Čtyři mladíci z Motoru reprezentovali na Hlinka Gretzky Cupu. Dva zlákalo zámoří

15.08.2018

Prestižní turnaj Hlinka Gretzky Cup skončil 12. srpna finálovým vítězstvím Kanady nad Švédskem. Třetí bylo Rusko, čtvrtý celek USA. Reprezentanti České republiky do osmnácti let obsadili pátou příčku. Fanoušci na jihu Čech sledovali napjatě všechna vystoupení, neboť v sestavě figurovala čtveřice z budějovického Motoru – obránce Šimon Kubíček, útočníci Matěj Toman, Martin Beránek, Pavel Novák. V roli asistenta trenéra působil Radek Bělohlav.


Č. BUDĚJOVICE – V generálce na zámořském ledě porazili Češi senzačně Kanadu 4:3, ale základní skupinu turnaje v kanadském Red Deeru odstartovali porážkou 0:6 od USA. Následně padli s Ruskem 0:3. Vítězstvím 4:3 nad Finskem si zajistili alespoň zápas o páté místo, ve kterém zdolali Slovensko 8:3. „Věřili jsme v lepší umístění. Chtěli jsme hrát finále. Navzdory výsledkům jsme odehráli parádní zápasy s nejsilnějšími soupeři. Byli jsme minimálně na stejné úrovni jako Kanada, Amerika, Rusko. Stačili jsme fyzicky i rychlostí. To mě potěšilo,“ konstatoval po návratu Radek Bělohlav.    

Svěřenci Aloise Hadamczika a jeho asistentů Marka Židlického s Radkem Bělohlavem měli samozřejmě rezervy, třeba v držení puku, které jim ukázali Rusové. Oproti soupeři z východu naopak Češi pracovali víc týmově. Co bylo příčinou jejich nezdaru v úvodu základní skupiny? „My trenéři jsme měli jiné představy o rozsahu přípravy bezprostředně před turnajem. Přiletěli jsme do Kanady pozdě, neproběhla aklimatizace. Chtěli jsme hráčům vytvořit podmínky, jimiž disponovaly ostatní týmy, ale to se nestalo,“ litoval jihočeský člen trenérské trojky.

Rvali se, ale nedávali góly

Mladíci ze středu Evropy strávili čtyřiadvacet hodin na cestě a čekal je osmihodinový časový posun. Nedostali prostor k tomu, aby vstřebali všechny změny. „Získali jsme poučení pro příští účast na podobných akcích. Pokud žádáme od hráčů nějaký výkon, musíme jim poskytnout náležitý komfort. Na Hlinka Gretzky Cupu jsme nemohli klukům nic vytknout. Nic nevypustili, rvali se, ale že se jim nedařilo dávat góly, to souvisí s únavou. Někteří se tím pádem nepotkali s vrcholnou formou, což se týkalo i lídrů mužstva,“ potvrdil Radek Bělohlav.

Na turnaj, který se do loňska hrál jako Memoriál Ivana Hlinky a letos se začaly o jeho pořadatelství střídat Kanada s Českou republikou, se osmnáctiletí reprezentanti naší země chystali od června. Prošli si dlouhá soustředění v Kravařích a Příbrami, vypravili se na zájezd do Švýcarska. „Nebylo to jednoduché. Hlinka Gretzky Cup se koná mimo hlavní sezonu a kluci se museli dostat do formy a nějak se udržovat. Museli tomu dát víc, obětovat svoje prázdniny, volný čas. Ne všichni byli optimálně připravení. Přestože jsou talentovaní a hráli dobře, nedali sto procent do přípravy. Hřešili na svůj talent. To je třeba říct na rovinu,“ zdůraznil mistr světa z roku 1996.

Začali se hlásit další adepti

Největší klubové zastoupení v českém výběru měl budějovický Motor. Žádný jiný klub nedodal čtyři hráče. Z ročníku 2001 dostali důvěru Šimon Kubíček, Matěj Toman a Martin Beránek, doplnil je o rok mladší Pavel Novák. „Je to paráda, že byli v týmu. Každý dostal svoji roli a rvali se, co to šlo. Občas Pavel nebo Martin naskakovali jako náhradníci, přesto všichni odevzdali svůj díl. Ale i na ně padá ten fakt, že se podobně jako další hráči nepotkali s vrcholnou formou,“ líčil trenérský asistent reprezentační osmnáctky. 

Jmenovaní se zařadili k velkým příslibům českobudějovického hokeje, přestože dva z nich se aktuálně rozhodli vykročit zámořskou cestou. Matěj Toman hned po turnaji zamířil do nového působiště Prince George Cougars v kanadské Britské Kolumbii, na druhou polovinu srpna si naplánoval také Šimon Kubíček přesun do amerického Seattlu. Martin Beránek s Pavlem Novákem se rozhodli pokračovat v boji o místo v prvoligovém áčku Motoru.

Z motorácké mládeže se začali výrazně hlásit i další adepti o přesun do kabiny A-týmu. „Určitě k nim patří Jakub Čížek, u něhož vidíme velkou snahu. Mrzí mě, že se nedostal do reprezentační osmnáctky na turnaj v Kanadě, ale příště mu snad neunikne nominace,“ vyjádřil naději Radek Bělohlav. „Z ročníku 2001 se uzdravil gólman Marek Dvořák, který by se také měl porvat o místo. Po zranění se vrací i Vojta Doktor. Z ročníku 2000 patří ke kandidátům áčka Vojta Krcho, Michal Silný, Dan Svoboda. Dorostenci ročníků 2003 a 2004 mají ještě dost času. S těmi teď budu pracovat,“ těšil se mládežnický trenér.

Ladislav LhotaKrátké zprávy
23. 04. 2019 Změny v hráčském kádru hlásí druholigový HC Tábor. Třiadvacetiletý kapitán týmu David Blažek odchází studovat do Švédska v rámci programu Erasmus. Navzdory předběžným dohodám nepřijdou z Pelhřimova bratři Hadravové a Martin Vysloužil, kteří upřednostnili Krajskou ligu v barvách Ledních Medvědů. Vrací se brankář David Novák z Kobry Praha a útočník Radek Seidl z Milevska. Novou tváří je urostlý dvaadvacetiletý bek Václav Beran, který poslední dvě sezony strávil v druholigovém HC Letci Letňany, předtím hrál v zámoří a extraligové juniorce Pardubic.
22. 04. 2019 Odchovankyně vimperského hokeje Lucie Eignerová se jedním gólem a nahrávkou podílela na vítězství reprezentačního týmu dívek do šestnácti let nad Maďarskem v poměru 7:1 v úvodním zápase Evropského poháru na příbramském ledě. V brance stála milevská Julie Pejšová.
22. 04. 2019 V Hokejovém centru Pouzar v jihočeské metropoli se na Bílou sobotu uskutečnil 4. ročník Dragon Cupu žen. Celkové vítězství si poprvé odnesly domácí Dračice, které porazily Kobru Praha 4:3 (K. Dvořáková, Šimková, Jiříková, Kršíková), Bulldogs Brno 5:2 (Šimková 2, Zelenková, Jiříková, Poutníková) a Holky z Bolky 6:0 (Šimková 2, V. Dvořáková, Šafářová, Jiříková, Bažantová). Sestava: Lenka Hálová, Jana Vlášková, Tereza Vojtová - Simona Poutníková, Vlasta Dvořáková, Kristýna Kršíková, Lucie Heindlová, Aneta Hanzalová, Kateřina Zenklová - Kristýna Dvořáková, Lucie Majerová, Kristýna Zelenková, Markéta Šafářová, Martina Šimková, Veronika Bednaříková, Lucie Jiříková, Lucie Smetanová, Jana Nováčková, Simona Bažantová, Lenka Šindelářová, Adéla Vegeš, Veronika Hálová.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web