Trutnov proti David Servisu předvedl taktický výkon a bude bojovat o 2. ligu s Milevskem

23.03.2014

Aktualizováno. Mužstvo Trutnova přijelo do Hokejového centra Pouzar s výhodou prvního vítězství na domácím ledě v poměru 3:1. Na jihu Čech vedli Podkrušnohorci po první třetině 1:0 a když se před začátkem druhého dějství dozvěděli trenéři obou týmů od rozhodčího, že v případě výhry servismanů rozhodne o postupujícím celkové skóre z obou utkání, bylo jasné, že hosté si budou hlídat náskok. Budějovičtí hráči jim navíc hrubkami v obraně nabídli další góly.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Úvodnímu buly předcházela diskuse u domácí střídačky, kde rozhodčí Jakub Valenta vysvětloval trenérům Fedurovi s Horákem, jakým způsobem se rozhodne o mužstvu postupujícím do baráže proti Milevsku. „Bylo nám řečeno, že se hraje na vítězství. Pokud vyhrajeme my, bude to 1:1 na zápasy, a následuje prodloužení, které určí celkového vítěze,“ rekapituloval prolog hokejového večera budějovický trenér Jiří Fedur.

Hosté překvapili velmi dobrým pohybem a vykrýváním prostoru. První pětku střídali již po čtrnácti vteřinách a snažili se diktovat tempo. V 5. minutě poprvé vážně zahrozili z přečíslení dva na jednoho a domácí z nich měli těžké hlavy. Hráči David Servisu se dlouho nemohli dostat k obvyklému stylu hry s jednoduchou kombinací a rychlým tahem na branku. Jejich přihrávky nenacházely adresáty, kotouč jim odskakoval z hokejek.

Systém se upřesnil o přestávce
Trest za určitou zakřiknutost dolehl na domácí v 8. minutě, kdy se obrana nechala rozhodit a trutnovský Šimoníček vcelku pohodlně poslal odražený puk do odkryté klece. Teprve v polovině prvního dějství si jihočeský tým začal vytvářet tlak. Ke střelám se dostali Jiří Hanzal a David Janda, poté jeli Tomáš Tupý s Danielem Mikešem dva na jednoho, ale druhý jmenovaný pokazil přihrávku.

Patrná byla převaha domácích ve fyzickém fondu. Méně urostlí přeborníci Královéhradeckého kraje spořejšími postavami připomínali soubor ze šumavského Vimperka a co chvíli se některý z jejich hráčů válel na ledě s útrpnými gesty, jako by měl průpravu z fotbalových trávníků. V 18. minutě dostal budějovický Hanzal trest na pět minut a do konce utkání. „Vyloučení Jirky Hanzala nám výrazně narušilo sestavu a ovlivnilo zápas. Od pana rozhodčího bylo dost necitlivé takto posoudit běžný faul,“ postěžoval si trenér Fedur.

Diváci to těžko mohli registrovat, ale do druhého dějství oba soupeři vstupovali s vědomím, že postup Trutnova do baráže o 2. ligu je velmi blízko realitě, zatímco případný úspěch David Servisu by se rovnal malému zázraku. „Nebylo jasné, jakým systémem se hraje předkolo. Je divné, že trenéři nemají informace. Upřesnilo se to až po první třetině a nám bylo zřejmé, že jsme o tři góly delší. Podle toho jsme se zařídili a zvládli jsme zápas takticky,“ přiznal šéf trutnovské střídačky Ladislav Lubina, jenž po sezoně míří do Slavie.

Sudí dvakrát rozpažil
Budějovický lodivod Jiří Fedur komentoval situaci poněkud peprněji. „Chtěl bych poděkovat vedoucím činovníkům českého hokeje,“ pravil ironicky, „kteří by měli podle mého názoru dělat něco úplně jiného, než čím se zabývají. Aby nám rozhodčí před důležitým utkáním vysvětlil pravidla barážového předkola a po první třetině to změnil na základě nějakého telefonátu, to je něco hrůzostrašného. My jsme ubožáci. Buď někdo nechtěl, abychom se dostali výš, čímž mi to silně zavání, nebo tomu nerozumím. Tady nemá cenu dělat sport,“ durdil se.

Budějovický tým pokračoval ve hře s nalomenou psychikou a když při dobíhajícím pětiminutovém trestu Jiřího Hanzala (místo něho poté jako centr naskočil obránce Ondřej Cikán) následovalo přísné vyloučení Tomáše Tupého, bylo zle. Více než minutové oslabení ve třech domácí neustáli. Někdejší pardubický a také budějovický extraligový útočník Stanislav Procházka po přihrávce dalšího exligisty Jiřího Malínského střílel zblízka de facto do prázdné branky.

V rozpětí následujících čtyř minut inkasovali Jihočeši ještě dvakrát a vždycky tomu předcházely chyby v obranné činnosti. Trutnovským stačilo trefovat obnažený prostor mezi tyčkami. Za stavu 0:4 (a celkově 1:7) už David Servisu zvonil barážový umíráček. Malinká naděje zablikala v přesilovce ve 28. minutě. Lukáš Chaloupka vypálil od modré, jenže puk vyletěl z branky stejně rychle, jako do ní vletěl, a sudí rozpažil. Stejnou gestikulaci zvolil o šest minut později, kdy domácí útočníci po skrumáži před Bieglovou klecí už zvedali ruce nad hlavy.

Nebáli se zkusit power play
Hokejová groteska se odehrála ve 36. minutě, kdy po kluzišti drahnou chvíli kroužila šestice budějovických bruslařů, ale nikdo z trojice rozhodčích na to nereagoval. Třetí třetina byla divácky nejvděčnější, neboť se hrálo nahoru dolů a hlavně Radovan Biegl v trutnovském brankovišti se měl co ohánět. Nechyběly ani drobné potyčky a strkanice. Čestnou trefu poraženého týmu zaznamenal obránce Tupý, jenž mezi kruhy napálil odražený puk po předchozí Heindlově střele.

V 57. minutě jel hostující Šimoníček sám na Josefa Kučeru, ale ten se nedal oklamat. Více než dvě minuty před sirénou zamířil Kučera na střídačku a Jihočeši po kanadském způsobu nasadili k power play. Svého soupeře pořádně zmáčkli, ale nakonec z toho byl protiútok a pátý gól do opuštěné branky. „Byli jsme disciplinovaní a myslím, že to byl základ úspěchu. Našeho příštího soupeře, kterým je Milevsko, vůbec neznáme, ale něco si zjistíme,“ usmíval se trutnovský kouč Lubina.

Hráči David Servisu se rozloučili s tleskajícími fanoušky a skončila jim sezona. „S odstupem času a bez emocí si troufám říct, že jsme neměli nastoupit do druhé třetiny. Ale soupeři chci poblahopřát, protože navzdory všem okolnostem zahrál velice dobře, až mě to překvapilo. Našim klukům, vedení klubu a realizačnímu týmu musím poděkovat za celou sezonu, která byl překrásná a moc jsme si ji užili. Pro budějovický hokej jsme udělali solidní práci,“ nechal se ještě slyšet Jiří Fedur.

Baráž o 2. ligu – předkolo

HC David Servis – HC Trutnov 1:5 (0:1, 0:3, 1:1)
Góly:
53. Tupý (R. Šulčík, R. Heindl ml.) – 8. Šimoníček (Kozák, T. Veselý), 23. St. Procházka (Malínský), 25. Mašek (Šimoníček), 27. Perutek (Smékal, Janousek), 59. Luštinec.
Rozhodčí: Valenta – Rubáš, Tvrdík.
Vyloučení: 4:6, navíc J. Hanzal (David Servis) 5 minut + do konce.
Diváci: 400.
HC David Servis: J. Kučera – Vomela, Chaloupka, Čížek, Bombic, Tupý, Říha – R. Šulčík, R. Suchánek ml., Fousek, D. Janda, J. Hanzal (23. Cikán), L. Rob, Daniel Mikeš, R. Heindl ml., Fleischman. Trenéři Jiří Fedur a Roman Horák.
Hráno 22. března.
Konečný stav série: 0:2.

23. 04. 2024 Zakládající členky reprezentačního týmu žen absolvovaly tradiční setkání, k němuž tentokrát zvolily jihočeskou metropoli. Od pátečního podvečera 19. dubna do nedělního dopoledne 21. dubna si vedle přátelských posezení, exkurze do Budvaru či slavnostního oběda v hotelu Zvon dopřály také veteránské utkání v Hokejovém centru Pouzar, ve kterém tým Bílých porazil Červené 6:0. Čestné vhazování provedl exmistr světa Jaroslav Pouzar. Následovaly ještě dovednostní soutěže, z nichž jednu vyhrála strakonická odchovankyně Zuzana Králová, bývalá útočnice a nyní vynikající masérka.
22. 04. 2024 Dívčí reprezentační výběr U15 vedený kapitánkou Adélou Voldřichovou (Vimperk / Roudnice nad Labem) vstoupil do turnaje European Girls Trophy v Bratislavě hladkým vítězstvím nad Francií v poměru 4:0.
21. 04. 2024 Jedenáctý ročník dorosteneckého Memoriálu Jana Marka v Jindřichově Hradci vyhráli potřetí za sebou mladíci z akademie Red Bull Salcburk. Další pořadí: Sparta Praha, Škoda Plzeň, Střelci J. Hradec, Motor Č. Budějovice.