Začaly oslavy devadesátin Motoru a jeho předchůdců. Jak to bylo v sezoně 1927 – 28?

11.01.2018

Celý rok 2018 poslouží k oslavám devadesátých narozenin historicky nejúspěšnějšího hokejového klubu na jihu Čech. Zakladatelé AC Stadionu možná neměli takové ambice, nicméně tým, který začal psát své dějiny 10. ledna 1928, se stal nejen pravidelným a respektovaným účastníkem nejvyšší celostátní soutěže, ale také nasbíral půltucet medailí – jednu zlatou (1951), jednu stříbrnou (1981) a čtyři bronzové (1937, 1953, 1995 a 2008).


Č. BUDĚJOVICE – Klub postupně měnil názvy až k současnému pokračovateli, Motoru. Oslavy propukly slavnostním úvodem prvoligového střetnutí Motor – Karlovy Vary v sobotu 6. ledna, kdy přímo na ledové ploše dostaly ocenění tři desítky hráčů s deseti a více odehranými sezonami. Pod stropem Budvar arény zároveň našly trvalé místo symboly medailových sezon a nastoupení soupeři poté sehráli duel o body v slušivých retro dresech – ty domácí odkazovaly na mistrovskou sezonu 1950 – 51. Devadesáté výročí se bude fanouškům servírovat v různých formách až do konce roku. Vznik AC Stadionu v sezoně 1927 – 28 připomínáme úryvkem z knihy Velký příběh českobudějovického hokeje (2010).

Míček vystřídala „kanada“

V českobudějovickém hokeji vykrystalizovalo dominantní postavení SK ČB a SK Viktorie. Prvně jmenovaný klub se léta opíral o zkonsolidovanou sestavu, zatímco kostru Viktoriánů vytvořili z DSK příchozí Fr. Bumba, Josefové Ryneš s Doležalem, O. Aibl, St. Liška a spolu s nimi Albrecht, Kotous, Kubička, Němec. Mužstvo postupně okysličovali mladíci Zasadil, Houfek, Toufar a Vítězslav Aibl, řečený Slávek.

Zima 1926 – 27 je definitivně považována za „kanadskou“, po míčku a zahnutých holích se aktérům přestalo stýskat. 26. prosince 1926 potvrdila Viktoria rostoucí výkonnost ve dvojutkání na strakonickém ledě. První zápas prohrála těsně 4:6, druhý byl vítězný – 8:4!

Také fotbalový tým viktoriánů byl na vzestupu, stal se mistrem Jihočeské župy pro rok 1927. Řada jmen na hokejových a fotbalových soupiskách se tehdy shodovala, neboť stěžejní akce v obou čistě sezonních sportech vzájemně nekolidovaly. Pro jednotlivé borce byly zápasy na bruslích průpravou na léto, v kopačkách si udržovali kondici na zimní období.

Sloučil se Slovan s Viktorií

Před závěrem sedmadvacátého roku se početná skupina opor fotbalové Viktorie nechala zlákat do konkurenčního SK ČB a mistrovský tým stál zničehonic nad propastí. Funkcionáři museli rychle jednat a rozhodli se vytvořit nový, konkurence schopný klub. Začátkem prosince již noviny připravovaly fanoušky na blížící se sloučení Viktorie (předsedou B. Šindelář) se Slovanem (předsedou G. Sládek), od něhož se čekal vznik silného celku fotbalového i hokejového, pod stejnou hlavičkou se měla posílit i další sportovní odvětví.  

Sezona 1927 – 28 přinesla našemu hokeji bohatou úrodu nových klubů. Nejdřív se vyklubal pražský LTC, do něhož cukrovarnický boss Jaromír Citta šikovně přetáhl hvězdu první velikosti Josefa Malečka a s ním další sparťany a slávisty. Leden 1928 přinesl zlom mezi hokejovým starověkem a novověkem v Českých Budějovicích, kde vznikl AC Stadion. Následující měsíc přivál na hokejovou mapu Horáckou Slavii Třebíč, další bílé místo v osmadvacátém roce zaplnily Vítkovice.

Odborný týdeník Sport zveřejnil 17. ledna 1928 pod titulkem NOVÝ SPORTOVNÍ KLUB v ČES. BUDĚJOVICÍCH tuto zprávu: „V prosinci m. r. došlo po krátké přípravě ke sloučení dvou českobudějovických klubů Slovana s Viktorií pod jménem S. K. Slavia.“ Zde je nutno citát přerušit malou odbočkou. Na Tři krále 1928 se českobudějovický tým SK Slavia vypravil do Tábora a na rybníku Jordán zdolal místní Vysokoškolský klub 2:1 (góly Jos. Ryneš a Houfek). Valná hromada, svolaná 10. ledna 1928 na sedmou hodinu večerní do hlaholského salonku českobudějovické Besedy však rozhodla, že klub ponese název AC Stadion.

Eda Tůma si splnil cíl

Týdeník Sport vysvětlil, že spojení Slovanu a Viktorie nemělo pražádný podtext finanční a pokračoval: „Důvody k této fusi byly čistě sportovní: pomocí Sokola povznésti jihočeský sport! Zda a jak se to podaří, ukáže bližší budoucnost. Tento nový klub změnil pak své jméno na A. C. Stadion (sportovní referent Meteoru František Havel vyřkl památnou větu: Na stadioně budete hrát, Stadion se budete jmenovat!) a vstoupiv do českobudějovického Sokola I, získal krásné a nově upravené sokolské stadion, jejž by mu záviděly i pražské prvotřídní kluby.“

Rokování Slovanu s Viktorií byli přítomni i zástupci Meteoru. Čekalo se, že také třetí českobudějovický klub podlehne koaličnímu vábení, ale brzdily ho politické spekulace. Meteor byl reprezentován národně socialistickou mládeží a připojení ke členské základně, vycházející z dělnických vrstev, mu nešlo pod vousy. Sám sobě uškodil, neboť jak stálo v tisku, „nemaje hřiště, bude živořit jako dříve.“ Ale nakonec se usmálo na Meteor štěstí, získal fotbalové hřiště u jatek poblíž Budvaru.

AC Stadion obdržel do pronájmu sokolské sportoviště, do té doby téměř nevyužívané. Rázem mohl konkurovat rivalovi SK Č. Budějovice, který měl zázemí u Dlouhého mostu, nebo německému DFC (Deutscher Fussball Club, lidově Dej Fanynce cukroví), okupujícímu Střelecký ostrov. To se týkalo fotbalistů, ale hokejisté se s nimi vždy dobře svezli.

Splnil se tak cíl hlavního iniciátora založení nového klubu, nadšeného činovníka Eduarda Tůmy, jenž usilovně pracoval zejména pro atletiku a hokej. Od roku 1919 byl jednatelem Čs. hokejového svazu, po příchodu z Prahy do jihočeské metropole (v lednu 1925) hájil zájmy Sokola a byl zvolen předsedou sdružených sportů AC Stadionu se základnou více jak sedmi set členů. 

(lho)Krátké zprávy
03. 07. 2020 Druholigový Písek přivedl po brankáři Martinu Hauserovi zpátky do mužstva také zkušeného beka a před časem píseckého kapitána Martina Parýzka, spolu s ním i produktivního forvarda Jana Sýbka. Oba jsou klubovými odchovanci a loni působili v Německu. Nové vedení píseckých Králů hodlá na této trojici vybudovat osu týmu. Záměrem je získat ještě zkušeného útočníka Petra Hučka, ten ale koketuje s možností působit v zahraničí.
02. 07. 2020 Tomáš Cibulka a Filip Petrásek z Motoru Č. Budějovice figurují v seznamu náhradníků reprezentačního týmu U17 pro přípravný kemp v Plzni a následné trojutkání se Švýcarskem v Zuchwilu. Akce se uskuteční v termínu 19. - 26. července. Manažerem výběru je českobudějovický Radek Ťoupal.
01. 07. 2020 Jednadvacetiletý gólman Jiří Patera, jenž v sezoně 2016-17 nosil dres Motoru České Budějovice (hrál za juniory, starší dorost a byl k dispozici A-týmu), aktuálně podepsal tříletý nováčkovský kontrakt s klubem NHL Vegas Golden Knights. Předchozí dvě sezony prožil odchovanec pražské Slavie v juniorské WHL, kde nosil dres Brandon Wheat Kings.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web