Trenér Vlastimil Sýkora se dožil o dva roky méně než jeho slavný tatínek

08.11.2013


Bývalý vynikající trenér a člen Síně slávy českého hokeje Vlastimil Sýkora se v úctyhodném věku jednadevadesáti let odebral na věčnost. Zprávu o úmrtí výjimečného odborníka i člověka, který byl známý nezvykle lidským přístupem a důvěrou k hráčům, přinesl dnes odpoledne internetový portál Hokej.cz.


PLZEŇ / ČESKÉ BUDĚJOVICE – Na postu středního útočníka odehrál Sýkora v období 1951 až 1952 dvě ligové sezony za Kladno. Stejný tým přivedl jako kouč k titulu v roce 1959 a díky tomu dostal možnost vést národní mužstvo na šampionátu v Praze. Koučoval i týmy Vítkovic, Zlína nebo Plzně, v sezoně 1973 – 74 působil na střídačce budějovického Motoru. Jeho tatínek Josef Sýkora byl na počátku dvacátého století slavným kladenským fotbalistou a dožil se třiadevadesáti let. Vlastimilův starší syn Marek hrál ligu za Plzeň a stal se rovněž trenérem.

Zesnulý měl obrovské charisma a dokázal si poradit i s velkými hvězdami. V knize My jsme Kladno vzpomínal na své svěřence z roku 1959, které vedl na klubové úrovni a nejednoho z nich potom i na mistrovství světa. „V mužstvu bylo hodně inteligentních hráčů, kteří si uvědomovali, že tam trenér být musí. Neremcali ani, když jsem je v suché přípravě nechal plazit pod autobusem. Co jméno, to zvláštní typ člověka. V lize jsme spolu našli shodu, v reprezentaci už méně. Navenek jsem působil vyrovnaně, ale doma jsem si často zakřičel, zasakroval, abych ten tlak ze sebe dostal.“

Jako muž pevného charakteru prožíval Vlastimil Sýkora nepříjemné konfrontrace s totalitním režimem. Často jej naháněla Státní bezpečnost. „Názorově jsem nenašel společnou řeč s kladenskými komunisty. Nešel jsem radikálně proti režimu, to ne, jen jsem říkal, co si myslím,“ uvedl rodák z Kladna ve zmiňované knize.

Nechtěl tahat hráče z lokálů
Estébáci ovlivnili jeho profesní i osobní život. „Přistoupili ke mně nějací pánové a že s nimi musím jít do hospody. Když jsem odmítnul, řekli to mnohem důrazněji. Chtěli po mně informace na lidi kolem hokeje. Nezajímali se pouze o mě. Nic jsem jim neřekl, ani tehdy, ani jindy. Díky nim jsem skončil nejdřív u reprezentace a krátce nato i v Kladně. Zařídili mi trénování ve Vítkovicích. Když prý nebudu dělat potíže a vezmu to, dají mi navždy pokoj. A dali. I to splnili,“ vzpomínal Sýkora v publikaci My jsme Kladno.

Krátkou etapu v trenérské kariéře spojil Vlastimi Sýkora také s jihočeskou metropolí. Ligový Motor převzal před sezonou 1973 – 74, ale na střídačce vydržel jen do 6. prosince 1973, kdy naposledy určil sestavu pro mistrovské utkání, shodou okolností proti „jeho“ Kladnu, pověřil koučováním dosavadního asistenta Františka Neumaiera a víc se u mužstva neobjevil. Pod Sýkorovým vedením bodoval Motor naplno až v osmém utkání. Ve 12. kole inkasoval třináct gólů v Jihlavě, ve 24. kole v Bratislavě prohrál také vysoko 2:7.

O budějovické štaci Sýkora vyprávěl autorovi těchto řádků s úsměvem: „Do kabiny mužstva mě před sezonou osobně zavedl budějovický starosta Drajer a představil mě hráčům jako nejlepšího trenéra v Evropě. Brzy mi ale došlo, že nejsem pro místní funkcionáře patřičnou figurou. Nutili mě například, abych procházel městem a vytahoval hráče z lokálů, což jsem odmítl. Jsem přesvědčený, že můj konec zase zařídil vlivný soudruh Drajer, který hledal nástupce v jemu bližších sférách.“

Ladislav Lhota

 


Krátké zprávy
19. 04. 2024 Krajský výkonný výbor Českého hokeje projednal odvolání klubu TJ Sokol Radomyšl proti trestu hráče Josefa Slavíka, kterému jihočeská disciplinárka zastavila činnost na osmnáct měsíců, a potvrdil platnost verdiktu v plném rozsahu. Ve zdůvodnění se uvádí, že inzultace čárového rozhodčího jmenovaným hráčem měla za následek zranění doložené lékařskou zprávou.
19. 04. 2024 Ze čtyřletého bloku vzájemné spolupráce, na kterém se dohodly České Budějovice, Jihočeský kraj a Český hokej, nebude profitovat pouze metropole pod Černou věží, kde se uskuteční MS žen 2025 a České hokejové hry 2026 resp. 2028. Zapojí se také další jihočeská města Písek, Tábor a Jindřichův Hradec, v nichž se budou konat reprezentační akce v kategoriích U16 a U20.
18. 04. 2024 Osmdesátiny si připomněl 18. dubna českobudějovický rodák Jaroslav Kačírek, jenž na postu obránce hokejově vyrůstal v mateřském Slavoji a probojoval se až do A-týmu, v jehož dresu odehrál svoji jedinou sezonu mezi domácí elitou 1962-63. během vojenské služby vystřídal celky Dukly Litoměřice, Dukly Košice a Dukly Písek. Potom se vrátil do druholigového Motoru, ale již v pětadvaceti ukončil kariéru. Jako zřejmě jediný hokejista v budějovické historii se vyučil v oboru klavírní technik.
Archiv krátkých zpráv...
Partneři
Nejčtenější články Partnerské portály Videogalerie Retrogalerie