Historická fakta mluví jasnou řečí. Budějovický hokej je stoletý

09.10.2013

V souvislosti s letošním odchodem extraligového klubu z jihočeské metropole do Hradce Králové a následným vznikem nového klubu hrajícího nyní druhou nejvyšší domácí soutěž, se mnozí lidé veřejně odvolávali na tradici budějovického hokeje. Připomínali historii, která je podle nich dlouhá sedmdesát pět, osmdesát nebo osmdesát pět let. Dostupná fakta ale mluví jasnou řečí. Budějovický hokej je stoletý.


ČESKÉ BUDĚJOVICE – Hokejové dějiny u soutoku Vltavy s Malší nelze spojovat s jediným klubem. Klub je klub a hokej je hokej. V Českých Budějovicích historicky působila celá řada klubů a ten nejslavnější, bohužel, zanikl v letošním roce. Krátce po svých pětaosmdesátinách. Sloučením Slovanu a Viktorie vznikl v lednu 1928 AC Stadion, který se roku 1951 stal mistrem republiky, tehdy již pod hlavičkou Sdružených komunálních podniků, a pokračoval přes Slavoj, Motor, HC Č. B., až k Mountfieldu.

Fyzickým přenesením Mountfieldu do Hradce Králové a založením společnosti, která tento klub nyní vlastní s pozměněným názvem, vznikl nový subjekt, který píše hokejovou historii na východě Čech. Nikoliv na jihu. Pod Černou věží letos v srpnu založený HC Motor nemá vůbec nic společného s původním Motorem. Jenom název, který si oblíbili a v podstatě vykřičeli fanoušci. Podobná věc se nestala poprvé. Celkem třikrát se objevil v Českých Budějovicích hokejový Slavoj a přesto se vždycky jednalo o zcela jiný klub.

Čtrnáct gólů na úvod
Zrození hokejové tradice není za každou cenu nutné, ani dobré, spojovat s tím či oním klubem. V případě Českých Budějovic se pro určení narozenin přímo nabízí datum sehrání prvního zápasu. Dostupná fakta říkají, že k tomu došlo v neděli 12. ledna 1913 na kluzišti ČLTC, kterým byly polévané tenisové kurty na Kaiser Josef Platz, dnešním Palackého náměstí. Proti sobě se postavily I. a II. tým Hockeyového kroužku založeného v předchozím roce a sestaveného z gymnazistů. „Jednička“ porazila „dvojku“ 13:1.

První zápas před sto léty se hrál ještě se zahnutými holemi a míčkem ve stylu bandy, ale na ledě a na bruslích. Přechod z bandy ke kanadském hokeji se časově dá těžko vymezit, neboť po určitou dobu se pořádaly dvojzápasy, kdy stejné týmy proti sobě nastoupily nejprve „postaru“ a proháněly míček, potom si daly odvetu s pukem. Po první světové válce se zrodil budějovický SK Slavoj, vznikl hokejový odbor při SK Č. B. a vlastní tým postavil také SO YMCA.

Do hokejové rodiny se zařadil Dělnický SK, hokejisty měl i Vojenský SK, dále SK Meteor, SK Slovan, SK Viktoria a německý DFC Budweis. O sloučení Slovanu a Viktorie byla již řeč. Celá řada klubů povstala ze spontánního nadšení před koncem a brzy po skončení druhé světové války. Budějovickou hokejovou tradici v dalších desetiletích nesl především ligový klub, který představoval výkladní skříň, ale nezůstával sám. Je tomu tak i v současnosti, kdy vedle HC Motor působí na krajské úrovni HC David Servis.

Ladislav Lhota
 


Krátké zprávy
19. 04. 2019 Českobudějovický odchovanec Tomáš Mertl už nepokračuje v přípravě národního mužstva před mistrovstvím světa, které se letos uskuteční na Slovensku. Trenér Miloš Říha vyřadil třiatřicetiletého útočníka spolu s dalšími šesti hráči, přestože se prosadil střelecky v utkáních s Rakouskem a Německem. Z Jihočechů zůstali v kádru brankář Jakub Kovář a útočník Rudolf Červený, na soustředění v Nitře se k nim připojí forvardi Jan Kovář a Milan Gulaš. Trenérský zájem směřuje také k expíseckému obránci Janu Ruttovi, jemuž nečekaně skončila sezona v zámoří, když jeho tým Tampa Bay Lightning vypadl v 1. kole Stanleyova poháru.
18. 04. 2019 Na Velký pátek, který se letos pojí s datem 19. dubna, budou sportovci v jihočeské metropoli bavit diváky. Svátek nesvátek. Ve Sportovní hale se od 16 hodin uskuteční první finálový zápas volejbalové extraligy mezi Jihostrojem a Libercem, v sousední Budvar aréně vyjedou od 18 hodin na ledovou plochu hokejisté Motoru a Kladna k 10. kolu extraligové baráže.
17. 04. 2019 Brzy osmadvacetiletý odchovanec píseckého hokeje Jan Rutta po nedávném přestupu z Chicaga do Tampy Bay prožíval šťastné období, neboť jeho tým suverénně zvítězil v základní části NHL. Následoval šok v podobě vyřazení v 1. kole play off s týmem Columbusu 0:4 na utkání. Je otázkou, zda zkušeného obránce využije reprezentační kouč Miloš Říha pro letošní světový šampionát. Rodák z Písku už hrál na MS 2017.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web