Jihočeši s veteránskou reprezentací propagovali lední hokej v exotickém Izraeli

10.10.2016

Čtveřice hráčů z českého jihu – obránce Miroslav Dvořák, útočníci Radek Ťoupal, Filip Turek a Václav Král – byla součástí národního mužstva veteránů, které se představilo v historicky prvním utkání proti Izraeli na stadionu Ice Peaks Holon v Tel Avivu. Hrálo se na nestandardně malém kluzišti, ale v příjemné atmosféře. Někdejší borci ligových Budějovic si přivezli spoustu zajímavých zážitků.


TEL AVIV / ČESKÉ BUDĚJOVICE – Ve Státě Izrael ležícím na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie se poslední dobou dere do popředí popularity nejen fotbal, ale překvapivě také hokej. Izraelská hokejová federace se roku 1991 stala součástí rodiny IIHF a reprezentační A-tým je pravidelným účastníkem MS Divize IIA nebo IIB (letos v Divizi IIB skončil třetí). Dosud největším úspěchem byl postup do Divize I v roce 2005, hned však následoval pád.

Funkci velvyslance České republiky ve Státě Izrael zastává Ivo Schwarz, jehož otec Pavel Schwarz je manažerem české veteránské reprezentace, a tak není divu, že dospěla k realizaci myšlenka uspořádat přátelské mezistátní utkání, byť zatím na úrovni veteránské kategorie. Do maličké haly s ledovou plochou o rozměrech 40 x 20 metrů (hrálo se čtyři proti čtyřem) lákaly plakáty na dobrý hokej a rovněž tradiční české pivo a párky. Útlou tribunku zcela zaplnily zhruba tři stovky diváků a z jejich reakcí bylo patrné nadšení.

Po koupeli v potu se ponořili do vln

Izraelské barvy hájili do jednoho hráči ruského původu (soupiska čítala devatenáct jmen včetně brankářů), které ze střídačky řídil Semjon Jakubovič. Jeho protějšek Milan Nový (zastupoval nemocného „Gustu“ Havla) měl k dispozici jednoho gólmana a dvanáct borců v poli včetně čtyř Jihočechů, také bývalého manažera extraligových Budějovic Jaromíra Látala a nastoupil i velvyslanec Ivo Schwarz. Hra nepostrádala tempo, technické finesy a samozřejmě góly, které za vítězný tým stříleli převážně Jihočeši.

Výsledek 11:6 nebyl zdaleka důležitý. Obě strany si cenily především sportovně-propagační a společenskou úroveň celé akce. „Perfektně bylo o nás postaráno,“ vyzdvihl Václav Král, pětigólový kanonýr pozdního hokejového večera (hrálo se od 21 hodin). „Naším domovem byl hotel v Tel Avivu u pláže Středozemního moře. Při více než třiceti stupních ve stínu jsme si s chutí zaplavali ve slaných vlnách. Hostitelé nás vzali na výlety do Jeruzaléma nebo prastarého města Caesarea. Bylo to super,“ nemohl si vynachválit.

Čeští hokejisté v Tel Avivu nevynechali ani návštěvu restaurace Malá Praha. Při svém pobytu na izraelské půdě se rovněž stali aktéry reportáže točené pro Českou televizi. Čtyřdenní pobyt na Blízkém východě byl pro ně odměnou za výborné výkony, které podávají ve veteránském dresu se lvíčkem. „Domácí se nás po utkání vyptávali na naši klubovou příslušnost a velmi se divili, že už řadu let nepůsobíme nikde,“ usmíval se Václav Král. Hokejové Old Timers ještě letos čeká zájezd do Kazaně v Tatarstánu a benefiční zápas v Plzni k padesátinám trojice Kořínek, Volák, Řezníček.

Přátelské utkání veteránských reprezentací:

Izrael – Česká republika 6:11
Góly:
Mochov 2, Muratov, Trufanov, Kolomyza, Putilov – V. Král 5, R. Ťoupal, Eichenmann, F. Turek, Ščerban, M. Dvořák, Jar. Látal.
Česká republika: M. Kučera – M. Dvořák, Ščerban, Řezníček, Jar. Látal – V. Král, R. Ťoupal, F. Turek, D. Pospíšil, Peterek, Krásný, Eichenmann, I. Schwarz. Trenér Milan Nový, manažer Pavel Schwarz.
Hráno 7. října.

(lho)    Krátké zprávy
22. 09. 2017 Pokutu ve výši šest tisíc korun, kterou svazová disciplinárka vyměřila prvoligovému ČEZ Motor Č. Budějovice za užití pyrotechniky jihočeskými fanoušky po utkání v Litoměřicích, se rozhodli uhradit v plné výši sami fanoušci. Vydali k tomu písemné prohlášení, ve kterém ujišťují, že smyslem jejich povzbuzování není poškodit klub.
21. 09. 2017 Slovenský extraligový klub MHK Žilina podle svého chvályhodného zvyku na startu nové sezony zveřejnil platy jednotlivých hráčů. V kádru figuruje i trojlístek borců, kteří prošli ligovou šatnou v Českých Budějovicích. Jejich měsíční gáže aktuálně dosahuje následující výše: Tomáš Harant 2 644 eur, Michal Švihálek 2 500 eur a Emil Švec 1 000 eur.
21. 09. 2017 Českobudějovický gólman Jiří Patera se neprosadil do A-týmu Vegas Golden Knigts, který je nováčkem zámořské NHL. Odchovanec pražské Slavie, jenž loni chytal za juniorku Motoru, absolvoval se Zlatými Rytíři pouze jedno přípravné utkání jako náhradník na střídačce a klub ho odeslal do juniorské USHL, kde Patera oblékne dres týmu Cedar Rapids.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web