Soběslavskému hokeji bude brzy pětaosmdesát. K blížícím se narozeninám dostal knihu

10.12.2013

Staročeská restaurace Národ ve městě na soutoku Lužnice a Černovického potoka se stala dějištěm významné události pro zdejší hokejisty a jejich fanoušky. Uskutečnil se tady křest velmi cenné a vzácné knižní publikace s názvem Soběslavský hokej, která na dvou stovkách stran vyplněných podrobným textem, tabulkami a třemi sty padesáti fotografiemi dokumentuje historii nejrychlejší kolektivní hry v této lokalitě od roku 1929 až po současnost.


SOBĚSLAV – Místní patrioti jsou právem hrdí na tradici hokejového klubu, který vznikl ve stejném roce jako předchůdce letošního extraligového mistra, plzeňské Škodovky. „Za těch skoro pětaosmdesát let se v našem oddíle ani jednou nepřerušila činnost,“ připomíná jeden z autorů knihy Ludvík Kolář, jenž funguje jako hlasatel na zimním stadionu a novinový dopisovatel. Kdysi hrával za soběslavský dorost, potom se věnoval kariéře rozhodčího v I. a II. národní lize. V době otevření stadionu byl klubovým předsedou, řadu let působil ve výboru.

Nejslavnější období prožívali Soběslavští v sezoně 1958 – 59, kdy hráli poprvé druhou ligu, a poté na konci sedmdesátých let, kdy A-tým postoupil do II. NHL. „Současně vybojovali chlapci účast v lize dorostu, když vyhráli krajský přebor bez jediné porážky. To se nepodařilo žádnému týmu na jihu Čech,“ zdůrazňuje druhý z tandemu Jiří Bouška, aktivní hráč prvního mužstva v období 1963 až 1971, jenž při studiích hrával také druholigový volejbal za MFF Praha.

Třicet osm let vyučoval Bouška na soběslavském gymnáziu a nějaký čas zároveň předsedoval v hokejovém klubu. Tři sezony vedl spolu s Břetislavem Lukešem družstvo základny, v němž zkoušel první krůčky na bruslích pozdější mistr světa Radek Bělohlav. „Odmalička na něm bylo vidět, že je šikovnější než ostatní,“ říká trenér na adresu hokejisty, který spolu s dalším šampiónem Jiřím Lálou a reprezentantem Romanem Božkem patří do trojlístku hvězdných odchovanců.

Almanachů bylo dost
Soběslavské áčko několikrát vyhrálo krajský přebor, ale neprošlo kvalifikací, kde narazilo na silnější soupeře. „Někdy v roce 1993 postoupil do 2. ligy mladší dorost, ale bylo málo hráčů. Budějovice nepomohly, nakonec tým doplnili kluci z Veselí, soutěž se však neudržela. Když tahle generace vyhrála starší dorost, prodali jsme 2. ligu Vsetínu,“ vzpomíná tehdejší předseda.

Bývalý sportovec a dlouholetý pedagog Jiří Bouška dodal impuls k napsání knihy. „Poté, co v roce 2009 vyšel v pořadí osmý almanach ke klubovému jubileu, vybafl na mě Jirka, že osm almanachů už je dost. Příště je potřeba napsat knížku. Spadla mi čelist, načež Jirka prohlásil, že mlčení znamená souhlas. A šli jsme do toho,“ popisuje Ludvík Kolář začátek společného úsilí, které za tři roky vyústilo do finální podoby záslužné publikace.

Autoři se opírali o statistiky Jihočeského svazu ledního hokeje, které jsou vedené od roku 1973, listovali starými tiskovinami a zpovídali pamětníky. „Začátky v klubu nám přiblížil Jan Trčka. Když jsme za ním přišli, chyběly mu dva roky do devadesátky a netěšil se dobrému zdraví, přesto pomohl. Dlouho hrával, trénoval, byl ředitelem stadionu, o jehož výstavbu se zasloužil nejvyšší měrou a jako první vjel ve čtyřiasedmdesátém na umělý led. Datum si nepamatuji, ale bylo přesně dvacet hodin a osm minut,“ usmívá se Bouška.

Pečlivě zpracovaný text v knize doplňuje velký počet týmových fotografií včetně žákovských a dorosteneckých, momentky ze zápasů nebo zahraničních zájezdů (Soběslavští si zahráli i v olympijské hale v Innsbrucku), portréty jednotlivců. Slavnostního křtu se vedle autorů zůčastnil předseda klubu Josef Bruner, soběslavský starosta Jindřich Bláha a pět desítek hostů, mezi nimiž nechyběli hráči nejstarší generace Jaroslav Kazda, Jiří Machů, Vladimír Šandera, František „Antal“ Stašek, Josef Pánek či funkcionář František Hanzal.

Soběslavský hokej

Kniha
Obsah: Historie hokejového klubu.
Autoři: Jiří Bouška a Ludvík Kolář.
Vydavatel: OLH Spartak Soběslav.
Tisk: Reklamní ateliér s. r. o. Soběslav
Počet stran: 200.
Počet fotografií: 350 černobílých.
Náklad: 600 výtisků.
Křest: 10. prosince 2013.

Ladislav Lhota
 


Krátké zprávy
18. 06. 2019 Druholigoví táborští kohouti rozebírají budějovický David Servis. Po obránci Janu Radošovi získali také útočníka Jiřího Bártu. Šestadvacetiletý křídelník hrával také za Motor, Havířov, Beroun a Vajgar Jindřichův Hradec.
17. 06. 2019 Dva Jihočeši se umístili v první desítce prestižní ankety Zlatá hokejka. Českobudějovický odchovanec Milan Gulaš skončil desátý, písecký odchovanec Jan Kovář byl osmý. V uplynulé sezoně spolu bojovali v barvách extraligové Plzně i v reprezentaci na světovém šampionátu v Bratislavě. Milan Gulaš zůstává v Plzni, Jan Kovář se přesouvá do švýcarského Zugu. Celkovým vítězem 51. ročníku Zlaté hokejky se stal David Pastrňák z Bostonu Bruins.
16. 06. 2019 Hokejisté prvoligového Motoru obuli kopačky a představili se divákům ve Strunkovicích nad Blanicí. Tradiční exhibice mezi Motorem a domácím Blaníkem, který účinkuje v 1. B třídě, skončila remízou 5:5, přestože domácí už vedli 5:2. Góly za budějovický tým dávali Jan Veselý 2, Lukáš Endál, Zdeněk Doležel a Pavel Novák. Sestava hostí: Šimánek - Čížek, Kachyňa, Christov, Rýpar - Hrubec, P. Novák, Zd. Doležal, Endál - J. Veselý, Holec.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Videogalerie Ikona pro váš web