Češi v Budvar aréně přemohli Finy. Rozhodující gól dal Robin Hanzl

27.04.2017

Závěrečný podnik letošní Euro Hockey Tour pod názvem Carlson Hockey Games odstartoval v českobudějovické Budvar aréně soubojem českých reprezentantů s Finskem. Domácí velmi rychle prohrávali o dva góly, ale před téměř vyprodaným hledištěm dokázali otočit skóre na 3:2 a připsat si cenné tříbodové vítězství. Po pátečním volnu se v sobotu utkají se Švédy, kteří v souběžně hraném utkání prvního turnajového dne ve Stockholmu zdolali Rusy 4:3 v prodloužení.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Před utkáním zahájil turnaj primátor Statutárního města Č. Budějovic Jiří Svoboda spolu s internacionálem Radkem Ťoupalem. Po jejich krátkých projevech přednesl státní hymny Jiří Hájek, sólista opery Národního divadla v Praze. Než rozhodčí vhodil úvodní buly, uctili ještě všichni přítomní minutou ticha památku nedávno zesnulého mistra světa z roku 1949 Gustava Bubníka. První přestávku vyplnil slavnostní akt, při němž diváci zatleskali jubilujícím legendám Janu Hrbatému, Pavlu Křížkovi a Jiřímu Králíkovi.

Souboj se Seveřany začal pro domácí tým nepříjemnou sprchou. Brankáře Petra Mrázka již ve 3. minutě překonal Antti Pihlström tečí střely od modré čáry. O pět minut později se dostal k odraženému puku Miro Aaltonen a po ledě ho umístil mezi betony klečícího českého gólmana. Kontaktní trefu zařídil v 15. minutě Roman Červenka, jenž si počíhal před finskou klecí na přihrávku Petra Holíka a pohotově přesměroval kotouč za záda Harri Säteriho.

Stěžejním momentem prostředního dějství se stalo dvojnásobné vyloučení Finů, k němuž došlo ve 29. minutě. Trenér Josef Jandač se svými asistenty sáhl k oddechovému času a udělil hráčům taktické pokyny. Z jednapadesát vteřin trvající převahy pět na tři sice nebylo nic, ale v pokračující přesilovce pět na čtyři mocně napřáhl na modré čáře Jan Rutta a prostřelil dobře cloněného finského brankáře. Ve zbytku periody měli pěknou příležitost Voráček s Kundrátkem, kteří jeli dva na jednoho nebo z pravého kruhu střílející Jakub Voráček.

Do závěrečné třetiny vstoupili aktivněji čeští hokejisté. Po výživné střele Lukáše Radila z pravého kruhu ve 44. minutě přišla o necelé dvě minuty později velká chvíle Robina Hanzla, jenž dokonal obrat ve skóre, když v tísni zblízka zacílil (od zadního mantinelu mu přihrával Lukáš Kašpar) a puk se podél pravého Säteriho betonu došoural za brankovou čáru. Finové se hodně snažili o vyrovnání, ale v závěru mohli ještě inkasovat – Jiří Sekáč s Janem Kovářem uháněli v 57. minutě dva na jednoho, jenže zakončení se jim nezdařilo. Power play hostí už nepřinesla změnu.

Carlson Hockey Games:

Česká republika – Finsko 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)
15. Červenka (P. Holík, Voráček), 30. Rutta (Kempný), 46. Hanzl (Kašpar) – 3. Pihlström (Puljujärvi, Vittasmäki), 8. M. Aaltonen (Vittasmäki, Rantanen)
Rozhodčí:
Gofman, Buturlin (Rusko) – Brejcha, L. Suchánek (Česko).
Vyloučení: 5:5.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 39:29.
Diváků: 6 205.
Česká republika: Mrázek – R. Gudas, Krejčík, Kundrátek, Kempný, Šimek, Kindl, Rutta, Jan Kolář – Voráček, P. Holík, Červenka, Radil, Jan Kovář, Sekáč, Řepík, Vrána, Birner, Kašpar, Hanzl, Lev. Hlavní trenér Josef Jandač.
Finsko: Säteri – Honka, Ohtamaa, V. Lajunen, Jaakola, Hietanen, Vitasmäki, Kukkonen – Puljujärvi, Filppula, Aho, Rantanen, M. Aaltonen, Hintz, J. Aaltonen, Kemppanen, Pyörälä, Hännkänen, Pihlström, Osala, Manninen. Hlavní trenér Lauri Marjamäki.
Hráno 27. dubna.

Ladislav Lhota

24. 04. 2024 Českobudějovický odchovanec Pavel Kantor (32) změnil klubové barvy v rámci slovenské extraligy. Po dvouletém působení v Nových Zámcích se přestěhoval do brankoviště Zvolena.
23. 04. 2024 Zakládající členky reprezentačního týmu žen absolvovaly tradiční setkání, k němuž tentokrát zvolily jihočeskou metropoli. Od pátečního podvečera 19. dubna do nedělního dopoledne 21. dubna si vedle přátelských posezení, exkurze do Budvaru či slavnostního oběda v hotelu Zvon dopřály také veteránské utkání v Hokejovém centru Pouzar, ve kterém tým Bílých porazil Červené 6:0. Čestné vhazování provedl exmistr světa Jaroslav Pouzar. Následovaly ještě dovednostní soutěže, z nichž jednu vyhrála strakonická odchovankyně Zuzana Králová, bývalá útočnice a nyní vynikající masérka.
22. 04. 2024 Dívčí reprezentační výběr U15 vedený kapitánkou Adélou Voldřichovou (Vimperk / Roudnice nad Labem) vstoupil do turnaje European Girls Trophy v Bratislavě hladkým vítězstvím nad Francií v poměru 4:0.