Do jihočeské Krajské ligy vstupuje SK Telč. Oddíl založila hraběnka Podstatzká – Lichtenštejnová

14.08.2016

Nováčkem jihočeské Krajské ligy bude v nadcházející sezoně SK Telč. Reprezentuje klub s dlouhou tradicí, jehož hokejový oddíl založila v zimě 1932 – 33 hraběnka Markéta Podstatzká – Lichtensteinová. Zdejší dorostenci vybojovali roku 1944 bronzovou medaili v Týdnu zimních sportů na Štvanici, muži hráli počátkem sedmdesátých let divizi a v sezoně 1985 – 86 se zúčastnili kvalifikace o 2. ČNHL. Injekcí pro budoucnost SK Telč je otevření moderního stadionu v lednu 2016.


TELČ – Starý dřevěný zimáček bez střechy, kam se moc nechtělo nikomu ze soupeřů a nebylo zde možné systematicky pracovat s mládeží, se definitivně proměnil v pouhý balíček vzpomínek. V historickém městě uprostřed Českomoravské vrchoviny, kterému se přezdívá Renesanční perla a roku 1992 bylo zapsané na seznam památek UNESCO, začal od 6. ledna 2016 fungovat moderní zimní stadion s celoročním provozem. Stal se sídlem hokejistů SK Telč a rovněž mládežnické Hockey Talent Academy vedené Jaromírem Pytlíkem.

A-mužstvo SK Telč odehrálo všechny podzimní zápasy loňské sezony na kluzištích svých protivníků a odvety si již vychutnalo v novém prostředí. Moderní hala má obloukovou konstrukci a dvě podlaží. V přízemí se nachází deset prostorných šaten, fitness centrum, zázemí pro trenéry a personál. V patře slouží sportovcům a návštěvníkům restaurace (je prosklená s výhledem na hokejový i těsně sousedící fotbalový stánek), obchod s hokejovým zbožím a místem pro broušení bruslí. Nechybí salonek pro V. I. P.

Hrací plocha dostala kanadské rozměry 57 krát 26 metrů a dennodenně se zde prohání mládežníci v rámci hokejové akademie, kterou řídí Jaromír Pytlík za pomoci Luboše Voříška (do loňska hráč Jindřichova Hradce, nyní Havlíčkova Brodu) a dalších odborníků. Využívají také posilovnu nebo místnost pro videorozbory. V rámci regeneračního programu mají hráči k dispozici hydromasáže, saunu a další regenerační procedury. V restauraci se stravují podle doporučení výživového specialisty.

Na Vysočině chyběl jeden hlas

Seniorský celek SK Telč na jaře oslavil vítězství v Krajské soutěži Vysočiny. „Není to Krajská liga, ale v podstatě taková náhradní soutěž pro týmy, které nemohou cestovat na větší vzdálenosti. Několik sezon jsme takhle hráli pořád dokola se stejnými soupeři. Letos v květnu se hlasovalo o znovuvytvoření Krajské ligy na Vysočině, v níž mohlo být dvanáct účastníků. Bohužel, návrh neprošel o jediný hlas. Po desetiletém úsilí už moc nevěříme, že se to někdy vůbec podaří,“ krčí rameny Miloš Novák, organizační pracovník SK Telč.

Po neúspěšném pokusu obnovit Krajskou ligu na Vysočině dorazila do Telče pozvánka z jihočeského KV ČSLH k účasti v Krajské lize na jihu Čech. Impulzem k nabídce byl jistě moderní stadion, na kterém je radost hrát. Průměrné návštěvy se pohybují nad třemi stovkami lidí. Na play off se jich tam nacpalo až šest stovek. V hale je dvě stě sedadel a zhruba dvě stě až tři sta míst k stání. „Zvážili jsme ekonomická hlediska a zeptali se hráčů na jejich zájem. Všichni souhlasili. Rozhodli jsme se podat přihlášku,“ vysvětluje Miloš Novák.

Telčský hokejový oddíl platí nájem společnosti, jejímž jednatelem je Jaromír Pytlík, a ta převádí nájemné firmě, která investovala stavbu zimního stadionu a podle smlouvy s majitelem, Městem Telč, musí dvacet let provozovat celý objekt. Kádr seniorského týmu tvoří výhradně odchovanci, z nichž někteří prošli juniorskými soutěžemi v Jihlavě či Třebíči. Nejvíc zkušeností má osmadvacetiletý obránce Petr Novák. Ten hrál 1. ligu dospělých za Jihlavu, Písek, Znojmo, 2. ligu za Pelhřimov, Žďár nad Sázavou a Moravské Budějovice.

Dorostenci pokořili pražský LTC

Poprvé po mnoha létech přihlásil SK Telč do soutěže družstvo přípravky (hráči ročníku 2008) a postupně hodlá budovat mládežnickou základnu. Může sázet na popularitu nejrychlejší kolektivní hry, kterou vyjadřují nejen divácké návštěvy a nákupy klubových suvenýrů, ale rovněž amatérská hokejová soutěž pořádaná ve městě s půvabným renesančním zámkem (filmaři zde točili kultovní pohádku Pyšná princezna) nepřetržitě od roku 1981. Pro sezonu 2016 – 17 se přihlásilo sedmadvacet účastníků z Telče a okolí.

Lední hokej v Telči se může pochlubit dlouhou a zajímavou historií. Na Ulickém rybníku vzniklo první kluziště v zimě 1928 – 29 a hokejový oddíl zdejšího SK založila o pět let později hraběnka Markéta Podstatzká – Lichtenštejnová, zároveň mecenáška, první předsedkyně a podle fotografií i aktivní hráčka (!). Dorostenci v závěru sezony 1943 – 44 vybojovali na pražské Štvanici třetí místo v Týdnu zimních sportů za účasti dvanácti župních vítězů mamutího turnaje s více než jedenácti sty účastníky.

Dorostenci SK Telč, kteří v ročníku 1943 – 44 vyhráli Horáckou župu, pozvali tehdy k přátelskému utkání své vrstevníky z LTC Praha a na Štěpanickém rybníku je porazili 1:0. Muži dosáhli nejvýš v létech 1972 a 1973, kdy hráli divizi. V sezoně 1985 – 86 bojovali v kvalifikaci o postup do 2. ČNHL (třetí nejvyšší soutěž v Československu), byť neúspěšně. Díky modernímu stadionu se SK Telč hodlá vrátit mezi atraktivní hokejové destinace. „Chceme hrát pěkný hokej. Když se v jihočeské Krajské lize usadíme ve středu tabulky, bude to dobré,“ hlásí Miloš Novák.    

Ladislav LhotaKrátké zprávy
18. 02. 2019 Regionální liga juniorů: HC Tábor - Motor Č. Budějovice B (Soběslav) 6:4. Góly za vítězný tým dávali Šedivý, Duda, Prášek, Bouška, Knobloch, Adamec.
17. 02. 2019 Jihočeský kraj vyhlásil druhou vlnu dotačních programů pro rok 2019. Týkají se krajských sportovních svazů a velké části tělovýchovných jednot resp. sportovních klubů. Žádosti v elektronické i papírové formě je nutné odeslat nejpozději 8. března do 12.00 hodin. Podrobnosti lze vyhledat na webových stránkách Jihočeského kraje.
16. 02. 2019 Extraliga juniorů, o pořadí v play off, 20. kolo: Kometa Brno - Motor Č. Budějovice 6:1 (2:0, 0:1, 3:0 - P 0:0, N 1:0). Čestný střelecký úspěch Jihočechů zaznamenal ve 25. minutě Jan Tlačil ml. po přihrávkách Jakuba Káníka a Patrika Školy.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web