Extraligový nováček odtajnil posily: Čiliak, Slováček, Indrák, Voženílek, Jonák

01.05.2020

Nastalo přestupové období. Od prvních vteřin po půlnoci ze 30. dubna na 1. května začaly kluby odtajňovat nová jména na soupiskách. Výjimkou nebyl ani českobudějovický Motor, z jehož dosavadního kádru opustil kabinu brankář Milan Klouček a útočníci Jan Veselý, Lukáš Endál, Jakub Babka, Jan Kloz a také Jiří Šimánek, jenž ukončil kariéru. Uvolněná místa zaujali brankář Marek Čiliak, obránce Ondřej Slováček, útočníci Miroslav Indrák, Daniel Voženílek a Vít Jonák.


Č. BUDĚJOVICE – K odchodům lze bez komentáře konstatovat pouze tolik, že nadějný gólman Milan Klouček se vrátil z hostování do Pardubic, další jmenovaní – s výjimkou loučícího se Jiřího Šimánka – nedostali nabídku na prodloužení jejich angažmá. Klubovému vedení se naopak podařilo prodloužit hostování Alberta Michnáče ze Sparty a Adama Rašky z Karlových Varů. Největší bombou se stal příchod brankáře Marka Čiliaka z Komety Brno, který v jihomoravské metropoli pomohl ke dvěma mistrovským titulům a vybojoval po jedné stříbrné resp. bronzové medaili. Rodák ze Zvolena také reprezentoval Slovensko na předchozích dvou světových šampionáítech.

Loučení s elitním strážcem brankoviště okomentoval Libor Zábranský st., šéf brněnské Komety, který se kdysi jako hráč vyšvihl do velkého hokeje v budějovickém dresu. „Minulou sezonu začal fantasticky Karel Vejmelka a nastal přetlak v bráně. A to, aby Marek chytal, jsme vyřešili kratším hostováním ve Zlíně. Dál už si ale po sportovní stránce nemůžeme dovolit tento luxus. Je jasné, že oba mají na to, aby plnili v extralize roli jedničky. Marek dostal nabídku dlouhodobější smlouvy v Českých Budějovicích. Situaci jsme spolu s Markem dlouho probírali a myslím si, že je to pro něj nejlepší řešení,“ uvedl Libor Zábranský st. na klubovém webu Komety.

Rozšířila se písecká kolonie

Klubu od Černé věže se čerstvý třicátník Marek Čiliak upsal na tři roky. Zatímco jeho angažování bylo už nějaký čas veřejným tajemstvím, vystoupily další nové tváře v motoráckých barvách víceméně z mlhy. Staronovou posilou se stal důrazný forvard Vít Jonák (v červenci mu bude 29), jenž nastupoval za klub z Budvar arény již v sezoně 2017–18, poté byl dva roky kapitánem Vsetína. Plzeňský rodák je čtvrtým hokejistou v rodinné dynastii. Jeho dědeček Jan Jonák hrál za Plzeň, prastrýc Petr Jonák po odchodu z ligové Plzně hrával za jihočeské Milevsko, tatínek Jiří Jonák nosil dres Plzně. Barvy Vsetína doposud hájil také Ondřej Slováček (v záři oslaví 26. narozeniny), nejlepší obránce 1. ligy v ročníku 2018–19.  

Ke břehu Vltavy zamířil rovněž nejproduktivnější hokejista Chance 1. ligy 2019–20 Daniel Voženílek. Dosavadní kapitán Stadionu Litoměřice loni nasbíral 22 gólů a 42 nahrávek. Vysoká produktivita se čeká od čtyřiadvacetiletého odchovance Pardubic i v barvách extraligového nováčka. Kolonii hokejistů z písecké líhně, kteří prošli dějinami budějovického klubu, aktuálně rozšířil křídelní útočník Miroslav Indrák (v srpnu mu bude 24). Naposledy hrál za Vítkovice, předtím od juniorského věku nosil dres Škody Plzeň. V extralize si zaknihoval 336 startů a 86 gólů, dvakrát nastoupil za reprezentační A–tým. Do začátku sezony lze očekávat ještě další příchody.

(lho, tzm)Krátké zprávy
07. 07. 2020 Dvacetiletý gólman Dominik Pavlát, rodák z Tábora a odchovanec tamního klubu, jenž nedávno přestoupil z Chomutova do extraligové Plzně a je členem charitativního projektu Saves help, se zapojil do spontánní akce českých hokejistů, kteří se rozhodli podpořit léčbu svého kamaráda Ondřeje Buchtely (20), obránce prvoligového týmu Benátek nad Jizerou. Lékaři mu diagnostikovali nádor na srdci. Hokejisté pomáhají formou dražby podepsaných holí a dresů, někteří i přímým poskytnutím finančního obnosu.
06. 07. 2020 Barvy druholigového Tábora bude i v následující sezoně hájit dvaadvacetiletý Dominik Havelka, loni pátý nejproduktivnější bek skupiny Střed. Pražský rodák zároveň hodlá pokračovat v týmu UK Hockey Prague v Univerzitní lize a vyloučené nejsou ani jeho střídavé starty do prvoligového Kolína. Čerstvě získal HC Tábor i posilu do útoku - dvacetiletého píseckého rodáka a odchovance Jana Matiáška, jenž má na kontě jeden extraligový start za Plzeň a poslední dvě sezony odehrál ve 2. lize za Klatovy. Jako mládežnický reprezentant se zúčastnil Hlinka Gretzky Cupu v roce 2018.
05. 07. 2020 Novinářský kolega Václav Jáchim na webu Hokej.cz sestavil žebříček deseti nejlepších Kanaďanů, kteří brázdili kluziště naší nejvyšší soutěže v novodobé historii po roce 1989. Na třetí místo zařadil exbudějovického zadáka Andrewa Ference, jenž odehrál pod Černou věží jednadvacet extraligových utkání v sezoně 2012-13. Budějovický dres oblékl také v ročníku 2004-05, kdy pomohl Jihočechům s návratem mezi klubovou elitu.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web