Jihočeši po Novém roce začali na výbornou. Všechny tři týmy ve 2. lize bodovaly naplno

05.01.2014

Aktualizováno. Jihočeským zástupcům ve druholigové skupině Západ vyšel parádně vstup do nového kalendářního roku. Milevský tým zvítězil na domácím ledě nad Děčínem a ukončil šňůru nepříznivých výsledků. Tábor po náročné bitvě uspěl v Bílině a hradecký Vajgar si vystřílel tři body v Moravských Budějovicích.

MILEVSKO / BÍLINA / MORAVSKÉ BUDĚJOVICE – Hokejistům Milevska se vyplatila trpělivá a poctivá tréninková práce, díky níž po velmi špatném průběhu první poloviny letošního ročníku postupně zlepšovali herní projev a zůstávalo otázkou času, kde se dostaví také bodově ohodnocené výsledky. Po sérii čtyř porážek se svěřenci Václava Kmoníčka a hrajícího asistenta Michala Štycha dočkali v prvním novoročním duelu, kdy na svém ledě zdolali Děčín. Teprve podruhé brali tři body, ale výkon ukazoval, že určitě ne naposled.

Vítězství se nerodilo lehce, neboť hosté s několika zkušenými hráči předváděli dobrý hokej. Milevští si vytvářeli šance a na rozdíl od předchozích vystoupení je i proměňovali. Proto první dějství skončilo divoce 4:2. „Ve druhé třetině nás trochu postihl útlum, ale nakonec byl náš úspěch zasloužený,“ řekl spokojeně Kmoníček, jenž si pochvaloval i přínos útočníka Stokláska, který přišel ze Soběslavi. „Delší dobu nehrál 2. ligu, ale je zkušený. Prosazuje se před brankou, má střelu a jako pravák je ideální na přesilovky,“ řekl kouč.

Dvakrát minuli prázdnou klec
Mužstvo Tábora v závěru minulého kalendářního roku ztratilo bezprostřední kontakt s čelem tabulky a na ledě předposlední Bíliny (k níž se nyní přiblížilo Milevsko na rozdíl dvou bodů) nutně potřebovalo rozšířit své bodové konto. „Zápas byl velice vyrovnaný. Domácí hráli do těla, řezali nás a rozhodčí vyloženě pomáhal tomuto stylu, který nám na úzkém kluzišti vůbec nevyhovuje. Naštěstí nás podržel gólman Klestil,“ uvedl trenérský asistent Radek Jindra.

Výsledek se zrodil až ve třetím dějství, v jehož polovině šli hosté do vedení dvěma slepenými zásahy. Nejprve David Kellner využil přesilovku při trestu Radka Bezpalce a přesně za minutu Jan Sladký znovu prostřelil brankáře Tomáše Holzera. Severočeši kontrovali necelé tři minuty před sirénou a poté sáhli k power play. „Výsledek jsme si uhlídali docela pohodově. Dokonce jsme dvakrát netrefili prázdnou klec,“ usmíval se Jindra.

Zodpovědný přístup se vyplatil
Hradecký Vajgar, který letos neprožívá nejšťastnější sezonu, se náležitě vytáhl v Moravských Budějovicích pyšnících se skalpem Tábora a překvapivě okupujících pátou příčku v tabulce. Budějovičtí odpověděli na rychlý vedoucí gól hostí a otočili na 2:1, ale potom již zápas režírovali Jihočeši. „Zlom nastal před koncem první třetiny, kdy jsme se nechali vyloučit. Hradec po přestávce srovnal z přesilovky, my jsme se začali tlačit do útoku, ale soupeř trestal naše chyby,“ postěžoval si domácí trenér Rudolf Cakl.

Po zkušeném Jindřichu Kotrlovi se ve druhém dějství trefili další hráči odložení budějovickým Motorem, Georg Mavrojanidis a Miroslav Třetina. Pátý zásah přidal ve 48. minutě přesilovkovou bombou od modré čáry Stanislav Jasečko a na 6:2 zvýšil při premiéře v dresu Vajgaru Martin Kuřítko. Domácí v závěru jen kosmeticky upravili výsledek. „Měli jsme kvalitní sestavu, v níž kromě budějovického pendla Přibyla nikdo nechyběl. Hráči přistoupili k utkání zodpovědně,“ chválil na střídačce zaskakující hradecký manažer František Dvořák.

2. liga, skupina Západ
24. kolo

HC Milevsko 2010 – HC Děčín 6:4 (4:2, 0:1, 2:1)
Góly: 2. Reiniš (Stoklásek), 6. Urbanec (Marcel Dvořák), 18. Descy TS, 19. Reiniš (Hamerle, Stoklásek), 58. Marcel Dvořák (L. Drda, Descy), 60. Urbanec – 3. Zika (Motejlek, Oliverius), 18. Oliverius (Motejlek), 30. Kuchynka (Stezka), 56. Zika.
Rozhodčí: Valenta – Černý, Vavruška.
Vyloučení: 7:7.
Využití: 2:1.
HC Milevsko: Pipek – Srdínko, P. Procházka, Marcel Dvořák, Štych, Bartůněk, P. Hlinka – Urbanec, Decsy, T. Novotný, Stoklásek, Reiniš (41. L. Drda), Hamerle, A. Nevolný, Król, Homolka. Trenéři Václav Kmoníček a Michal Štych.
Hráno 4. ledna.

HC Draci Bílina – HC Tábor 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Góly: 58. Kasal (Hrdlička) – 50. Kellner (Havran), 51. Sladký (Kolomý).
Rozhodčí:
Vyloučení: 5:7, navíc Kanov (Tábor) 5 minut a do konce.
Využití: 0:0.
Diváci: 132.
HC Tábor: Klestil – Havran, T. Černý, Klíma, Kanov (34. A. Hájek), Liška, L. Heršálek – M. Mařík, Kolomý, Kellner, Seidl, J. Matušík, T. Hájek, Sladký, R. Pechánek, Krätzer. Trenéři Tomáš Matušík a Radek Jindra.

HC Moravské Budějovice – KLH Vajgar Jindřichův Hradec 3:6 (2:1, 0:3, 1:2)
Góly: 9. Tichý (Přidal, Barták), 14. Matějka (Přidal), 59. Zahradník (Vlašín) – 4. Pekárek (Kuřítko), 22. Kotrla (R. Procházka, Jasečko), 25. Mavrojanidis (Štěpán), 28. Třetina (Mavrojanidis), 48. Jasečko, 56. Kuřítko (Mavrojanidis, Pekárek).
Rozhodčí: Held – Linhart, Lošťák.
Vyloučení: 5:8.
Využití: 0:2.
Diváci: 605.
KLH Vajgar: O. Bláha – Jasečko, R. Procházka, Tržil, Kohút, Štěpán, A. Dvořák – Pekárek, Mavrojanidis, Třetina, Kotrla, Tomšík, F. Kasalý, Kuřítko, Kocar, Voříšek, Marek Dvořák, J. Mazanec. Trenéři František Dvořák a Luboš Voříšek.

19. 04. 2024 Krajský výkonný výbor Českého hokeje projednal odvolání klubu TJ Sokol Radomyšl proti trestu hráče Josefa Slavíka, kterému jihočeská disciplinárka zastavila činnost na osmnáct měsíců, a potvrdil platnost verdiktu v plném rozsahu. Ve zdůvodnění se uvádí, že inzultace čárového rozhodčího jmenovaným hráčem měla za následek zranění doložené lékařskou zprávou.
19. 04. 2024 Ze čtyřletého bloku vzájemné spolupráce, na kterém se dohodly České Budějovice, Jihočeský kraj a Český hokej, nebude profitovat pouze metropole pod Černou věží, kde se uskuteční MS žen 2025 a České hokejové hry 2026 resp. 2028. Zapojí se také další jihočeská města Písek, Tábor a Jindřichův Hradec, v nichž se budou konat reprezentační akce v kategoriích U16 a U20.
18. 04. 2024 Osmdesátiny si připomněl 18. dubna českobudějovický rodák Jaroslav Kačírek, jenž na postu obránce hokejově vyrůstal v mateřském Slavoji a probojoval se až do A-týmu, v jehož dresu odehrál svoji jedinou sezonu mezi domácí elitou 1962-63. během vojenské služby vystřídal celky Dukly Litoměřice, Dukly Košice a Dukly Písek. Potom se vrátil do druholigového Motoru, ale již v pětadvaceti ukončil kariéru. Jako zřejmě jediný hokejista v budějovické historii se vyučil v oboru klavírní technik.