Hokej jako budějovický fenomén bude zastoupený ve stálé expozici Jihočeského muzea

22.10.2015


První patro zrekonstruované budovy Jihočeského muzea na Senovážném náměstí v krajské metropoli se stane místem stálé expozice nazvané Příběh města Českých Budějovic. První část dlouho očekávaného výstavního počinu bude otevřená pro veřejnost od 28. října (vernisáž se uskuteční o den dříve ve 14 hodin) a najde v ní čestné zastoupení i zdejší sportovní fenomén, kterým je bezesporu lední hokej.


ČESKÉ BUDĚJOVICE – Mezi exponáty přibližujícími 20. století ve městě, které založil král Přemysl Otakar II. před 750 léty, nemůže návštěvník přehlédnout figurínu hokejisty z doby pionýrské, tedy z přelomu druhé a třetí dekády uplynulého věku. Hráč v životní (nebo mírně nadživotní) velikosti je oděný v ručně vyrobené replice dresu z přírodního materiálu a na prsou má znak původního klubu AC Stadion založeného v lednu 1928.    

Replikou jsou i kalhoty a stulpny nebo čelenka, kterou si figurína chrání hlavu po vzoru někdejšího obránce Romana Charypara, jenž nemíval daleko k módním výstřelkům. Pro uvedené součásti výstroje zvolili autoři expozice šedou barvu, což nemusí úplně přesně odpovídat historické skutečnosti. Originální dres, který by se dal věrně napodobit, však zřejmě již neexistuje. „Vycházeli jsme z podkladů, které nám dodal Tomáš Kučera z klubu ČEZ Motor. Model hokejisty vnímáme jako uměleckou licenci,“ říká člen autorského týmu Leoš Nikrmajer.  

Brusle původně nosil Slávek Aibl

Hokejista v Jihočeském muzeu dostal do výbavy historické rukavice a hůl ze zápůjčky od Františka Eliáše z budějovické firmy Hockeyland. Za nejcennější kousek lze právem považovat originální pár bruslí s botami z roku 1934, které zapůjčila rodina legendárního budějovického hráče Slávka Aibla. Pozadí za hráčem tvoří panel vytvořený z historických fotografií. Poskytl je – až na jednu výjimku – současný prvoligový klub.

„V těchto dnech se nám ozvali odborníci z Lotyšska. Chystají publikaci o historii tamního hokeje a hledají dokumenty k utkání AC Stadion – Lotyšsko v roce 1933,“ připojuje zajímavost Leoš Nikrmajer. Výstava v Jihočeském muzeu přibližuje nejen 20. století, ale nabízí zajímavé artefakty dokládající založení města, ukazuje předměty z období gotiky, renesance a baroka včetně archeologických nálezů, které dokreslují příběh lokality od doby několik tisíc let před Kristem až po současnost. 

Ladislav Lhota  

 


Krátké zprávy
20. 04. 2024 Gólman Matyáš Mařík z budějovického Motoru, obránce Jan Skok (odchovanec Písku, nyní Plzeň) a exbudějovický útočník Samuel Drančák se prosadili do závěrečné nominace reprezentačního týmu U18 pro mistrovství světa, které začne ve Finsku 25. dubna.
20. 04. 2024 Vedení druholigového HC Tábor potvrdilo v trenérských funkcích na střídačce A.-týmu stávající dvojici Jakub Grof - Richard Lobo. Jejich úkolem bude zvládnout s týmem přechod do profesionálního režimu a dovést ho k postupu do Chance 1. ligy.
19. 04. 2024 Milevský odchovanec Antonín Klatovský, jenž aktuálně působí v barvách Škody Plzeň, přispěl jednou asistencí k vítězství reprezentačního výběru U17 nad Švýcarskem v poměru 3:2 na Turnaji pěti týmů ve Švédsku.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie