sezonou provázenou opatřeními proti šíření nemoci covid-19 měnícími se takřka ze dne na den.

Domácí hokejisté jenom zírali, když hradecký Jakub Orsava po úvodním buly a jednoduchém nahození otevřel zblízka skóre již za osm vteřin. Na začátku 2. minuty Filip Pavlík propálil Marka Čiliaka z levého kruhu a ve 4. minutě po chybě Jihočechů ujel Radovan Pavlík ve vlastním oslabení a kličkou přelstil budějovického gólmana. Naději vzbudil korigujícím gólem na 1:3 z přesilovky Karel Plášil, jenže hosté do první pauzy dokázali zvýšit z přečíslení. Od pátého inkasovaného gólu už extraligový nováček nemohl pomýšlet na zvrat. „Projevil se rozdíl v tom, jak jsme řešili šance my, a jak soupeř. Kluci dnes poznali, jak se hraje hokej o level výš,“ uvedl kouč Václav Prospal.

Tipsport extraliga, 1. kolo:

Madeta Motor Č. Budějovice – Mountfield HK 1:5 (1:4, 0:1, 0:0)
10. Plášil (M. Novák) – 1. Orsava (Cingel, Nedomlel), 2. F. Pavlík (Orsava, Vl. Růžička ml.), 4. R. Pavlík (Koukal), 18. Lev (Perret, Hronek), 25. Smoleňák (Orsava, Vl. Růžička)
Rozhodčí: Jeřábek, R. Svoboda – Pešek, Malý.
Vyloučení: 6:6, navíc R. Přikryl (Motor) 10 minut, Christov (Motor) 5 minut + do konce.
Využití: 1:2.
V oslabení: 0:1.
Střely na branku: 29:24.
Diváků: 3 710.
Nejlepší hráči: Karel Plášil – Filip Hronek.
Madeta Motor: Čiliak – Slováček, Vydarený, Plášil, P. Pýcha ml., Pavel, Allen – Holec, Venkrbec, Christov, Zd. Doležal, R. Přikryl, M. Beránek, Karabáček, Gilbert, M. Novák, Voženílek, Prokeš, V. Jonák. Trenéři Václav Prospal a Aleš Totter.
Hrálo se 17. září 2020.

24. 04. 2024 Dvojnásobný mistr světa a později také budějovický trenér Antonín Stavjaňa přivedl jako šéf střídačky aktuálně mužstvo Nitry k mistrovskému titulu ve slovenské extralize, přestože jeho svěřenci postoupili do play off až z 8. místa.
24. 04. 2024 Českobudějovický odchovanec Pavel Kantor (32) změnil klubové barvy v rámci slovenské extraligy. Po dvouletém působení v Nových Zámcích se přestěhoval do brankoviště Zvolena.
23. 04. 2024 Zakládající členky reprezentačního týmu žen absolvovaly tradiční setkání, k němuž tentokrát zvolily jihočeskou metropoli. Od pátečního podvečera 19. dubna do nedělního dopoledne 21. dubna si vedle přátelských posezení, exkurze do Budvaru či slavnostního oběda v hotelu Zvon dopřály také veteránské utkání v Hokejovém centru Pouzar, ve kterém tým Bílých porazil Červené 6:0. Čestné vhazování provedl exmistr světa Jaroslav Pouzar. Následovaly ještě dovednostní soutěže, z nichž jednu vyhrála strakonická odchovankyně Zuzana Králová, bývalá útočnice a nyní vynikající masérka.