Historická fakta mluví jasnou řečí. Budějovický hokej je stoletý

09.10.2013

V souvislosti s letošním odchodem extraligového klubu z jihočeské metropole do Hradce Králové a následným vznikem nového klubu hrajícího nyní druhou nejvyšší domácí soutěž, se mnozí lidé veřejně odvolávali na tradici budějovického hokeje. Připomínali historii, která je podle nich dlouhá sedmdesát pět, osmdesát nebo osmdesát pět let. Dostupná fakta ale mluví jasnou řečí. Budějovický hokej je stoletý.


ČESKÉ BUDĚJOVICE – Hokejové dějiny u soutoku Vltavy s Malší nelze spojovat s jediným klubem. Klub je klub a hokej je hokej. V Českých Budějovicích historicky působila celá řada klubů a ten nejslavnější, bohužel, zanikl v letošním roce. Krátce po svých pětaosmdesátinách. Sloučením Slovanu a Viktorie vznikl v lednu 1928 AC Stadion, který se roku 1951 stal mistrem republiky, tehdy již pod hlavičkou Sdružených komunálních podniků, a pokračoval přes Slavoj, Motor, HC Č. B., až k Mountfieldu.

Fyzickým přenesením Mountfieldu do Hradce Králové a založením společnosti, která tento klub nyní vlastní s pozměněným názvem, vznikl nový subjekt, který píše hokejovou historii na východě Čech. Nikoliv na jihu. Pod Černou věží letos v srpnu založený HC Motor nemá vůbec nic společného s původním Motorem. Jenom název, který si oblíbili a v podstatě vykřičeli fanoušci. Podobná věc se nestala poprvé. Celkem třikrát se objevil v Českých Budějovicích hokejový Slavoj a přesto se vždycky jednalo o zcela jiný klub.

Čtrnáct gólů na úvod
Zrození hokejové tradice není za každou cenu nutné, ani dobré, spojovat s tím či oním klubem. V případě Českých Budějovic se pro určení narozenin přímo nabízí datum sehrání prvního zápasu. Dostupná fakta říkají, že k tomu došlo v neděli 12. ledna 1913 na kluzišti ČLTC, kterým byly polévané tenisové kurty na Kaiser Josef Platz, dnešním Palackého náměstí. Proti sobě se postavily I. a II. tým Hockeyového kroužku založeného v předchozím roce a sestaveného z gymnazistů. „Jednička“ porazila „dvojku“ 13:1.

První zápas před sto léty se hrál ještě se zahnutými holemi a míčkem ve stylu bandy, ale na ledě a na bruslích. Přechod z bandy ke kanadském hokeji se časově dá těžko vymezit, neboť po určitou dobu se pořádaly dvojzápasy, kdy stejné týmy proti sobě nastoupily nejprve „postaru“ a proháněly míček, potom si daly odvetu s pukem. Po první světové válce se zrodil budějovický SK Slavoj, vznikl hokejový odbor při SK Č. B. a vlastní tým postavil také SO YMCA.

Do hokejové rodiny se zařadil Dělnický SK, hokejisty měl i Vojenský SK, dále SK Meteor, SK Slovan, SK Viktoria a německý DFC Budweis. O sloučení Slovanu a Viktorie byla již řeč. Celá řada klubů povstala ze spontánního nadšení před koncem a brzy po skončení druhé světové války. Budějovickou hokejovou tradici v dalších desetiletích nesl především ligový klub, který představoval výkladní skříň, ale nezůstával sám. Je tomu tak i v současnosti, kdy vedle HC Motor působí na krajské úrovni HC David Servis.

Ladislav Lhota
 


Krátké zprávy
18. 06. 2019 Druholigoví táborští kohouti rozebírají budějovický David Servis. Po obránci Janu Radošovi získali také útočníka Jiřího Bártu. Šestadvacetiletý křídelník hrával také za Motor, Havířov, Beroun a Vajgar Jindřichův Hradec.
17. 06. 2019 Dva Jihočeši se umístili v první desítce prestižní ankety Zlatá hokejka. Českobudějovický odchovanec Milan Gulaš skončil desátý, písecký odchovanec Jan Kovář byl osmý. V uplynulé sezoně spolu bojovali v barvách extraligové Plzně i v reprezentaci na světovém šampionátu v Bratislavě. Milan Gulaš zůstává v Plzni, Jan Kovář se přesouvá do švýcarského Zugu. Celkovým vítězem 51. ročníku Zlaté hokejky se stal David Pastrňák z Bostonu Bruins.
16. 06. 2019 Hokejisté prvoligového Motoru obuli kopačky a představili se divákům ve Strunkovicích nad Blanicí. Tradiční exhibice mezi Motorem a domácím Blaníkem, který účinkuje v 1. B třídě, skončila remízou 5:5, přestože domácí už vedli 5:2. Góly za budějovický tým dávali Jan Veselý 2, Lukáš Endál, Zdeněk Doležel a Pavel Novák. Sestava hostí: Šimánek - Čížek, Kachyňa, Christov, Rýpar - Hrubec, P. Novák, Zd. Doležal, Endál - J. Veselý, Holec.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web