Hokej je velmi drahý. Potřebuje větší podporu než ostatní sporty, říká Roman Turek

11.09.2013


Pod Černou věží se znovu objevil hokejový prezident. V minulosti zde tuto funkci zastávali bývalí hráči Jaroslav Pouzar, Petr Podlaha, František Vavroch a Jaroslav David. Po čase byla pozice zrušená a nakonec zmizel z jihočeské metropole také extraligový klub, který prezidenti oficiálně zastupovali. Se vznikem HC Motor letos v srpnu se však prezidentský úřad do hokeje vrátil a jeho představitelem se stal Roman Turek, někdejší brankář, mistr světa a vítěz Stanley Cupu.


ČESKÉ BUDĚJOVICE – Ve skupině někdejších plejerů, kteří stojí v čele HC Motor, se brankářská jednička českého národního týmu devadesátých let a později opora několika klubů zámořské NHL, stala vcelku jasnou volbou. „Nějak jsme v tom kvapíku neměli možnost promyslet si důkladněji rozdělení jednotlivých postů. Najednou se prostě objevil nápad, že bych mohl být prezidentem. Beru to tak, že kluci byli ke mně vstřícní a dali mi funkci, kterou vnímám jako čestnou a reprezentační,“ usmívá se Roman Turek.

Třiačtyřicetiletý rodák ze Strakonic, jenž nosil devět sezon ligový dres v Českých Budějovicích, není člověkem toužícím po významném postavení. „Vždycky si budu připadat platnější, když dostanu možnost pracovat s hráči na ledě. Ať to bude u dospělých nebo třeba u žákovského týmu. Mezi mantinely se určitě cítím pohodlněji,“ sděluje na rovinu.

Původně byl v nově založeném Motoru také asistentem hlavního trenéra, ale tato varianta už padla. „V rámci naší skupiny jsem dostal nějaké úkoly mimo led a tudíž jsem se stihl zapojit pouze do dvou tréninků. Stál jsem sice na střídačce při domácích zápasech, ale to bylo kvůli veřejnosti, aby tam lidé viděli dva trenéry. Měli jsme domluvu s Radkem Bělohlavem, že si všechno bude řídit on, zatímco já jen hráčům občas něco poradím,“ vysvětluje.

Zasedne mezi novináři
Ligové áčko se však neobejde bez Turkovy pomoci. Prezident zůstává trenérem brankářů a zápasovým statistikem. „V průběhu mistrovských utkání budu sedět na novinářské tribuně a zpracovávat statistické údaje, které donesu o každé přestávce do kabiny,“ popisuje svoji hlavní pracovní náplň během soubojů o body.

Asistentem Radka Bělohlava vedení klubu pověřilo Jaroslava Jágra. „Pan Jágr má velké zkušenosti a dlouhodobě působil v Budějovicích. Uvítali jsme, že přijal naši nabídku, byť ho to nyní stojí hodně času. Ale byl rád, že jsme ho oslovili a dal nám to najevo příslibem, že určitě tuto sezonu nám chce pomoci,“ konstatuje Roman Turek

Čelní pozice v klubové hierarchii může být pro prezidenta Motoru poněkud složitější vzhledem ke skutečnosti, že do hráčského kádru patří jeho syn Eddie. „Někteří lidé si zřejmě leccos pomyslí, ale kluk dostal během přípravy prostor jako každý jiný hráč. Zda si vybojuje místo v sestavě, to samozřejmě záleží na jeho výkonech a také na hlavním trenérovi, jestli se mu bude hodit do herního systému. Z mojí pozice nemám důvod do toho zasahovat,“ ujišťuje.

Uplynulé týdny strávil Roman Turek z valné části oslovováním sponzorů. „Měli jsme to s kolegy rozdělené a snažili se navštívit co největší počet firem, které by mohly podpořit náš klub. Řadu jsme jich zatím nestihli obejít. Budeme pokračovat po celou sezonu. Komplikovanější to má Radek Bělohlav, který se věnuje mužstvu a obchodní schůzky si domlouvá až na odpolední hodiny. Všichni společně se snažíme partnerům vysvětlit, že hokej je velmi drahý a potřebuje větší podporu než ostatní sporty,“ uzavírá Roman Turek.

Ladislav Lhota


Krátké zprávy
26. 05. 2022 Pracovitý útočník Jiří Smejkal z českobudějovické hokejové líhně se připojil ke skórující hvězdné trojce Pastrňák, Červenka, Krejčí a čtvrtým gólem při soupeřově power play pečetil vítězství českých barev 4:1 nad Německem ve čtvrtfinále MS v Helsinkách.
26. 05. 2022 Na pozici hlavního kouče extraligového dorostu HC Tábor čerstvě nastoupil jednapadesátiletý Arpád Györi, jenž dosud vedl úspěšné táborské áčko ve 2. lize. Vystřídal Tomáše Matušíka, který působil u dorostenců čtyři sezony. Ve funkcích asistentů zůstali Petr Bačo a René Skalický.
26. 05. 2022 Třicetiletý gólman Pavel Kantor, rodák z Českých Budějovic a zdejší odchovanec, opustil brankoviště Znojemských Orlů a zamířil na Slovensko, kde bude hrát extraligu za HC Nové Zámky.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie