Budějovičák Milan Gulaš tráví olympijskou pauzu v Severní Americe. Zahraje si v Torontu

11.02.2014


Odchovanec budějovického hokeje Milan Gulaš, jenž před nedávnem oslavil dvacáté osmé narozeniny, prožil drtivou část dosavadní kariéry v barvách mateřského klubu. S přestupní stanicí, kterou pro něho byla mistrovská Plzeň, se loni vypravil do zahraničí. Nejprve zkusil KHL v ruském Magnitogorsku a od podzimu válí nejvyšší švédskou soutěž za tým Färjestads BK sídlící ve městě Karlstad, kde jsme ho v minulých dnech navštívili s redakčním diktafonem a fotoaparátem.


KARLSTAD / ČESKÉ BUDĚJOVICE – Extraligový dres v jihočeské metropoli nosil šikovný útočník do konce sezony 2011 – 12. (Za mládežnické týmy Motoru a celky nižších soutěží v kraji hrával i jeho otec Milan. Dědeček Fero Gulaš byl funkcionářem u budějovické hokejové mládeže.) Epizodně se představil také v barvách druholigových Strakonic a prvoligových mužstev Třebíče resp. Mladé Boleslavi. Z jihu zamířil na český západ a vydatně pomohl Plzni s položením základů k loňskému mistrovskému titulu.

Nejslavnější chvíle s partou kolem Martina Straky si však vychutnával jenom na dálku, neboť závěr uplynulého ročníku absolvoval již jako člen Metallurgu Magnitogorsk. Zahájil tam i probíhající soutěžní období, ale na podzim se stěhoval do Skandinávie. „Důvod mého odchodu z Ruska byl docela prostý. Hrál jsem hrozně málo. Říkal jsem si, že v mém věku je škoda chodit na led pouhých sedm či osm minut za zápas, a požádal jsem o uvolnění z klubu,“ vysvětlil nám jedním dechem.

Vzájemně se respektují
Vedení ruské sportovní organizace mu vyšlo vstříc a mohl hned vybírat další angažmá z několika nabídek. „Chyběla mi v tu chvíli radost z hokeje. Byl jsem docela naštvaný a tak jsem si nechal pár dní na rozmyšlenou. V klidu jsem všechno probral s rodinou a rozhodl se pro Švédsko. Ve hře byly rovněž týmy z KHL nebo Finska. Kdybych šel do Česka, tak jedině zpátky do Plzně, kde stále udržuji kontakt se Stráčou. Zatím mě ale stále láká vyzkoušet něco nového v cizině,“ pravil bez obalu.

Ve švédském působišti, kam cestoval z Českých Budějovic s celou rodinou trochu kuriózně po vlastní ose autem, je spokojený po sportovní i civilní stránce. „Našel jsem výborný tým s perfektními kluky, kteří se umí chovat a mají respekt vůči druhým. To je velmi důležité, když se hráči navzájem respektují. Mohu srovnávat, v Rusku to až tak moc nefungovalo. Hrajeme v krásné hale s výborným zázemím, chodí na nás hodně lidí, skoro bych řekl, že je to fantazie,“ rozplýval se po domácím utkání proti tradičnímu soupeři Brynäs IF.

Budějovickému křídelníkovi se v barvách Färjestadu daří. Za prvních dvacet utkání nasbíral osmnáct kanadských bodů (8 + 10). „Dostávám hodně prostoru, můj ice time je v průměru devatenáct až dvacet minut. Dal jsem nějaké góly, i když, samozřejmě, vždycky to může být lepší. Ale cítím se výborně. Moje body nejsou tak důležité jako úspěch celého týmu,“ nezapomněl oprášit svoji oblíbenou formulku. V době Milanova příchodu se tým pohyboval kolem deváté příčky, teď bojuje o první šestku.

Cestují po americkém kontinentu
Současnou olympijskou přestávku, kterou drží všechny špičkové klubové soutěže, vyplňuje mužstvo Färjestadu více než zajímavým způsobem. Místo nezáživného tréninkového drilu nastoupili hráči do letadla a vypravili se přes oceán do Severní Ameriky. „Čeká nás exhibiční souboj s týmem All Stars druhé nejvyšší profesionální ligy AHL a potom se přesuneme do Toronta, kde máme v plánu přípravný duel s tamním farmářským celkem spadajícím pod klub NHL,“ popisoval Jihočech atraktivní prázdninovou náplň.

Ačkoliv má na kontě třiadvacet startů v reprezentačním A-týmu (ale dosud žádný gól), nepomýšlí Milan Gulaš nijak intenzivně na rozšíření této bilance a nedívá se s nadějemi ani směrem k letošnímu mistrovství světa, které se uskuteční v Bělorusku a dá se předpokládat, že nominace zasáhne větší počet hráčů z evropských klubů. „Myslím, že tahle otázka se mě netýká. Do předběžné olympijské sestavy si trenér vybral pětasedmdesát hráčů, ale já jsem mezi nimi nebyl. Kádr je dost široký,“ vyřkl lakonicky.

Své myšlenky nyní spojuje s detaily příští smlouvy s Färjestadem. „Hokej i život mimo stadion mi tady maximálně vyhovují. Rozumím si s hráči i trenéry. Rád zůstanu aspoň dva roky. Zrovna řeším nabídku, kterou mi připravilo klubové vedení,“ prozradil hokejista, který by byl špatným Jihočechem a hlavně Budějovičákem, kdyby nesledoval dění v současném Motoru. „Pořád jsem v kontaktu s klukama. Taky se dívám na váš web. Čtu články a prohlížím fotky, neboť mám spoustu kamarádů, kteří se pohybují na krajském ledě,“ uzavřel s úsměvem.

Ján Honza
Ladislav Lhota


 


Krátké zprávy
19. 04. 2024 Krajský výkonný výbor Českého hokeje projednal odvolání klubu TJ Sokol Radomyšl proti trestu hráče Josefa Slavíka, kterému jihočeská disciplinárka zastavila činnost na osmnáct měsíců, a potvrdil platnost verdiktu v plném rozsahu. Ve zdůvodnění se uvádí, že inzultace čárového rozhodčího jmenovaným hráčem měla za následek zranění doložené lékařskou zprávou.
19. 04. 2024 Ze čtyřletého bloku vzájemné spolupráce, na kterém se dohodly České Budějovice, Jihočeský kraj a Český hokej, nebude profitovat pouze metropole pod Černou věží, kde se uskuteční MS žen 2025 a České hokejové hry 2026 resp. 2028. Zapojí se také další jihočeská města Písek, Tábor a Jindřichův Hradec, v nichž se budou konat reprezentační akce v kategoriích U16 a U20.
18. 04. 2024 Osmdesátiny si připomněl 18. dubna českobudějovický rodák Jaroslav Kačírek, jenž na postu obránce hokejově vyrůstal v mateřském Slavoji a probojoval se až do A-týmu, v jehož dresu odehrál svoji jedinou sezonu mezi domácí elitou 1962-63. během vojenské služby vystřídal celky Dukly Litoměřice, Dukly Košice a Dukly Písek. Potom se vrátil do druholigového Motoru, ale již v pětadvaceti ukončil kariéru. Jako zřejmě jediný hokejista v budějovické historii se vyučil v oboru klavírní technik.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie