Jihočeši doma proti Pardubicím předvedli možná nejlepší výkon v baráži, ale body odvezl soupeř

07.04.2019

Na den přesně o dva roky dříve 7. dubna 2017 v 5. kole baráže o extraligu Motor padl doma s Pardubicemi 2:4. Historie se opakovala s rozdílem jediného gólu: 7. dubna 2019 v 5. kole baráže o extraligu podlehl budějovický tým pardubickému Dynamu 3:4. Tentokrát se Jihočeši prezentovali místy velmi dobrým výkonem, možná nejlepším od začátku letošní baráže. Zatímco však mačkali svého soupeře, ten zkušeně trestal jejich drobná zaváhání a měl i štěstí.

Č. BUDĚJOVICE – V brankovišti se znovu objevil Jan Strmeň. Do útoku se vrátil uzdravený Cody Bradley. Chyběla však sehranná dvojice beků Žiga Pavlin (žebra) – Pavel Pýcha ml. (bolesti hlavy), jejichž místa zaujali Ondřej Kachyňa a Václav Prospal ml. Poslední jmenovaný nešťastně překonal vlastního brankáře, když chtěl reflexivně odpálit kotouč po střele Američana Schause. Druhý gól dostali domácí z dorážky při své přesilovce čtyři vteřiny před první sirénou. Z téže přesilovky snížili, ale potom se prosadil velezkušený Petr Sýkora, jenž protlačil puk z levé strany skrz klečícího Jana Strmeně. V éře stojících brankářů by z takové situace asi nepadl gól.

Střelou z voleje po najetí mezi kruhy kontroval Karel Plášil, ale hosté ve 42. minutě zužitkovali rychlé přečíslení tři na dva. Za tři minuty korigoval Martin Novák v pádu zblízka při hře čtyři na čtyři. Ve 49. minutě skóroval Karel Plášil, ale sudí předtím zapískal vyloučení hostů. V přesilovce měli obrovské šance Lukáš Endál a Zdeněk Doležal, ale snaha Motoru byla marná i v power play trvající přes dvě minuty. „Sráží nás produktivita, efektivita. Jde to ruku v ruce s detaily, které jsem zmiňoval po minulých zápasech. Hokej je fantastický sport, ale někdy je krutý a stojí za hovno,“ povzdechl si kouč Václav Prospal. „Byl to zatím nejtěžší zápas v baráži,“ doplnil pardubický asistent Richard Král.

Baráž o účast v extralize, 5. kolo:

ČEZ Motor Č.  Budějovice – HC Dynamo Pardubice 3:4 (0:2, 2:1, 1:1)
21. Zd. Doležal (Babka, Bradley), 40. Plášil (Kachyňa, J. Doktor), 45. M. Novák (Kutlák, Plášil) – 19. Schaus (Rolinek), 20. Schaus (Rolinek), 31. P. Sýkora, 42. Marosz (J. Kloz, Perret).
Rozhodčí: Hradil, Bejček – Bryška, Lederer.
Vyloučení: 3:6, navíc Karabáček (Motor), Eklund (Pardubice) oba 10 minut.
Využití: 1:1.
V oslabení: 0:1.
Střely na branku: 27:16.
Diváků: 6 421 (vyprodáno).
ČEZ Motor: Strmeň – M. Jandus, Vydarený, Plášil, Kachyňa, V. Prospal ml., Kutlák – Zd. Doležal, Bradley, Karabáček, Endál, Gilbert, M. Novák, Babka, J. Doktor, Šimánek, M. Heřman, R. Přikryl, M. Čermák. Trenéři Václav Prospal st. a Aleš Totter.
Hrálo se 7. dubna 2019.

Další dvojice: Kladno – Chomutov 4:3

Ladislav Lhota

19. 04. 2019 Českobudějovický odchovanec Tomáš Mertl už nepokračuje v přípravě národního mužstva před mistrovstvím světa, které se letos uskuteční na Slovensku. Trenér Miloš Říha vyřadil třiatřicetiletého útočníka spolu s dalšími šesti hráči, přestože se prosadil střelecky v utkáních s Rakouskem a Německem. Z Jihočechů zůstali v kádru brankář Jakub Kovář a útočník Rudolf Červený, na soustředění v Nitře se k nim připojí forvardi Jan Kovář a Milan Gulaš. Trenérský zájem směřuje také k expíseckému obránci Janu Ruttovi, jemuž nečekaně skončila sezona v zámoří, když jeho tým Tampa Bay Lightning vypadl v 1. kole Stanleyova poháru.
18. 04. 2019 Na Velký pátek, který se letos pojí s datem 19. dubna, budou sportovci v jihočeské metropoli bavit diváky. Svátek nesvátek. Ve Sportovní hale se od 16 hodin uskuteční první finálový zápas volejbalové extraligy mezi Jihostrojem a Libercem, v sousední Budvar aréně vyjedou od 18 hodin na ledovou plochu hokejisté Motoru a Kladna k 10. kolu extraligové baráže.
17. 04. 2019 Brzy osmadvacetiletý odchovanec píseckého hokeje Jan Rutta po nedávném přestupu z Chicaga do Tampy Bay prožíval šťastné období, neboť jeho tým suverénně zvítězil v základní části NHL. Následoval šok v podobě vyřazení v 1. kole play off s týmem Columbusu 0:4 na utkání. Je otázkou, zda zkušeného obránce využije reprezentační kouč Miloš Říha pro letošní světový šampionát. Rodák z Písku už hrál na MS 2017.