Expozice v Síni slávy připomene hokej v Soběslavi, Hluboké, Č. Krumlově a „u Pouzara“

27.04.2020

Pracovníci hokejové Síně slávy v pražské Galerii Harfa pilně dokončují instalaci nové výstavy mapující malé kluby z Čech a Moravy. Mezi exponáty spojenými s nejvýraznějšími okamžiky československého a českého hokeje nebo stoletou historií zámořské NHL si návštěvníci po skončení koronavirové karantény budou moci prohlédnout cenné historické artefakty i současné symboly amatérských klubů, v nichž se nepracuje na profesionální bázi, zato s velkým nadšením.


PRAHA / JIŽNÍ ČECHY – V rámci přípravy nové expozice navštívili realizátoři padesátku klubů od Aše po Jablunkov a sesbírali dobové dokumenty (kroniky, fotografie, filmy), hokejky, dresy a další předměty, jimiž zaplní výstavní kubusy a připomenou, že český hokej nerovná se pouze extralize a 1. lize, v nichž se činnost jednotlivých subjektů odvíjí v hospodářských podmínkách blízkých výrobním podnikům. „Naší ambicí je zmapovat malé, třeba i vesnické kluby. Některé už zanikly, jiné udržují tradici dlouhá desetiletí. Zakládali je naši dědové a pradědové. Další se zrodily nedávno. Také odtud vyšli a stále vycházejí ligoví hráči a reprezentanti,“ říká Helena Pinkavová ze Síně slávy.

Přehlídka amatérského hokeje v síni má dlouhodobou perspektivu. Počítá se s postupným obměňováním exponátů i prezentovaných subjektů. Jihočeský region budou v první fázi zastupovat letité kluby OLH Spartak Soběslav, TJ Hluboká nad Vltavou Knights, HC Slavoj Český Krumlov a spolu s nimi mládežnický HC Českobudějovičtí lvi, který vznikl teprve roku 2016. V Soběslavi si během uplynulé sezony připomínali klubovou devadesátku a mohou se pochlubit dvojnásobnou účastí ve druhé nejvyšší soutěži. Vychovali Jiřího Lálu, Radka Bělohlava, Romana Božka a další borce. Na krumlovském ledě se hrála třetí nejvyšší soutěž, vyrostli zde Jiří Brož či Radek Prokeš.

Hlubočtí Rytíři představují specifický klub tím, že dosud hrají na nezastřešeném stadionu. Přesto sdružují na 180 členů a jejich A-tým se řadí k respektovaným účastníkům Krajské ligy. Ještě v časech přírodního ledu dali světu megahvězdy Jana Lidrala a Miroslava Dvořáka. Českobudějovičtí lvi pracují se žákovskými týmy v Hokejovém centru Pouzar na periferii jihočeské metropole. „Myslím, že je dobré pro budějcký hokej, když jsou tu dva kluby, ve kterých by mohli vyrůst hráči pro ligový Motor,“ zdůrazňuje zakladatel Jaroslav Pouzar. „Shromáždili jsme zajímavou kolekci pěti historických dresů Soběslavi. A dva dresy Hluboké považujeme za unikáty,“ připomíná Helena Pinkavová.

Ladislav LhotaKrátké zprávy
07. 07. 2020 Dvacetiletý gólman Dominik Pavlát, rodák z Tábora a odchovanec tamního klubu, jenž nedávno přestoupil z Chomutova do extraligové Plzně a je členem charitativního projektu Saves help, se zapojil do spontánní akce českých hokejistů, kteří se rozhodli podpořit léčbu svého kamaráda Ondřeje Buchtely (20), obránce prvoligového týmu Benátek nad Jizerou. Lékaři mu diagnostikovali nádor na srdci. Hokejisté pomáhají formou dražby podepsaných holí a dresů, někteří i přímým poskytnutím finančního obnosu.
06. 07. 2020 Barvy druholigového Tábora bude i v následující sezoně hájit dvaadvacetiletý Dominik Havelka, loni pátý nejproduktivnější bek skupiny Střed. Pražský rodák zároveň hodlá pokračovat v týmu UK Hockey Prague v Univerzitní lize a vyloučené nejsou ani jeho střídavé starty do prvoligového Kolína. Čerstvě získal HC Tábor i posilu do útoku - dvacetiletého píseckého rodáka a odchovance Jana Matiáška, jenž má na kontě jeden extraligový start za Plzeň a poslední dvě sezony odehrál ve 2. lize za Klatovy. Jako mládežnický reprezentant se zúčastnil Hlinka Gretzky Cupu v roce 2018.
05. 07. 2020 Novinářský kolega Václav Jáchim na webu Hokej.cz sestavil žebříček deseti nejlepších Kanaďanů, kteří brázdili kluziště naší nejvyšší soutěže v novodobé historii po roce 1989. Na třetí místo zařadil exbudějovického zadáka Andrewa Ference, jenž odehrál pod Černou věží jednadvacet extraligových utkání v sezoně 2012-13. Budějovický dres oblékl také v ročníku 2004-05, kdy pomohl Jihočechům s návratem mezi klubovou elitu.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web